Manisa Yunusemre’de 5 bin 200 dekar verimli tarım arazisine can suyu verecek Beydere Barajı tamamlandı ve sulama sistemine test amaçlı su verilmeye başlandı.

Manisa’da bir fabrikada daha eylem başladı! Manisa’da bir fabrikada daha eylem başladı!

Şehzadeler şehri Manisa’ya son 19 yılda çok önemli su yapıları yaptıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, ‘Manisa’da son 19 yılda 38 baraj ve gölet ile 43 sulama tesisini hizmete aldık. Toplam 219 bin 80 dekar alanda modern sulama sistemini hayata geçirdik. Bugün Manisa’ya yeni bir müjde veriyoruz. Manisa Beydere Barajında su tutmaya başladık.” dedi.

Barajın gövde dolgusunu geçen yıl tamamlandığını hatırlatan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “2022 yılının ilk ayları ile Birlikte Beydere Barajı’nda su tutmaya başladık. Bu arada da sulama şebekesi ile ilgili çalışmalarımıza devam etti. Temmuz ayı itibari ile baraj ve sulama inşaatı tüm yönleriyle bitirilerek sisteme deneme amacıyla su vermeye başladık.” diye konuştu.

MANİSALI ÜRETİCİLERE 15 MİLYON 600 BİN LİRA EK GELİR

Manisa Yunusemre Beydere Barajı’nın 1 milyon 300 bin m3 su depolayacağını belirten DSİ Genel Müdürü Akca, “Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövde yüksekliği temelden 41 metre. Baraj sayesinde 5 bin 200 dekar arazi modern sulama ile tanışacak. Hem bölgedeki sulama maliyetleri azalacak, hem de ürün çeşitliliği artacak. Bölge üreticisi yılda 15 milyon 600 bin lira daha fazla kazanacak.” dedi. HABER MERKEZİ