Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akgedik Mahallesi ile Menemen bağlantısını sağlayan yol ile OSB, Emlakdere-Gürle hattını oluşturan güzergahtaki yol yapım çalışmalarını tamamladı. Yenilenen asfaltı, aydınlatması, kaldırımları, peyzajı, trafik güvenlik çalışmaları ile değişen yol hakkında konuşan Akgedik Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar, daha önce bu yolda çok sıkıntılar çektiklerini, şimdi yolların süper olduğunu söyledi ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Kurtuluş Kuruçay, Fen İşleri Dairesi Başkanı Uğur Topkaya, Kent Estetiği Dairesi Başkanı Hakan Göktaş, Ulaşım Dairesi Başkanı Hüseyin Üstün, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, teknik personeller ile Yunusemre ilçesinde Akgedik TOKİ konutlarının bulunduğu, İzmir Menemen, OSB ve Emlakdere-Gürle-İzmir hattı bağlantısını sağlayan güzergah üzerinde incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, Akgedik Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar da hazır bulundu.

MUHTAR BAYKARLAR, TEŞEKKÜR ETTİ

Çalışmaları tamamlanan yol hakkında açıklamalarda bulunan Akgedik Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar, “Büyükşehir’imizin yapmış olduğu bu bağlantılı yollarla Akgedik TOKİ ve Akgedik Menemen yolu, OSB ve Gürle hattını kapsayan 4 buçuk kilometrelik yolumuzun yapımı tamamlandı. 10 bin nüfusu aşan mahallemiz için bu yol bir ihtiyaçtı. Ayrıca OSB ve taş ocaklarına giden kamyonlar bu güzergahı kullanıyor. Daha önce çok büyük sıkıntılar çektik. Şimdi yollarımız süper oldu. Cengiz Ergün Başkanımıza ve Daire Başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, “Akgedik yolumuzun son durumunu yerinde inceledik. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatları ile burada çalışmalar gerçekleştirildi. Bugün muhtarımızın yüzü gülüyor. Muhtarımızın yüzünün gülmesi demek, vatandaşımızın yüzünün gülmesi demek. Tabi bu yolun yapılmasının farklı bir yansıması olarak, emlak değerleri de arttı. Uzak denilen TOKİ, yapılan bu yolla kısa bir mesafe gibi oldu. Cengiz Ergün Başkanımız başta olmak üzere çalışan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

DAİRE BAŞKANLARI ÇALIŞMALARI ANLATTI

Gördes’in altyapı çalışmaları yarılandı Gördes’in altyapı çalışmaları yarılandı

Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Kurtuluş Kuruçay, “Akgedik Mahallesi’nde TOKİ’nin hayata geçmesiyle birlikte bugün yaklaşık 10 binin üzerinde nüfus burada hayatını sürdürmekte. İl merkezi ve ilçe merkezi ile bağlantıyı sağlayan ana yolda, OSB’den sonra TOKİ Akgedik konutlarını bağlayan yaklaşık 4 buçuk kilometrelik alanda yolda deformasyonlar başlamıştı. Burada Emlakdere ve Gürle Mahallelerimizi bağlayan yol üzerinde taş ocakları ve OSB’de faaliyet gösteren tonajlı araçların kullanması nedeniyle ciddi anlamda sıkıntılar yaşanmaktaydı. Bölgedeki talepleri değerlendiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün, bu konunun ivedilikle çözülmesi yönündeki talimatlarını ilettikten sonra MASKİ Genel Müdürlüğümüz, gerekli altyapı çalışmalarının tümünü bitirdi. Devamında biz mevcut yolun güzergahında deformasyon olan bölgelerin tamamını kaldırdık. Altına kaya dolgu, tüvenan dolgu, ince mekanik pmt dolgusuyla beraber 25 santimetreden oluşan 3 ayrı katmanlı sıcak asfalt uygulaması yaptık. Yolun mukavemetini arttırıcı iri taneli agregalardan oluşan bitümlü alt temel, daha sonrasında binder dediğimiz katman, en üstte de yol konforunu arttırıcı aşınma dediğimiz tabakayı tamamlamak suretiyle 25 santimetre kalınlığında sıcak asfalt uygulamamız bitti. Daha sonrasında zarar gören bordür ve kilit parkelerin onarımı yapıldı. Ayrıca bölgemize hizmet veren 3 buçuk kilometrelik yolun şehir merkeziyle bağlantısını sağlayan OSB’den gelen bu ara bölgedeki yol, ham haldeydi. Bu kısmı da bulvarımızın bağlantısını sağlayacak şekilde tamamladık. Üzerinde bulunduğumuz kavşak alanı yoktu. Burayı tamamladık. Ayrıca İzmir Menemen yönünde karayolu ile bağlantısını sağlayan yaklaşık 1 kilometrelik güzergahın asfaltlamasını sağladık. Ardından Gürle Mahallemizde İzmir yönündeki karayoluna bağlantıyı sağlayacak Kayapınar Mahallemizin 1700 metrelik kısmını da tamamladık. Burada da sıcak asfalt çalışmasını bitirdik” diye konuştu.  

Kent Estetiği Dairesi Başkanı Hakan Göktaş, “Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı olarak bu yol üzerinde bulunan 5 adet kavşak üzerinde dolomit ve cüruf çalıştık. Susuz peyzaj uygulamamızı sürdürüyoruz. Dünyada var olan su krizine karşı, biz de elimizden geldiğince kurakçıl peyzaja geçmeye çalışıyoruz. Burada yaptığımız çalışmalar önümüzdeki çalışmalara örnek teşkil edecektir” dedi.

Ulaşım Dairesi Başkanı Hüseyin Üstün, “Mevcut güzergahta trafik güvenliğinin arttırılmasına yönelik olarak trafik levhalarını komple revize ederek işaretlemesini tamamladık. Yol şerit çizgilerini ve bordür boyalarını tamamladık. Trafik güvenliğinin arttırılmasına yönelik olarak Ulaşım Dairesi Başkanlığı olarak yapılması gereken tüm işlemleri yapıyoruz. Vatandaşlarımız açısından kazasız belasız kullanım diliyorum” diye konuştu.

Fen İşleri Dairesi Başkanı Uğur Topkaya, “İlgili Dairelerimizin işbirliğinde buradaki 4 buçuk kilometrelik yoldaki çalışmalar tamamlandı. Fen İşleri Dairesi ekipleri olarak biz de aydınlatma işlerini tamamladık. Güzel bir caddeyi Yunusemre ilçemize kazandırmış olduk. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

ÖZTOZLU HAYIRLI OLSUN DİLEKLERİN İLETTİ

Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, “Yaklaşık 5 ay önce Başkanımızın talimatıyla bu yolda çalışmaya başladık. Bu güzergah, alternatif yolla beraber 6 kilometreyi bulan bir güzergah. Burada kaldırımlarıyla, aydınlatmasıyla, zemin dolgusuyla, üstyapı asfaltının yapılmasıyla, peyzajıyla, yol çizgileriyle ilgili dairelerin ortak çalışmasıyla oldu. Ben bütün Daire Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Hafta sonları da dahil, ciddi, hummalı bir çalışma yapıldı. Muhtarımızın, muhtarlar dernek başkanımızın, vatandaşlarımızın mutluluğu, vatandaşlarımızdan gelen teşekkür telefonları ve mailler, bizi mutlu eden kısım bu. Burada ciddi bir çalışmanın sonuna geldik. 10 binin üzerinde nüfusun olduğu, TOKİ konutları yapım çalışmalarını olduğu bu bölgede yol bozuktu, aydınlatması yoktu. Aydınlatmaları ile genişliğiyle otoban gibi bir yol yapıldı. Hayırlısı olsun, vatandaşlarımızın kazasız belasız kullanmasını diliyorum” diye konuştu. HABER MERKEZİ