Türkiye’nin en ciddi problemlerinden biri halini alan sahipsiz köpek sorunu Manisa’da kendini gösteriyor. Son olarak sosyal medyada paylaşılan bir video durumun vahametini gözler önüne seriyor...

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen sahipsiz köpek sorunu Manisa'da çekildiği öne sürülerek paylaşılan bir video ile yeniden can buldu. Bir vatandaşın 10-15 sahipsiz köpek nedeniyle aracından inemediğinin görüldüğü videoda, başka bir vatandaş ise sahipsiz köpeklerin havlamaları eşliğinde elinde sopayla sürüyü dağıtmaya çalışıyor.

2 yaşındaki çocuklarımı yürüyüşe çıkaramıyorum diyen Manisalı vatandaş, açıklama kısmında şu ifadelere yer veriyor:  

“Manisa’da evimden 2 km çapta hiçbir yere gündüz bile yürüyerek gitmekte zorlanıyorum. 2 yaşımdaki çocuklarımı yürüyüşe çıkaramıyorum evimin etrafında. Markete bakkala yürüyerek gidemiyorum hatta videoda göreceğiniz üzere bazen arabadan inmek bile zor.”

İLÇE BELEDİYELERİ İLGİLENMELİ

Söz konusu paylaşıma cevap veren Manisa Büyükşehir Belediyesi, ilgili yönetmelik gereği sahipsiz hayvanların hasta veya saldırgan olması durumunda tedavi altına alınarak barınağa yerleştirilme işlemlerinin ilçe belediyeleri tarafından yapıldığını söyledi.

Manisa’da uyuşturucuya geçit yok: 8 tutuklama Manisa’da uyuşturucuya geçit yok: 8 tutuklama

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Merhaba; İlgili yönetmelik gereği, sokaklarda bulunan sahipsiz hayvanların hasta veya saldırgan olması durumunda bulundukları yerden alınarak tedavi için en yakın barınağa götürülmesi ilçe belediyelerinin görevidir. Sağlığına kavuşan köpekler ise 5199 sayılı kanun gereği ilçe belediyelerine tekrar teslim edilmektedir. İlçe belediyesi tedavisi biten sokak hayvanlarını alındıkları ortama geri bırakmaktadır. Bu kapsamda bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesi ile görüşebilirsiniz. Saygılarımızla.”