Antalya'nın Serik ilçesinde sahipsiz köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalarak hayatını kaybeden 10 yaşındaki Mahra Melin Pınar'ın babası Murat Pınar, Manisa’da köpek saldırısı yüzünden arabanın altında kalan çocuğu ziyaret ettiği sırada köpek saldırısına şahit oldu.

Manisa'da iki arkadaşı gasbeden şüpheli tutuklandı Manisa'da iki arkadaşı gasbeden şüpheli tutuklandı

Son olarak Bitlis’te yaşayan Mustafa Erçetin'in sahipsiz köpek tarafından ısırılarak, kuduz hastalığından hayatını kaybettiğini belirten Mahra Melin Pınar’ın babası ve Güvenli Sokaklar Derneği Başkanı Murat Pınar, "7 ay önce kendi kızımı kaybettim. Başı boş sokak köpeğinin kovalamasıyla, kamyon altında kaldı. Bundan sonra da bu sene 27 vatandaşımız vefat etti. En sonuncu da Mustafa Erçetin kuduzdan vefat etti. Yüz yıl önce terk etmemiz gereken kuduz hastalığı, başıboş köpekler yüzünden bir evladımızın canına mal oldu. Biz de bununla mücadele etmek için yaklaşık 6 ay önce 'Güvenli Sokaklar, Yaşam Hakkı Savunma Derneği' kurduk. Devletimizle görüşmeler halindeyiz. 51-99 kanunun değişmesi, rafa kaldırılması ve sokaktaki başıboş köpeklerin toplatılması için mücadele ediyoruz. Çünkü sayılarının 10 milyona yaklaşmış olduğu verisini devletten aldık. Bakanımız Murat Kurum bey verdi. Aynı zamanda Orman Bakanımızdan da aldık. Bu sayı yaklaşık 6 ay öncesinin sayısıydı" dedi.

MANİSA’DA ENGELLİ BİREYE KÖPEK SALDIRDI

   Önlem alınmasını isteyen Pınar, "Şu an ben hava karardıktan sonra sokağa çıkmaktan korkuyorum" dedi. Sokaktaki tüm başıboş köpeklerin toplanıp, kısırlaştırılmasını ve özel alanlarda yaşatılması gerektiğini anlatan Murat Pınar, "Sokağa salınmasını ve görmeyi kabul etmiyoruz. Geçen gün Manisa'ya hastaneye gittik. Köpek kovalaması yüzünden yine arabanın ezdiği çocuğumuzu ziyarete gittik. Hastanede beklerken bir tane engelli vatandaşımız, tekerlekli sandalye ile giderken, bir anda iki tane köpek başladı kovalamaya. Yani onlar da risk altında. Biz birey olarak belki bir köpeğin saldırısından kurtulabiliriz. 2 ya da 3 köpek olduğu zaman o saldırıdan kurtulabilecek sayısı çok azdır. Bu nedenle devletimizden bir an önce vatandaşını koruması için anayasal hakkımızı ve güvenli sokaklar istiyoruz" ifadesini kullandı.   İHA