Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre kent genelinde ormanlara giriş yasaklandı. Ormanlara giriş şartlar belli oldu.

Manisa Valiliği, ülke genelinde işleme koyulan ormanlara giriş yasağının detaylarını açıkladı. Kent genelinde ormanlara girişler yasaklanırken, tarımsal ve diğer faaliyetler için ormana girmek durumunda olanların Orman İşletme Şefliklerinden izin alması ve ormanda bulunacakları süre zarfında alınan bu izin belgelerini yanlarında bulundurmaları gerektiği belirtildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

Son zamanlarda ülkemiz genelinde orman yangınlarının arttığı gözlenmekte olup son günlerde de orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan yüksek sıcaklık, aşırı rüzgâr, düşük nem olumsuz hava şartları oluştuğu görülmektedir.

Bu sebeple ilimiz dâhilinde bulunan ormanlık alanlarda oluşabilecek yangınları önlemek amacıyla 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi kanununun 9. ve 66. Maddeleri gereğince alınan kararlar doğrultusunda;

Sağlık çalışanına makasla saldırdı Sağlık çalışanına makasla saldırdı

· İlimiz dahilinde bulunan ormanlık alanlara görevli olanlar dışında girişler,

· Mesire alanları dışında kalan ormanlık alanlarda piknik yapılması,

· Ormanlık alanlar ve tarım alanları yakınlarında her türlü yanıcı, kıvılcım oluşturabilecek işlemler yapılması kesinlikle yasaktır.

Ayrıca; sportif, tarımsal ve diğer faaliyetler için ormana girmek durumunda olanların Orman İşletme Şefliklerinden izin alması ve ormanda bulunacakları süre zarfında alınan bu izin belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Belirtilen faaliyetlerde bulunacak kişilerin Orman İşletme Şefliklerine en az 72 saat önceden başvuruda bulunacaklar, Orman İşletme Şeflikleri ise bu başvuruları değerlendirerek en geç 48 saat içerisinde olumlu/olumsuz şekilde ilgilisine cevap verecektir.

Alınan kararlar neticesinde vatandaşlarımızın yangına sebebiyet verebilecek durumlara karşı dikkatli olmaları, alınan kararlara uymaları, karar ve önlemlerin uygulanmasına karşı çıkan, zorluk gösteren ve uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunun ilgili maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesine göre işlem yapılacaktır