Manisa’da Liselere Geçiş Sınavında 6 öğrenci 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.

LGS çerçevesinde 5 Haziran'da yapılan merkezi sınav sonuçları www.meb.gov.tr adresinde erişime açıldı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da LGS çerçevesinde yapılan sınavın sonuçları ile birlikte "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu" da yayımlandı. Yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yaptığı raporda öğrencilerin merkezi sınavda aldıkları sonuçlar ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki alt testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin psikometrik özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer verildi. Merkezi sınavda iki oturumda toplam 90 soru soruldu. Saat 09.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil testleri uygulandı. İkinci oturum saat 11.30'da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezi sınavda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.

193 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda 400-500 arasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye göre artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı yüzde 56,04 ile 200-299 oldu.

MANİSA’DAN 6 BİRİNCİ ÇIKTI

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavdan 500 tam puan alan 193 öğrencinin 6’sı Manisa’dan çıktı.

Soma Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ece Naz Akkaya, Demirci Ziya Gökalp-Nurettin Kelem Ortaokulu’ndan Barış Mert, Alaşehir Celal Şükrü Sayınsoy Ortaokulu’ndan Elif Ceyda Uyar, Salihli’de Özel Salihli Koleji Ortaokulu’ndan İbrahim Selçuk, Özel Turgutlu Bilgikent Ortaokulu’ndan Nehir Bedirhanoğlu ve Berra Adıgüzel LGS’de tam puan alan öğrenciler oldu.

ÖSYM yeni tarihi duyurdu ÖSYM yeni tarihi duyurdu