Kış aylarında tasarruf yapmak isteyen vatandaşlar doğal gaz faturasını düşürmenin yollarını arıyor. Yapılan bazı hatalar doğal gaz faturasını ikiye katlıyor. Peki doğal gaz faturasını düşürmenin yolları neler? İşte doğal gaz faturasını azaltıp bütçenizi rahatlatacak 12 önlem.

Ülkemizin en önemli ithalat harcamalarının başında enerji geliyor. Basit bazı önlemlerle önemli miktarda enerji tasarrufu yapabiliriz. Posta'dan Özlem Denizmen doğal gaz faturasını azaltıp bütçenizi rahatlatacak 12 önlemi sıraladı.

Enerji paraları hem cebimizde, hem ülkemizde kalsın.

 1- BEDAVA ISITICI VAR

Sabah kalkınca perdeleri açın, ve evinizde güneşin doğuşundan batışına kadar yaydığı ısıdan maksimum faydalanın.

2- RADYATÖRÜ ÖZGÜR BIRAK

Kanepenizi ve sandalyelerinizi radyatörü kapatmayacak şekilde ve aralık bırakarak koyun, ıslak havlular ile kaloriferi kapatmayın. Bu sayede sıcak havanın kesilmesini önleyin.

3- BUKALEMUN KOMBİ

Tüm gün kombinin derecesini aynı ayarda tutmak yerine, gündüz güneş ışınları evinizi geceye göre daha fazla ısıtacağı için kombiyi birkaç derece kısın. Yani her gün bukalemun gibi değişsin.

4- HER YIL KOMBİ BAKIMI ŞART

Kombinizin bakımını yılda bir kez, özellikle kış aylarına girmeden önce yaptırmanızda da yarar var.

5- RADYATÖR ARKALIĞI

25 Ocak 2023 Manisa nöbetçi eczaneler ilçe ilçe tam liste! 25 Ocak 2023 Manisa nöbetçi eczaneler ilçe ilçe tam liste!

Sıcak havayı, odaya geri yansıtarak enerji tasarrufuna yardımcı olmak için radyatörün arkasına metalize radyatör reflektörü (radyatör arkalığı) koyun.

6- PENCERELER FORA

Evi havalandırırken pencereleri minimum süre açık tutarak doğalgaz sarfiyatını önleyin.

7- KOMŞULARLA YALITIM

Komşuları ikna edin, beraberce yaptırıverin. Yalıtımı kötü çatı ve duvarlar, önemli bir enerji israfına neden olabilir. Bu nedenle yalıtıma dikkat edilmeli.

Yemek parası mı ücret zammı mı? Maaş bordrosunda bu detaya dikkat!

8- BANT ÇEK

Isınmanın en etkili yollarından biri kapı aralıklarına yalıtım bandı çekmek. “Fıss” diye alttan ve yanlardan gelen tüm soğukları kapatıyor.

9- KUŞ UÇMASIN

Pencerelerin etrafına da kolayca yapıştırılan hava geçirmez şeritler, önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Kuş uçmasın denir ya, sizde de hava uçmasın

10- ÇİFT CAM

Pencerelerin çift cam olması sıcak soğuk hava dengesini sağlar ve uzun vadede tasarrufa katkı sunar. Üşenmeyin, arayıp fiyat alın.

11- TERMOSTAT

Ağırlıklı olarak bulunduğunuz bir odadaki ısıtmayla gün içinde pek de girmediğiniz ya da kullanmadığınız bir odanın ısısını farklı ayarlayarak tasarruf sağlayın. Isıyı kontrol etmek için bir termostat kullanabilir ve sık sık kullanmadığınız odalarda ısıtmayı azaltmak için termostatik radyatör valfleri kullanın.

12- ODA KAPILARINI KAPILI TUT

Isıtmadığınız odaların kapılarını kapalı tutabilirsiniz. Kapıları kapatmak, sıcak havanın belirlenen alanda kalmasını sağlar ve soğuk havanın eve yayılmasını durdurur.

Posta