Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde yapacaklarını sıraladı.

Muhtarlık Kanunu hazırladıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. İlk yapılan seçim muhtarlık seçimidir. Muhtarlık Kanunu hazırladık. Görevi, yetkisi, sorumluluklarını bu kanunda bilecek. Muhtarlar için de birleşik oy pusulası olması gerekiyor. Muhtarların bir bütçesi olması gerekiyor. Emlak vergisinin yüzde 1’i muhtarlara verilsin. Muhtarlar için bir yardımcı olmalıdır. Çünkü muhtarın da izne ihtiyacı var. Muhtar belediye meclise katılmalı ve söz hakkı olmalıdır. 'Türkiye Muhtarlar Birliği' olması gerekiyor. Biz bunları yapacağız. İlk çıkartacağımız kanunlardan bir tanesi 'Türkiye Muhtarlar Kanunu'dur” ifadelerini kullandı.

“SURİYELİLER 2 YILDA GİDECEK”

Meşru hükumetle görüşerek büyükelçilik atayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Sığınmacılar 2 yıl içerisinde ülkesine gönderilecek. Bize 'Bunu nasıl yapacaksınız?' diyorlar. Biz iktidara geldiğimizde karşılıklı büyükelçiliklerimizi yapacağız. Suriyelilerin okulu, hastanesi, evi her şeylerini yapacağız. Bu parayı AB’den alacağız. Suriyelilerin can ve mal güvenliği güvence altına alınacak. Meşru hükümetle protokol yapacağız. Gerekirse BM devreye girecek. Dolayısıyla ırkçılık yapmadan, kendi iradeleriyle ülkelerine dönme imkanı sağlayacağız. Bu, zorla olmayacak” ifadelerine yer verdi.

Bakan Kirişçi'den hayvan barınağı açıklaması Bakan Kirişçi'den hayvan barınağı açıklaması

“ÇİFTÇİLERE MAZOTU ÖTV VE KDV’SİZ VERECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, “Çiftçileri destekleyeceğiz. Tarım Kanunu var ama bu yerine getirilmiyor. Milli gelirin yüzde 1’inin çiftçiye verilmesi gerekiyor. Biz mazot vereceğiz, ÖTV ve KDV’siz olacak. Kırsalda çalışanların sayısı düşüyor. Kırsalda çalışan bütün kadın ve çalışanların SGK’sını devlet ödeyecek. Kim neyi ekeceğini önceden bilecek, kaça satacağını önceden bilecek. Devlet, çiftçiyi asla zarara uğratmayacak. Elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz. Şimdi Denizli’de bir belediyemiz çiftçiye bedava verecek. Oraya güneş enerjisi kurduk. Ben lobilerin adamı değilim. Kim ne yaparsa yapsın güneş enerjisini yaygınlaştıracağız. Çiftçinin ve esnafın nefes alması gerekiyor. Biz bunların kredi faizlerini sileceğiz” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALMAYACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, “Asgari ücretten vergi almayacağız. Aile destekleri sigortası getireceğiz. 51 yıldır bu kanun uygulanmıyor. Çünkü bu durumu kullanıyorlar, istismar ediyorlar. Biz parayı tefecilerden kurtaracağız. Çünkü çok yüksek faiz veriyoruz. Türkiye’nin buradan çıkması lazımdır. Yol, köprü, hastane yap ama garanti verme. Biz bunların hepsini değiştireceğiz. Yeni bir siyasi anlayışa ihtiyacımız var. Bu ülkenin yüzde 99’u 'adalet yok' diyor. Devletten atılıp mahkemeyle dönenleri almıyorlar. Devlet kinle yönetilmez. Gençler niye umutsuz? Çünkü biz babalarımız ve dedelerimizden daha iyi eğitim aldık. Bizim evlatlarımız da bizden daha iyi bir eğitim almasına rağmen karşılığını alamıyorlar” şeklinde konuştu.