Kentsel Dönüşüm dolayısıyla 60 yıldır yaşadığı evi yıkılacak olan Gazi Ruayöz’ün tapusunun olmaması nedeniyle yeni yapılacak olan evlerde hak sahibi olamayacak

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde babasından kalma evde 60 yıldır yaşayan Kıbrıs Gazisi Hüsamettin Ruayöz, kentsel dönüşüm dolayısıyla yıkılacak olan evinin tapusu olmaması nedeniyle hak sahibi olamadı. Tek göz bir odada yaşam savaşı veren Gazi Ruayöz’ün tek isteği ise kendisine düşük kiralı bir ev bulunması.  

  Manisa’da hızlı bir şekilde devam eden kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Yunusemre ilçesindeki Lalapaşa Mahallesindeki projede son etapta yıkılacak olan evlerden biri de; babasından kalan ve zamanında senetle satın aldıkları tek göz odalı bir evde yaşayan Kıbrıs Gazisi Hüsamettin Ruayöz’ün evi. Evin tapusu olmadığı için hak sahibi olamayan Ruayöz 60 yıldır yaşadığı evden ayrılacak olmanın üzüntüsünü yaşarken bir yandan da devletten kendisine düşük kiralı bir ev bulmasını istedi. Kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve sadece aldığı gazi maaşıyla hayatını devam ettirdiğini anlatan Ruayöz sadece bir odası ve bahçesinde tuvaleti olan, mutfaksız, banyosuz evinde yaşam mücadelesine devam ediyor.

  Sıkıntılı günler geçirdiğini anlatan 68 yaşındaki Gazi Hüsamettin Ruayöz, “Burası kentsel dönüşüme girdiği için yıkılacak. Bizim evin tapusu yok. Sadece noterden tasdikli senetleri var. Yarın bir gün çıkın dediklerinde ben nereye çıkacağım. Huzurevine mi gideyim. Ev tutmaya kalksam 2 bin 3 bin TL’den aşağıya ev yok. Bereket versin Huzurevinden yemek geliyor. Devlet asgari ücret veriyor. Yarın öbür gün kiraya çıktığımda o para yetmez ki. Devletten ev bekliyorum. Madem evimi alıyorlar bana da ev versinler ama 2 artı 1 ama zemin kat ne olursa olsun ev versinler. Bunu istiyorum devletten. Sokakta yatılır mı yaz-kış? Nerede yatacağım. Otele para mı yeter. 2 bin 3 bin TL’den aşağıya ev yok. Zemin kat bulsam bin liraya tutacağım ama yok. Her yer dolu. Bir odam bir tuvaletim var. Banyom yok, mutfağım yok. Sadece elektriğim var, suyu bile karşıdaki çeşmeden kullanıyorum.” dedi.

Soma Termik Santrali’nden Başkan Ergün’e ziyaret Soma Termik Santrali’nden Başkan Ergün’e ziyaret

Hayatı boyunca hiç evlenmeyen ve çocuğu olmayan Kıbrıs Gazisi Hüsamettin Ruayöz kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

YUNUSEMRE BELEDİYESİ: “İDDİALAR YALAN”

Yunusemre Belediyesi, Lalapaşa Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde CHP İl Başkanı Semih Balaban ve CHP Yunusemre İlçe Başkanı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya yanıt verdi. Mahalle sakini Hüsamettin Ruayöz ile birlikte yapılan bu siyasi içerikli açıklamanın yalan ve aslı olmayan iddialarla dolu olduğu belirtilen cevapta; “Yunusemre Belediyesi olarak en büyük önceliğimiz ilçemizin geleceğini inşa etmektir. Bu kapsamda Mutlu Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinde hak sahiplerinin %100’ü ile sözleşme imzalandı. İnşaat aşamasına geçilmek üzeredir. Bir diğer mahallemiz olan Lalapaşa Mahallesi’nde ise alan büyüklüğü sebebiyle projemiz etap etap ilerleyecek olup bu mahalledeki hak sahipleri ile herhangi bir görüşme yapılmadığı gibi yazılı belge de gönderilmemiştir. Habere konu olan Kıbrıs Gazisi Hüsamettin Ruayöz’ün haberde belirttiği ev ise planlamaya göre son etaplara denk gelmektedir. Haberde “…….Gazimizin kümesten beter bir odada yaşadığına…. ve Gazilerimize gerçek anlamda sahip çıkın. Bu ülke için her şeyini vermiş bu güzel insanları, ömürlerinin son dönemlerinde insanca koşullarda yaşatın.” Diyen CHP İl Başkanının sorumluluk hissetmesini önemsiyoruz. Ancak sadece Gazilerimizin son dönemleri değil bütün vatandaşlarımızın daha rahat daha konforlu yaşam sürdürebilmeleri için kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye çalışırken en büyük engelleme kendileri tarafından yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın geleceklerini inşa etmek için başlattığımız kentsel dönüşüm projelerimizin bu şekilde yalan iddialarla sarsma girişimlerini esefle kınıyoruz. Kahraman Şehitlerimizin emaneti, başımızın tacı kıymetli ailelerimiz ve Gazilerimiz ile değerli hemşerilerim; ortada bizden kaynaklı bir sorun hatta ortada bizimle alakalı bir konu dahi bulunmamaktadır. Gazilerimizi siyasi şovlarına alet edenleri ve bundan medet umanları kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.” ifadelerine yer verildi.