Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, 2022 yılı üçüncü enflasyon raporuna dair sunum yaptı. Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Basın toplantısıda Merkez Bankası'nın rezevlerinden politika faiz kararlarına kadar birçok konuda soruları yanıtlayan Kavcıoğlu, TCMB'nin faiz kararlarını doğru bulduğunu ve göstergelerin de bu fikri onayladığını vurguladı.

Politika faizi diğer ülkelerde artarken Merkez Bankası'nın sabit bırakması soruldu

Dünyada diğer merkez bankalarının politika faizini artırırken Merkez Bankası'nın sabit bırakması ile ilgili Medyascope'dan Özgecan Özgenç'in sorduğu "Dünyada herkes yanlış yaparken biz mi doğru yapıyoruz yorumları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için politika faizinin bir politika aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum." şeklindeki soruya, Kavcıoğlu'nun cevabı şöyle oldu:

Konut fiyatlarında fahiş artışa karşı harekete geçildi Konut fiyatlarında fahiş artışa karşı harekete geçildi

"Merkez Bankası'nın politika aracı politika faizi. Dünyada böyle bir yaklaşım yok. Politika faizini bir araç olmaktan çıkardılarsa aynı eleştiri bizim için de geçerli. Faizi bir politika aracı olarak kullanılmadığını söylemek doğru değil.

"KİMİN DOĞRU YAPTIĞINI ZAMAN GÖSTERECEK"

Kimin doğru yaptığını zaman gösterir. Biz kendi ülkemizin dertleri içerisinde uyguladığımız politikalar çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam üzerine bir ekonomik modeli yürütüyoruz. Faiz konusunda ayrışıyoruz ama ekonominin olumsuz gelişmelere tepki veren olumlu gelişmeler konusunda da ayrışıyoruz. Türkiye sadece faiz konusunda ayrışmıyor olumlu anlamda Türkiye ekonomik verilerde de pozitif ayrışıyor. Faiz konusunda doğru karar verdiğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk içinde yatırımlarımızı artırmamız sonuçta ülke olarak ne kadar doğru hareket ettiğimizi herkes görecektir."