İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının ardından gözaltına alınan 17 kişi tutuklanma talebiyle, 3 kişi de adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin ölümüne, 81 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıda gözaltına alınanların savcılıktaki sorgusu devam ediyor.

Aralarında Ahlam Albashir’in de olduğu 49 kişi sabah saatlerinde adliyeye sevk edilmişti.

İfade işlemleri için 29 savcı görevlendirildi. Tüm gün boyunca 49 kişinin ifadeleri alındı.

Savcılık ifadelerinin ardından şüpheliler sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Aralarında Ahlam Albashir’in de olduğu 17 kişi tutukluluk, 3 kişi adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

ÇANTANIN İÇİNDE BOMBA OLDUĞUNU BİLMİYORMUŞ

Ahlam Albashir ifadesinde YPG’li olduğunu kabul ederken Türkiye’ye gelmesine örgütün sebep olduğunu, ailesinin tehdit edildiğini söyledi.

Bakan Nebati'den EYT açıklaması Bakan Nebati'den EYT açıklaması

Bilal Hassan adlı kişiyle birlikte Türkiye’ye geldiğini söyleyen Albashir, Taksim’e daha önce de üç kez geldiğini dile getirdi.

Bombalı saldırıyı gerçekleştirdikleri gün Taksim’e Bilal Hassan adlı kişiyle geldiklerini belirtirken çantanın içinde bomba olduğunu bilmediğini söyledi.

“PARFÜM BAKIYORDUM, O ARADA PATLAMA OLDU”

Albashir, ifadesinde “Bankta çantayla otururken Hacı kod adlı kişiden telefon geldi. ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl’ dedi. Çantanın içinde yumuşak bir şey vardı. Üstte cips falan vardı. Altında yumuşak bir şey vardı. İçinde uyuşturucu var sandım. Çantayı bırakıp oradan ayrıldım. Parfüm bakıyordum, o arada patlama oldu. Bırakıp kaçtım. Taksiye bindim, taksici telefonda ne olduğunu gösterince anladım” dedi.