banner72

Yeryüzünde yaşayan her canlı varlık ikinci bir şansı daima hak eder. Bu şans kapısı herhangi bir şekilde başkasının kontrolü ve inisiyatifinde olsa bile, mutlaka son bir kez daha açılmalı.

Hayati gerekçesi yoksa aynı konuda üçüncü bir şansı isteyen “ahmaktır”, verilmez! İnsan gibi yeryüzünde yaşayan en değerli ve akıllı varlığın, yaptığı yanlışından dönme erdemi göstermesi için hatalar zincirine sayısız kereler düşmesinin izahı olamaz! Yaşam “Mevlana tekkesi” değildir! “Dön-gel” yok yani.

HATALI AKIL YÜRÜTME

Gerek iş, gerekse sosyal yaşamınızda hatalı akıl yürütme yüzünden karşılaştığınız zararların telafisi çok zordur. Başarısız olmanıza sebep olur. Mesela ben bunun acısını iş hayatımda ciddi şekilde yaşadım ve tam istediğim şekilde düzeltemedim. Özgüven kaybına sebep oldu. Sosyal ve sağlık hayatımı bile etkiledi.

Ömür dediğiniz kısa zaman dilimini yap-boz tahtasına çevirip, kararttığınız yaşantınıza belki kendiniz katlanabilirsiniz. Ya sevdiklerinizin, yakınlarınızın bu cezaya dahil olmasına sebep olmanız mantıklı mı? Reva mı?

“Kaderimse çekerim” edebiyatı ile işin içinden sıyrılamazsınız.

Diyelim ki ülkeyi yöneten kişi sizsiniz. Lidersiniz, devlet adamısınız. Milyonların sorumluluğu da sizin sırtınızda.

Hata yapma lüksünüz var mı?

LİDERLİK ZOR ZENAAT

İster ülkeyi yönetenler cephesinde olun, isterseniz yönetenleri otokontrole tabi tutan muhalif kanatta yer alın, hiç fark etmez. “Hata veya yanlış yapma payınız” isteseniz de sıfır olamaz! Ama hedefiniz daima sıfıra yakın olmak zorunda.

Ülkeyi yöneten lider olarak iki de birde halkın karşısına çıkıp “ben hata yapmışım, hatalıyım” diyerek günah çıkartmanın kredisi sınırsız değildir! Veya aynı muhalif lider olarak her seçim öncesi “sizi bu badireden bir kurtaracağız” palavranıza kim inanır?

Evet, hatadan dönmek ve itiraf etmek erdemdir. O kadar. Liderlik makamı, hatalarını ikide birde kabul etmekle yücelmez! Dönüp, dolaşıp seçmeninden “yeni bir şans” isteyenden lider olur mu?

İKTİDAR CEPHESİ

FETÖ çok ciddi bir hataydı, bedelini bu millet feci şekilde ödedi, ödemeye devam ediyor. En az 2 milyon kişi “devletini düşman beller” hale geldi.

PKK-OSLO-İMRALI-KANDİL hattı hataydı, sonucu hendek savaşlarına, yüzlerce şehit ve milyonlarca lira paraya mal oldu.

Hiçbir altyapısı hazır olmayan hamlelerle uluslar arası ilişkilerin geldiği nokta tamamen husumete dayalı hatalar zincirine dönüştü. Hata üstüne hatada ısrar etmenin mantığı ne?

SURİYELİLER konusu psiko drama ve melodram karışımı bir halde. “Mekke’de dilenen, Medine’de dağıtan ülke” olmamıza sebep oldu. Kendi ülkesini borç batağına sürükleyip, 4 milyon mülteciye tek başımıza kucak açmanın mantığı ne? Hatanın daniskası değil mi?

KENTSEL YAPI CİNAYETLERİ işledik, itiraf ettik, bütün suç unsurları hataları ile birlikte ortalık yerde duruyor. Kim yaptı, kim düzeltecek?

ARABA VE EV ALMAK yatırım ve üretim değil, tüketim aracı olduğunu fark edinceye kadar 15 yılımız geçti. Ekonomimiz çöktü. Üretmedik, tükettik, harcadık, heba ettik. Sonuç? Büyük hata.

Ülkeyi “Şans oyunları” gibi “ya çıkarsa” ya da “deneme-yanılma metodu” ile yönetemezsiniz!

MUHALEFET CEPHESİ

9 kere seçim kaybetmiş, sözüm ona iktidar alternatifi bir parti ve liderinin bırakın “ikinci şansı”, siyaset sahnesine çıkmasına bile izin verilmemeli. Gaz verdiği seçmenin “akıl tutulması”, “zavallı” konumuna düşürülmesinin siyasi literatürde izahı bile yok!

Partisini kendi şahsında zavallı konumuna düşüren lider ve benzeri şahısların ağzından “demokrasi, hür irade, özgürlük, barış, kardeşlik, hak, hukuk, adalet” gibi ulvi temelli sözlerin çıkması nasıl oluyor da gönlünü partisine ve ilkelerine vermiş insanları rahatsız etmiyor, anlamış değilim!

CHP SEÇMENİ IQ TESTİNDE SINIRIN ALTINDA KALMIŞTIR

Gerçekten demokrasi ve siyaset tarihi perspektifinden baktığınızda dünyada benzeri olmayan bir seçmen kitlesi maalesef ülkemizde var.

Bu ülkede bir insanın ortalama ömrü 70 yıl. Düşünsenize, 2023 yılında yapılacak seçime kadar ölecek olan herhangi bir CHP’li, partisinin tek başına iktidarını göremeden gitmiş olacak.

SİYASET YAPMAYI BİLMİYORUZ

Siyasi iradesini ortaya koymaya çalışan bir seçmenin önüne, neticeye hizmet etmeyen bir seçenek sunmak, “özgür iradeye ipotek koymak” değil midir?

CHP seçmenini tam 70 yıldır, “muhalif seçmen” profiline alıştıracaksınız, ne hikmetse aklıselim sahibi, fikir üretecek yetenekte insanlar ortada olmayacak, öyle mi? Bu bir bühtandır.

Tüm olumsuz koşulların oluştuğu bu siyasi ortamın “beceriksizleri” sosyal demokratlar olmamalı!

Bu boşluğu ABD-İNGİLTERE-İSRAİL “şeytan üçgeninin” doldurmasından medet umanlar varsa, geçmişte çok yaşandı. Bir yenisini şerefiniz ve yüreğiniz kaldırabilir mi?

CHP YÜZDE 70’İN GELECEĞİ İLE OYNAMAMALI

Ülkemizde 17 yıldır AKP iktidarı hüküm sürüyorsa, diyelim ki AKP’nin gerçek oyu yüzde 25, geriye kalan yüzde 25 oyu da kerhen merkez sağdan alıyorlar ve iktidar koltuğunda oturuyorlar. Bu durumun baş sorumlusu CHP ve onun başında olan mevcut zattır.

Hiç kimse, özellikle CHP’liler, ülkemizde yaşanan olumsuzlukların sorumluluğunu salt R.T.Erdoğan’a yıkarak kendilerini aklayamazlar!

Yıllardır alternatif sunamayan bu siyasi yapı, artık “yeni bir şansı hak etmiyor”!

Ya kendini yenileyecek, ya da doğru “siyaset mezarlığına” gömülecek”!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol