Vergi, sigorta primi borçları ile cezalar için geniş kapsamlı yapılandırma paketi uygulanacak. 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan borçların tümünün yapılandırılacağı paketin kapsamı merak konusu oldu. İşte, Hangi borçlara yapılandırma gelecek?

Borçlar ve cezalara yapılandırma paketi gündeme geldi. 31 Aralık 2022'ye kadar devlete olan tüm borçlara yapılandırma imkanı geliyor. Vergi, sigorta primi borçlarıyla cezalara uygulanacak yapılandırma paketine ilişkin olarak "Hangi borçlara yapılandırma gelecek, vergi borçlarına af çıktı mı?" araştırmaları hız kazandı. İşte, Borç yapılandırma detayları...

KRİTİK TARİH '31 ARALIK 2022'

Devlete olan tüm borçlara yapılandırma imkanı getiriliyor. Buna göre 31 Aralık 2022'ye kadar olan borçlara taksit imkanı getirilecek.

Altın fiyatlarında dalgalanma! Altın fiyatlarında dalgalanma!

HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA GELECEK?

Yapılandırma düzenlemeyle vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak. Belediyelere borçlar, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

ÖĞRENİM KREDİLERİ, TRAFİK CEZALARINI KAPSAMASI BEKLENİYOR

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

KASA VE STOK AFFI İMKANI

Düzenleme kapsamında ayrıca şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı da sunulacak.

PEŞİN VE TAKSİTLİ ÖDEME İMKANI GETİRİLECEK

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek.

"BELİRLİ TUTARIN ALTINDAKİ BORÇLARIN TAMAMININ SİLİNMESİ SÖZ KONUSU"

Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesinin söz konusu olduğu belirtildi.

KABİNE TOPLANTISI'NDA AÇIKLANMASI BEKLENİYOR!

31 Aralık 2022'ye kadar olan devlete tüm borçlar ile adli ve idari cezalara yapılandırma imkanı getiriliyor. Söz konusu düzenlemenin detaylarının Pazartesi günkü kabine toplantısında açıklanması bekleniyor.