‘Vestel işçiye yemek vermiyor’ iddialarına yalanlama

Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, sosyal medyada Vestel’in işçileri 12 saat yemek vermeden çalıştırdığına yönelik iddialara açıklık getirdi.

‘Vestel işçiye yemek vermiyor’ iddialarına yalanlama

Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, sosyal medyada Vestel’in işçileri 12 saat yemek vermeden çalıştırdığına yönelik iddialara açıklık getirdi.

08 Ağustos 2020 Cumartesi 17:10
‘Vestel işçiye yemek vermiyor’ iddialarına yalanlama

Fabrikada sabah mesai başlangıcından itibaren çalışanların yemesi için poğaça, kahvaltı, öğlen yemeği, mesaiye kalanlar için yine kahvaltı türü gıdalar verildiğini söyleyen Haspolat, yaz aylarında da soğuk içecek de ikram ettiklerini ifade etti.

Manisa’da faaliyet gösteren yerel gazete temsilcileriyle yaptığı gezi sırasında fabrikanın yemekhane bölümünü de gezdiren Haspolat, şöyle dedi:

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında paketlenmiş bir şekilde yemek servisi yapıyoruz. Bunun bize maliyeti yüzde 80 daha fazla olmasına rağmen bunu yapıyoruz. Doğal olarak bazı yemekler de ekmek arasında çalışanımıza veriliyor. Ancak art niyetli bazın kesimler fabrikada çalışanların 12 saat yemek verilmeden çalıştırıldığını iddia ediyor. Ekmek arası verilen bazı gıdalarda da ekmeğin arasına konulan kısmı çıkararak fotoğraf paylaşıyor. Allah’tan korkun. Bu yemeğin bu şekilde verilmesinin tek sebebi hekimlerimizin önerisi bu şekilde. Çünkü yemek sırasında sosyal mesafeye yeterince dikkat edilmeyebiliyor. Tabldot yemeğin doğru olmadığı önerisi nedeniyle bu şekilde bir uygulamaya gittik. Kendi içimizde hastalık yayılmasın diye bunu yapıyoruz. ‘Vestel işçiye yemek vermiyor’ diyenler için bunu söylemek zorundayım, bu yemeğin maliyeti yüzde 80 daha fazla. Doktorlarımız tavsiye etmediği sürece de bu şekilde yemek dağıtımına devam edeceğiz. Ama biz her işi uzmanına danışarak yapıyoruz.

BİR AÇIKLAMA DA ‘EKSİK MAAŞ’ İDDİALARINA

Öte yandan Haspolat, yine sosyal medyada dönen bir iddiaya daha yanıt verdi. Vestel’in kadın çalışanlarına daha az maaş verdiği ile ilgili sosyal medyada birtakım paylaşımlar gördüğünü dile getiren Haspolat,  bu iddiaların da gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Vestel’in her zaman kadın haklarına yönelik projelere destek verdiğini ifade eden Haspolat, Vestel’in İnsan Kaynakları Müdürü’nün de kadın olduğunu, hiçbir zaman hiçbir şekilde kadınların daha az maaş alması gibi bir durumun söz konusu olmadığını aktardı.

YENİ BAŞLAYAN ÇALIŞANIMIZ BİLE ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE MAAŞ ALIYOR

Kadınlara az maaş verilmediği gibi bütün çalışanlarında asgari ücretten fazla maaş aldığını ifade eden Haspolat, “Biz yeni giren bir çalışanımıza bile 12 ayda 14.175 aya tekabül edecek maaş veriyoruz. Bu da asgari ücretin yüzde 23 fazlasına karşılık geliyor. Fazla mesai yaptığında da yine mesaisini alıyor” dedi.

Son Güncelleme: 10.08.2020 17:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali 2020-08-08 20:09:06

Vestel çalışanı olarak Covid tedbirleri kapsamında uygulanan kumanya yemek sistemini standart yemek servisine göre sağlıklı ve faydalı buluyorum. Ayrıca tekrar tekrar yemek alma imkanı varken bu tarz iftiralar en hafif tabirle vicdansızlıktır.

Avatar
Vatandaş 2020-08-08 21:58:34

Adam silah zoruyla çalıştırmıyor. Beğenmeyen buyursun işi bıraksın. Adamın hem ekmeğini ye, hem de vıdı vıdı yap. Ayıptır, yazıktır.

Avatar
Gönüllü 2020-08-08 20:25:26

Yetkililerin açıklamalarına dikkat etmek gerekir. Bugüne kadar oldugu gibi Sosyal medyada her duydugumuzu gördüğümüzü inanmamak lazım.

Avatar
Çalışan 2020-08-08 22:26:29

Allahtan korkun çalışan olarak söylüyorum kimse size zorla para kazandırmak için çalışmıyor suanda bu süreçle tüm dünya uğraşıyor pandemi öncesi yemekler gayet llezzetli veriliyordu hatta isteyen 2. Tabagi alıyor kimsede ses etmiyordu sabahları çok gördüm poğaçaları ikişer tane alanları uyarmalarına rağmen . Evet bantta çalışmak zor evet seri üretim yapılıyor is yükü fazla ama hakkınızı sonuna kadar alıyorsunuz kimse diyemezki ayin 5 maaş yatmıyor 20 sinde avans yatmıyor diye bayram öncesi maaşlarınız gününden önce yatıyor raporlu olursunuz yine prim ve ikramiyeleriniz yatıyor. Kimse ekmek yediği yere suçlamada bulunmasın beğenmeyeni gerçekten zorla tutmuyorlar orada. Dünya geneli bu sorunla mücadele ediliyor lütfen objektif düşünün çünkü herkes önce sağlık diyor.

Avatar
Berin dikbaş 2020-08-09 12:14:39

Ben 8 yıldır Vestel camiasında çalışıyorum bu sosyal medya haberlerini okuyunca sadece gülüyorum Vestel gibi bir fabrika Türkiye Cumhuriyetinde yok şimdiye kadar hiçbir çalışma arkadaşlarımdan hiç bir şikayet duymadım bu yalan haberleri nerden çıkartıyor sunuz gelin gerçek çalışana sorun vestelin nasıl olduğunu kendini bilmez insanların vesteli karalamasına izin vermeyiz çünkü bizim ekmek kapımız

Avatar
Esma Erdoğan 2020-08-09 01:00:24

Ben bir mavi yaka Vestel personeli olarak vicdanen rahatsız olduğum için yazıyorum,eşim ve ben yıllarca vestelde çalışmış kişileriz,şirketimiz bizlerin haklarını herzaman korumuş vede vermiştir,yazılanlar gerçek dışıdır lütfen itibar etmeyin,alınan covid 19 önlemleri maksimum düzeydedir, haklarımızı fazlasıyla aldığımız da doğrudur, biz alınan önlemlerden ve yediyimiz yemeklerde

Avatar
Huriye Sağlam 2020-08-08 19:53:19

Ekmek arası verilen katı gıdalar çokta sağlıklı sayılmaz 12 saatimiz iş yerinde geçiyor insanların sağlığına önem veriyorsanız çalışma saatlerini düşürmelisiniz evlerimizde yemek yemeye ve dinlenmeye zamanımız olsun bu yapılanlarla kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın bizi işletme çalışanlarını biraz olsun düşünüyorsanız mesaileri sonlandırırsınız teşekkürler

Avatar
Recmed 2020-08-08 21:08:16

Vestel Asil nadir zamanında (1989-1993)zamanında çok iyiydi.şimdi çok bozuk oluşu normaldir.ozamanlar asıl nadir her geldiğinde çalışanına hediye veriyordu(cumhuriyet altını v.s)ikramiyesi bile vardı.denizlili iş adamı vesteli katletti bence.dogrudur işçi yalan söylemez kanısındayım.

banner112