Sağlıkçılardan döner sermaye isyanı

Türk Sağlık Sen Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda, 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı... Döner sermaye ücretlerine tepki gösteren sağlıkçılar Manisa’da Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin önündeydi.

Sağlıkçılardan döner sermaye isyanı

Türk Sağlık Sen Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda, 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı... Döner sermaye ücretlerine tepki gösteren sağlıkçılar Manisa’da Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin önündeydi.

05 Aralık 2019 Perşembe 17:52
Sağlıkçılardan döner sermaye isyanı

Manisa’da sağlıkçılar döner sermaye ücretlerinin azalması gerekçesiyle eylem yaptı. Türk Sağlık Sen Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda Mani Şubesi üyeleri Merkezefendi Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Sendika üyeleri adına açıklamayı Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu okudu. Dağlıoğlu döner sermaye ücretlerinin son 10 yılda büyük oranda eridiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının aşırı iş yükü altında ezildiğini ancak döner sermayeden hak ettikleri payı alamadıklarını kaydeden Dağlıoğlu, “Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes mustarip ve  şikayetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir. Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir. Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, bin 800 kez dikkat çektik.  Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. Çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık.” dedi.

Döner sermaye düzeninin bu şekilde gitmeyeceğini söyleyen Dağlıoğlu “Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir. Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakar çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler.” ifadelerini kullandı.  

Son olarak yöneticilere seslenen Dağlıoğlu şöyle konuştu: “Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntıda, evindeki huzursuzlukta vebal sizindir.  Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız. Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112