Normalleşme Manisa’ya yaramadı!

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, yeni normalleşme süreciyle birlikte Manisa’daki Pandemi hastanesi olan Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin dolduğunu söyledi...

Normalleşme Manisa’ya yaramadı!

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, yeni normalleşme süreciyle birlikte Manisa’daki Pandemi hastanesi olan Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin dolduğunu söyledi...

10 Temmuz 2020 Cuma 09:25
Normalleşme Manisa’ya yaramadı!

Haber: Burhan AKDEMİR

Koronavirüsle mücadelede 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreci devam ederken, ülkedeki vaka sayıları da bin barajının üstünde seyrediyor. Manisa’daki son durumu ise Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran açıkladı.

www.manisakulishaber.com internet haber sitesinde yayınlanan Gündem Özel programında Berfin Adıcan’ın sorularını yanıtlayan Başkan Duran, Pandemi sürecine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. mart ayından itibaren koronavirüsle yapılan mücadelenin, haziran ayıyla birlikte yeni bir evreye geçtiğini ifade eden Duran, “Ülkemizde Haziran ayına kadar Avrupa’da gördüğümüz korkulan vaka düzeyine ulaşmadık. Burada asıl sorun olan, sağlık sistemimizin, mevcut hastanelerin ve yoğun bakımların hasta yükünü kaldırıp kaldıramayacağıyla ilgiliydi. Haziran ayına kadar hastalık süreci kontrol edebileceğimiz düzeydeydi. Haziran’da yasakların kısmi olarak ortadan kalkmasıyla birlikte insanlarda da rehavet ortaya çıktı. Bunun böyle olacağı bilinen bir gerçekti. Bazı tedbirleri insanlara bıraktığınızda olayın ciddiyeti azalıyor.” ifadelerini kullandı.

“NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE VAKALAR ARTTI”

Her gün açıklanan verilerden de görüldüğü üzere vaka sayılarının sürekli binin üstünde seyrettiğini söyleyen Duran, “Maalesef yeni normalleşmeyle birlikte vakalar binlerin altına düşmemeye başladı. Normalleşme süreci dünyada da uygulanmaya başlandı. Bütün dünyayla kıyaslama yapmak zorundayız. İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkelerin bu vakaları nasıl kontrol altına aldığına bakmak lazım. Onların sayıları bizden çok daha düşük oranda. Bizde yasaklar bir saat içerisinde konuldu yine aynı şekilde bir saat içerisinde kaldırıldı. Bunun yanı sıra çok fazla ihtiyaç olmayan alanların açılması da etkiledi artışları.” şeklinde konuştu.

“VAKALAR DETAYLI ŞEKİLDE VERİLMELİ”

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde bölge bazlı bilgi vermiş ve 7 ili kapsayan Ege Bölgesi’nde bir günde 68 vaka çıktığını açıklamıştı. Ancak bu açıklama sadece bir günler sınırlı kaldı. Vakaların yeterince detaylı verilmediğini dile getiren Başkan Duran, şunları söyledi:

“En büyük sorun şu, halen şu ana kadar Türkiye’deki vaka sayılarının bölgesel olarak dağılımını bilmiyoruz. Bilgiler sır gibi saklanıyor. Vaka sayılarının bu şekilde saklanması alınacak önlemleri de dolaylı olarak engellemiş oluyor. Avrupa’da mahalle mahalle vaka sayıları veriliyor. Bizde hala gizleme çabası var. Sadece bazı illerin sayıları veriliyor, vakaların arttığı ya da azaldığıyla ilgili. Ancak bu da kesin sayı olarak verilmiyor ve henüz birkaç gündür bu uygulama yapılıyor. Biz verilere inanmak zorundayız. İçinde birçok değerli bilim insanının olduğu Bilim Kurulu’nun çalışmaları sonucu verilen rakamlar. İnanmak istiyoruz. Ama şunu biliyoruz, sadece bizim ülkemiz için geçerli değil bu; dünya genelindeki hasta sayılarının gerçeğin 2-3 katı olduğu düşünülüyor.”

MANİSA’DA SON DURUM NE?

Manisa’daki resmi rakamların da ülke genelinde olduğu gibi paylaşılmadığını kaydeden Duran, bu nedenle Manisa’da resmi olarak kaç koronavirüs hastasının bulunduğunu bilmediğini söyledi. Duran sözlerine şöyle devam etti:

“Verileri biz resmi olarak almıyoruz. O nedenle de resmi olarak kaç hastanın bulunduğunu da bilmiyoruz. Ama şunu biliyorum, iki hafta öncesinde Pandemi hastanesi olan Merkezefendi Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinin tam olarak doldu ve Manisa Şehir Hastanesi de koronavirüs hastalarını kabul etmeye başladı. İlçelerdeki Pandemi hastaneleri de tekrar hasta kabulüne başladı.”

“BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMAYABİLİRİZ”

1 Haziran’da başlayan yeni normalleşme ile birlikte vaka sayılarının hızlandığını tekrarlayan Duran, “Normalleşmeden sonra hastalık tekrar hız kazanmış durumda. Bu şekilde devam ederse, sonbahar ve kış aylarında çok ciddi bir tehditle karşı karşıya kalacağız. Bizim kıstasımız hastanelerin yükün altından kalkıp kalkamayacağıdır. Böyle devam ederse önümüzdeki süreçte bu yükün altından kalkamayabiliriz.” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Karaköy sakini 2020-07-10 19:15:30

Alparslan haklı küçük esnafa dükkanı açmak yasak fabrikalara serbest, bizim müdür ölcek korkusundan iki ay işe gelmedi ama işçiler devam ne kıymetli zenginin canı ama onlarda ölcek ha ha

Avatar
Hasan 2020-07-10 21:38:25

5 vakit ezandan sonra hijyen sosyal mesafe ve maske uyarısı yapılırken yetkili kurum ve kuruluşlar yeteri kadar etkili görev yapmıyor yol kenarları maske ,eldiven ,kullanılmayan kaldırımı işgal eden altlarına pislik biriken büfeler ,seyyar arabaları kaldırılmalı denetimlerin şıkı ve etkili çaydırıçılığı yüksek uygulamaları yapabilmek yapmak gerek

Avatar
Atakan 2020-07-20 11:24:06

Vestelin sağlık ekibi çalışan güvenliği için can siperane mücadele ediyor bizzat şahidim.Çalışanlar sürekli kontrol altında ve takip ediliyor.Bu genel bir problem insanlar sosyal mesafe maske ve hijyen konusuna mutlaka dikkat etmeli.

Avatar
Alparslan 2020-07-10 14:02:34

Normalleşme den dolayı mı yoksa tüm fabrikalara çalışma izni verdiğiniz içinmi suçu halka atmayın bunun sebebi siz vestel de her hafta 4 5 kişi çıkıyor ama devam bunu açıklayın önce

Avatar
Buğra 2020-07-10 16:31:53

Polisler görevlerini yapmıyorlar, kahveler genç dolu, maske takmıyorlar, lütfen bu duruma çare bulusun

Avatar
Buğra 2020-07-10 16:32:13

Polisler görevlerini yapmıyorlar, kahveler genç dolu, maske takmıyorlar, lütfen bu duruma çare bulusun

Avatar
İsimsiz 2020-07-10 17:08:34

Zaten Vestel de patladı hala bunu bile bile insanlar çalışmak zorunda gelmediğinde yıllık izinden düşülüyor borçlandırılıyor -50 nedir kardeşim adamın yıllık izinden düşülmüş olmadığı halde - lerde servisler çift kişi birinde virüs çıksın en yakının daki temas ettikleri gönderiliyor geride Kalan devam onun elledigini çalışan herkes temas ediyor elliyor çalışanın hiç bir yerde değeri Yok varsa yoksa iş yürüsün üretim durmasın birde utanmadan bedavadan virüs testi yapiliyorsunuz diyen müdür mu ararsın yaptıkları test te test olsa kan alınıyor yalandan çünkü negatif çıkan hastanede testte pozitif çıkıyor insanlar salak değil göz boyamadan başka birşey yapmıyorlar Allah büyük bu dünyanın öbür tarafı da var mahşerde görüşürüz.....

Avatar
Rumuz 2020-07-10 17:04:01

Çok doğru vestel de sürekli çıkıyor önce buna önlem alın

banner112