MASKİ’den Gediz Nehri açıklaması

MASKİ Genel Müdürlüğü, son günlerde Gediz nehrinin kirliliği konusunda basında yer alan haberler ile ilgili açıklama yaptı.

MASKİ’den Gediz Nehri açıklaması

MASKİ Genel Müdürlüğü, son günlerde Gediz nehrinin kirliliği konusunda basında yer alan haberler ile ilgili açıklama yaptı.

26 Eylül 2021 Pazar 13:59
MASKİ’den Gediz Nehri açıklaması

MASKİ’nin evsel atıksuları arıtmakla yükümlü olduğu belirtilerek haberde yer alan sanayi kaynaklı atıksuların arıtımı ve denetimi yetkisinin olmadığı bildirildi. Açıklamada ayrıca İzmir’den doğan ve Gediz Nehri’nin dolayısıyla İzmir körfezinin kirlilik oranını ciddi oranda arttıran Nif Çayı’nda da ilgili belediyenin acilen önlem alması gerektiği ifade edildi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, son günlerde basında yer alan ve Gediz Nehrini konu alan haberler ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. MASKİ’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak yaklaşık 7 yıllık genç bir kurum olmamıza rağmen hem Gediz’in hem de Bakırçay’ın evsel nitelikli atıksulardan arındırılması ve temizlenmesi noktasında büyük yatırımlar yaptık. Sayın Başkanımız Cengiz Ergün’ün ‘Gelecek Seçimler için Değil, Gelecek Nesiller için Çalışıyoruz” ifadesiyle önceliğimiz her zaman çevreci yatırımlar olmuştur. İdaremiz kurulmadan önce nüfusun yüzde 34’üne atıksu arıtma hizmeti verilirken, kısa sürede yapılan yeni atıksu arıtma tesisleri ve atıl tesislerin yeniden çalıştırılmaya başlanması ile birlikte bu rakamı yüzde 77 seviyelerine taşıdık. Sarıgöl ilçemizde yeni bir tesisimizin inşaatı devam ederken, Demirci ve Selendi ilçelerimize yapılacak tesislerimizin ihaleleri yapıldı. Köprübaşı ilçemize de kazandıracağımız tesis ile atıksu arıtma tesisi olmayan ilçe merkezi bırakmayacağız. Gediz ve Bakırçay’ın evsel atıksulardan temizlenmesine yönelik yaptığımız bu yatırımlar ile en çok atıksu arıtma tesisi ve altyapı yapan idare ödüllerinin de sahibi olduğumuzu ifade etmekten büyük gurur duyuyoruz.

“SANAYİ ATIKSULARININ ARITIMI VE DENETİMİ YETKİMİZ DIŞINDADIR”

Basında çıkan haberlerde yer alan Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi çıkışı, Akhisar Zeytin Organize Sanayi Bölgesi ya da diğer işletmelerden kaynaklanan atıksuların arıtımı ve denetimi yetki ve sorumluluğumuz dışındadır. MASKİ de, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi gibi sadece evsel nitelikli atıksuları arıtmak ile yükümlüdür. Ayrıca Gediz’in temizlenmesi noktasında nehrin doğduğu noktadan nehri besleyen kollara kadar her bölgedeki kurum ve kuruluşların sorumluluğu bulunmaktadır. Haberde belirtilen Uşak Organize Sanayi Bölgesi Beylerhan köyü, Güneli köyü, Gediz Atıksu Arıtma Tesisi gibi alanlar da Manisa il sınırlarının dışında olmakla birlikte ilgili kurumlar arıtım ve denetim çalışmaları yürütmelidir.

NİF ÇAYININ KİRLİLİK ORANI ÖLÇÜLMELİ VE ACİL ÖNLEM ALINMALI

İzmir il sınırlarından Manisa’ya gelerek Gediz’i ve sonrasında da İzmir Körfezi’nin kirliliğine ciddi oranda etki eden Nif Çayı için de öncelikle kirlilik oranı ölçülmeli ve ilgili belediyenin ya da kurumların önlem alması gerekmektedir. Bu neden ile her kurum ve belediyenin kendi il sınırları içerisindeki kirlilik oranlarını düşürerek hareket etmesi gerektiğine inanıyor, evlatlarımızın geleceği için su ve atıksu hizmetlerini siyaset konusu olmadan sürdürülmesini öneriyoruz” HABER MERKEZİ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112