Manisalı berber ve kuaförlere ‘bayram’ ayarı

Manisa Valiliği, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde berber kuaför ve güzellik salonlarında yaşanacak yoğunluk nedeniyle çalışma saatlerinde esnemeye gitti.

Manisalı berber ve kuaförlere ‘bayram’ ayarı

Manisa Valiliği, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde berber kuaför ve güzellik salonlarında yaşanacak yoğunluk nedeniyle çalışma saatlerinde esnemeye gitti.

19 Mayıs 2020 Salı 18:56
Manisalı berber ve kuaförlere ‘bayram’ ayarı

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Coranavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.

Gelinen noktada Koronavirüs salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması ve ilimiz için ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirildiğinden Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında aşağıdaki ek tedbirin alınması gerekmiştir;

  1. İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 2020/41 sayılı kararı ile çalışma saatleri düzenlenen ve ilimiz genelinde faaliyetleriniyürüten berber, güzellik merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin ramazan bayramı öncesinde yoğunlukları daha yüksek olacağından dolayı bu iş yerlerinin çalışma saatlerinin ‘’20 Mayıs 2020 Çarşamba günü ile 21 Mayıs 2020 perşembe günü için 09.00-24.00 saatleri arasında, 22 Mayıs 2020 Cuma günü ise 09.00-23.00 saatleri arasında’’ olmak üzere yeniden düzenlenmesine,
  2. Berber, güzellik merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin çalışma kuralları İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 2020/41 sayılı kararı ile düzenlenmiş olup uygulamanın devam ettiği göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin yapılmasına karar verilmiştir. Yukarıda yazılı karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol