Manisa’daki binalar depreme ne kadar dayanıklı?

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği önergede Manisa’daki yapıların durumunu sordu

Manisa’daki binalar depreme ne kadar dayanıklı?

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği önergede Manisa’daki yapıların durumunu sordu

06 Ekim 2019 Pazar 14:51
Manisa’daki binalar depreme ne kadar dayanıklı?

İstanbul’da meydana gelen deprem, binaların depreme ne kadar dayanıklı olduğu sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Son zamanların büyük depremlerinden olan Gölcük, Düzce, Bingöl ve Van depremlerinde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımızın binaların enkazı altında can verdiğini hatırlatan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Meclis’te verdiği soru önergesi ile Manisa genelindeki binaların ne kadarının depreme dayanıklı olduğunu sordu.

Bakırlıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi verdi. Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan depremlerin ardından binaların dayanıklılığı ile ilgili soru işaretlerinin oluştuğunu ifade eden Bakırlıoğlu ülke genelindeki binaların depreme dayanıklılıkları ile ilgili herhangi bir veri tabanı olup olmadığı, Manisa genelindeki binaların ne kadarının depreme dayanıklı olduğu, ne kadarının depremde yıkılma riski oluşturduğu sorularını yöneltti.

Manisa’nın birinci derecede deprem bölgesi olduğunu hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu kentin, Ege Denizi ve Gediz Havzası'nda oluşan tüm depremlerden ciddi şekilde etkilendiğini ifade etti. Bakırlıoğlu açıklamasında; “Depremlerde dayanıklı olmayan binalar yüzünden çok sayıda can kaybı yaşanmaktadır. Ülke genelinde olduğu gibi deprem yönetmeliğine uygun olmayan binalar nedeniyle Manisa’nın depreme tam manasıyla hazır olmadığı, bu binaların hızla yenilenmesi gerektiği uzmanlar ve yöneticiler tarafından dile getirilmektedir. Ege bölgesinin ikinci büyük kentinin depreme hazırlıksız olması ve bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yapılmamış olması vatandaşlarımızı tedirgin etmektedir. Çünkü insan yaşamı ne kadar önemliyse, ellerimizle yaptığımız, içinde yaşadığımız binalarında depreme dayanıklı yapılması en az yaşamımız kadar önemlidir. Her depremde yine hazırlıksız yakalandık deyip, sonra hiçbir şey yapılmaması ve toplanan milyarlarca lira deprem vergilerinin nerelere harcandığının bir türlü açıklanmaması depreme hiçbir hazırlık yapılmadığını bize göstermektedir. En kısa zamanda yapılması gereken mevcut bina stokunun gözden geçirilip gerekli görülen binaların deprem dayanımının tespit edilmesi gerekli önlemelerin alınması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Bakırlıoğlu önergesinde Manisa ve ilçelerinde depremlerde kullanılmak üzere ‘acil toplanma alanlarının’ sayısı ve nerelerde olduğu, Manisa genelinde afetlerde acil toplanma alanı olarak belirlenen fakat sonradan inşaat gibi nedenlerle ortadan kaldırılan acil toplanma alanlarının nereler olduğunu sordu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112