Manisa’da okul müdürünün görevden alınmasına tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Eğitim-Bir-Sen üyesi olmayan tek proje okulu müdürü olan Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Ziya Çiçek’in başarılarına karşın Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından görevden alınmasına tepki gösterdi.

Manisa’da okul müdürünün görevden alınmasına tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Eğitim-Bir-Sen üyesi olmayan tek proje okulu müdürü olan Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Ziya Çiçek’in başarılarına karşın Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından görevden alınmasına tepki gösterdi.

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:32
Manisa’da okul müdürünün görevden alınmasına tepki

Konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıyan Özel, “Görevden alınan Çiçek’in yerine Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen’in Yunusemre İlçe Başkanı’nın atanmış olması da görevlendirmelerin liyakata göre değil, iktidar partisine sadakatle bağlı olmaya göre yapıldığını göstermektedir. Manisa’da Eğitim-Bir-Sen üyesi olmayan tek proje okulu müdürünün de görevden alınmasıyla, iktidar partisinin kamuda liyakatli de olsa yandaş olmayana yaşam hakkı tanımayan bir zihniyeti sürdürmekte ısrarcı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir” ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile Yunusemre Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül’ün imzasıyla Manisa’nın en başarılı okullarından olan Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Ziya Çiçek’in görevden alınmasına tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan CHP’li Özel, “Manisa ilimizde üniversiteye yüzde 100 oranında öğrenci gönderebilen tek okul olan Fatih Anadolu Lisesi’nde yıllar boyunca öğretmen, öğrencilerin ve velilerin de takdirini toplayan Ziya Çiçek’in bu başarılı kariyerine karşın Eğitim-Sen üyesi olması nedeniyle görevden alınmış olduğu değerlendirilmektedir. Görevden alınan Çiçek’in yerine Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen’in Yunusemre İlçe Başkanı’nın atanmış olması da görevlendirmelerin liyakata göre değil, iktidar partisine sadakatle bağlı olmaya göre yapıldığını göstermektedir” dedi. Özel, şunları kaydetti:

LİYAKAT DEĞİL SADAKAT ÖN PLANDA

“Manisa ilimizde proje okulu olup müdürü görevden alınan başka bir okul bulunmamış olması, görevden almanın Ziya Çiçek’in başka bir görev talep etmesinin imkansız olduğu bir zaman diliminde gerçekleşmiş olması, bu görevlendirmeye dair niyeti ortaya koymaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, son örneği Manisa’da yaşanan bu atamayla, göreve geldiği günden bu yana başta eğitim alanındaki olmak üzere tüm kamu alanında atamalarda ve görevlendirmelerde liyakati değil sadakati ön plana koyan bir sicile sahiptir. Manisa’da Eğitim-Bir-Sen üyesi olmayan tek proje okulu müdürünün de görevden alınmasıyla, iktidar partisinin kamuda liyakatli de olsa yandaş olmayana yaşam hakkı tanımayan bir zihniyeti sürdürmekte ısrarcı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı dindar ve kindar bir nesil yetiştirme amaçları çerçevesinde müfredatta yaptığı ciddi değişiklikler başta olmak üzere bir dizi düzenleme ve adımla, eğitimde nesnelliği ve bilimselliği ne yazık ki geri plana itmiştir.”

SORU ÖNERGESİYLE GÜNDEME TAŞIDI

CHP’li Özel, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir de soru önergesi verdiğini belirterek, görevden almanın ve yeni görevlendirmenin gerekçesi hakkında bilgi verilmesini talep etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kartal kara 2019-08-26 13:34:39

adam gibi adamdır ziya hocam ama işte söylenecek söz yok

Avatar
Ahmet eve 2019-08-27 00:09:50

Yaptığı usulsüzlüklerin cezasıdır...

Avatar
Fatma Şahin 2019-08-28 07:12:17

YÖNETMENLİKTE PROJE OKULLARİNA FİZİK,KİMYA VE BİYOLOJİ BÖLÜMÜNDEN MEZUNLAR ATANACAKTİ.ADANA İMKB FEN LİSESINE EDEBİYAT BÖLÜMÜNDEN MÜDÜR ATANDİ.

Avatar
Yalçın Söyler 2019-10-19 19:57:11

Manisa milli egitim yıllardır eğitim bir senin tekelindedir. Tabi ki ilim yayma cemiyetinin ağırlığıda unutulmamalıdır

Avatar
Nil 2019-11-16 11:40:10

Yaptığı haksızlıkları hatırlar umarım

Avatar
İrfancik 2019-12-13 21:08:21

Partiye yakinlarin göreve atanması CHP zihniyetinden kopya çekilmiş bir davranış biçimidir bayım bilmiyormusunuz

Avatar
Abdurrahman 2019-12-17 09:48:11

Akp ye yakın olmayan zaten bir mevkiye getirmiyorlar şu an okul müdürlerinin %80 AKP'nin adamları yada tanıdıklarının adamıdır
Buda zulümdür haksızlıktır