Manisa’da koronavirüs vaka sayısı artıyor!

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa ve ilçelerinde koronavirüs vaka sayısının arttığını iddia ederek, “Türkiye’deki genel durumun aksine, Manisa’da ciddi bir artış olduğunu açıkça söyleyebiliriz” dedi.

Manisa’da koronavirüs vaka sayısı artıyor!

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa ve ilçelerinde koronavirüs vaka sayısının arttığını iddia ederek, “Türkiye’deki genel durumun aksine, Manisa’da ciddi bir artış olduğunu açıkça söyleyebiliriz” dedi.

16 Mayıs 2020 Cumartesi 13:12
Manisa’da koronavirüs vaka sayısı artıyor!

İşte Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun açıklamasının detayları;

Sağlık Bakanlığının her gün açıkladığı verilere göre hasta sayıları ve ölüm sayıları azalırken, iyileşen sayısında da önemli artış olduğu belirtilmektedir.

Bu mücadele olağanüstü gayret gösteren sağlık emekçilerimizi, sağlık sektörünün tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Eğer bugün dünyanın başına bela olan pandemi ile baş edebilir seviyedeysek,  kuşkusuz sağlık emekçilerinin büyük çabalarının sonucudur.

Bir iyileşmeden bahsediliyor ve buna bağlı olarak hayatımızda da normalleşme adımları atılmaya başlandı.

Normalleşme adımları atılırken,  ülke genelinde hasta sayılarında, ölüm sayılarında azalma olurken, bazı bölgelerde ciddi artışların görüldüğü, hatta bazı illerde hastalığın pik yaptığına ilişkin bilgiler de geliyor.

Anadolu’nun birçok yerinde vaka sayısında patlamalar yaşandığı haberleri basında yer aldı.

Buradan rakam veremiyorum, çünkü Milletvekilleri olarak biz bile hastalığın seyriyle ilgili bilgilere ulaşamıyoruz.

Biz bu bilgilere nasıl ulaşabiliyoruz. Aile hekimlerimi, doktorlarımız, sağlık çalışanlarımızla yaptığımız görüş alışverişlerinden, tabip odaları, sendikalar ve kitle örgütlerinin açıkladığı bilgilerden ve ilçelerimize yaptığımız ziyaretlerde edindiğimiz bilgilerden öğreniyoruz.

Türkiye’deki genel durumun aksine, Manisa’da ciddi bir artış olduğunu açıkça söyleyebiliriz. 

Sağlık Bakanlığının “Hayat Eve Sığar” Uygulamasında da bu durum zaten açıkça görülüyor.

Manisa’nın ilçelerini yakından takip ediyoruz. Belirli tarihlerde uygulamadaki harita görsellerini karşılaştırdığımızda aradaki fark açıkça görülüyor.

Özel durumları nedeniyle yakından takip ettiğim Soma ve Akhisar ilçelerimize baktığımızda 30 Nisan ve 15 Mayıs tarihleri arasında hastalığın artmış durumda.

Haritadaki yoğunluğun artması, renklerin koyulaşması, hatta yer yer kırmızılıkların olması Manisa’da ikinci dalga başladı mı sorusunu aklımıza getiriyor. 

Hastalığın en az görüldüğü Sarıgöl, Alaşehir ve Salihli’den de hastalığın arttığına dair ürkütücü bilgiler geliyor. Bunun nedeni Uşak-Eşme ilçesinde bulunan ve çok sayıda Alaşehirli ve Sarıgöllü hemşerimizin de çalıştığı bir tavukçuluk firması çalışanlarında çıkan Covid-19 vakalarından kaynaklandığı belirtilmektedir.

11 Marttan bu yana yurttaşlara ısrarla evde kalın denilirken, belli yaş gruplarına kısıtlama getirilirken, bir çok esnaf dükkanının kapatmak zorunda kalırken,  madenler, fabrikalar, yüzlerce işçi çalıştıran işyerlerinde emekçiler aynen çalışmaya devam etti. 

DİSK’in araştırmasına işçiler arasındaki vaka oranı, Türkiye ortalamasından 3,2 kat daha fazladır. Pozitif vakaların Türkiye nüfusuna oranı binde 1,3 iken, sendika üyesi işçilere oranı 4,1’dir.

Bu durma en iyi örnek Manisa merkezde bulunan iki ilçemizdir. Organize Sanayi Bölgelerinin ve büyük sanayi kuruluşlarının bulunduğu Yunusemre ilçemizde covid-19 sayısı, diğer ilçemiz Şehzadelere göre çok daha fazladır.

12 bin madencinin çalıştığı Soma’daki riske daha öncede dikkat çekmiştik. Endişelerimiz maalesef doğru çıktı ve Soma’da hastalık hızla yayılıyor. Çünkü işçilerin toplu halde çalıştığı madenlerde üretim tüm hızıyla devam ediyor. 

Fabrika sayısının fazla olduğu Akhisar ve Turgutlu’da, komşu ilçe Uşak-Eşme’de bulunan büyük bir tavukçuluk işletmesinde çalışan hemşerimizin yaşadığı Sarıgöl ve Alaşehir’de maalesef vaka sayısı hızla artmaktadır.

Büyük şehirlerde, oransal olarak ülke genelinde bir düşüşten bahsedilse de, Manisa başta olmak üzere Anadolu’nun birçok yerinde salgın artarak sürüyor. 

Burada şu soru aklımıza geliyor normalleşme adımları için biraz aceleci mi davrandık?

Alınan tedbirlerin yeterli olmadığı, alınsa bile ciddiyetle uygulanmadığı, maden işçilerinin, fabrika işçilerinin hala risk altında olduğu görülmektedir.

Çünkü nerede olursa olsun sağlıkları hiçe sayılarak işçi çalıştırılması salgını önlemek için alınan tüm tedbirlerin boşa gitmesi demektir.

En önemli sorunumuz bilgilerin doğruluğunu sorgulayamıyoruz. Çünkü bilgilere ulaşmakta zorlanıyoruz.

Buradan bir çağrı yapmak istiyorum.

Bilgileri gizleyerek hastalıkla mücadele edilemez. Milletvekili olarak bizlerden bile saklanan gerçeklerle yol alınması mümkün değildir. Telefonlara çıkmayan herkesten kaçan sağlık il müdürleriyle bir yere varılamaz. 

Manisa valisi hatta tüm valiler aynı Sağlık Bakanlığı gibi illerindeki hastalığa ilişkin bilgileri günlük olarak paylaşmalıdırlar ki gerçekler ortaya çıksın ve bizlerde sağlıklı değerlendirmeler yapabilelim.

İŞTE 30 NİSAN VE 15 MAYIS ARASINDAKİ VAKA HARİTASI;

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ramazan Aydın 2020-05-17 13:37:34

Gerçekten haberler kötü, Manisa Akhisar ilçesinde de tavuk işletmeleri vasıtasıyla covid 19 hastaları her yere yayıldığı bildiriliyor. İl Sağlık örgütünün Akhisardaki hızla yayılan salgın için acilen önlem alması gerekiyor.

Avatar
Sermet 2020-05-16 20:37:19

CHP DE FELAKET TELLALLIĞI DEVAM EDİYOR. KLAVUZUNUZ İKİ ÜÇ TANE PİSLİK GAZETE OLUNCA NORMAL TABİ.

Avatar
Ümit 2020-05-16 22:24:55

Manisa da fabrikalar üretime devam ettikçe, virüs Manisa da yoğunluğu yaşanacaktır.

Avatar
Kemalettin Adıgüzel 2020-05-16 23:28:25

Bize müsta hak diyeceğim hoş olmayacak. .Iki hafta öncesine kadar evimizin ordaki durakta servislerde maske takmaya onlarca insan ve yine aynı yerdeki börekçiye sabahları tıka basa doluşan insanların ve işletmecinin para hırsı..netice olarak durum tespiti budur saygılar...

Avatar
Gülhan Ulun 2020-05-17 02:13:41

Dışarıya bakarsanız yaşlısı genci hala sokakta kimse değil demesin Alaybey , kuşlubahçe , nurlupinar , Barbaros,horozkoy çoluk çocuk yaşlı sokakta hep kısıtlamalı gününde bile millet dışarıda bir tane polis yok kenar mahallelerde merkezde denetim yapıp ceza kesmek kolay ben çıkmıyorsam uyuyorsam millet dışarıda ya ben salağım eve kapanıyorum yasak zamanlarda yada millet uyanık

Avatar
xxx 2020-05-17 17:11:41

30 Nisanda harita yakınlaştırılmadan ekran görüntüsü alınmış. 15 Mayısta ise harita yakınlaştırılmış bu nedenle daha fazla ayrıntı gösteriyor. Uygulamayı kullananlar bunu iyi farkeder. Hastalık artıyor mu azalıyor mu bilmem ama burada alenen bir algı oluşturulmaya çalışılmış. iki yoğunluk haritası karşılaştırılıyorsa büyüklüklerinin aynı olması gerekir. Chp her zamanki gibi Kurnazlık yaparak, insanları aldatma yolunu seçmiş..

Avatar
Fatih 2020-05-21 20:22:20

Merkezde bazen isim geeegi çıkıyorum ozellikle gençler (20-30 yaş) maske falan takmıyor.Hepsi cahil cahil dolaşıyor,ceza kesen yok kimsenin umrunda değil.Yetkililer el atmali

Avatar
45 Manisalı 2020-05-16 18:45:48

Kimse yasaklara uymuyor, neredeyse hiç bir denetim yok, ayrıca her zaman salgınların süper bulaştırıcıları kağıtçılar tam gaz yaymaya devam ediyor,sözde sokak atık toplama yasaklandı ancak hangi birim denetleyecek kim durduracak? Halkın sağlığını düşünen var mı acaba? Yunusemre merkez At dolu ve serbestçe dilediği yere dışkılama yapıyorlar,ahırlar var şehir merkezinde daha ne olsun?Bu ortamda salgınların bitme ihtimali olabilir mi?

banner112