Manisa Valiliği’nden duyuru

Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada, ekmek satışında hijyen konusunda yeni düzenlemeler yapıldı.

Manisa Valiliği’nden duyuru

Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada, ekmek satışında hijyen konusunda yeni düzenlemeler yapıldı.

24 Mart 2020 Salı 17:17
Manisa Valiliği’nden duyuru

Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada;

“Tarım ve Orman Bakanlığı talimatı ile halkımızın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmak amacıyla, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 26 ncı maddesinin 5 inci fıkrası gereğince bazı tedbirler alınması uygun görülmüştür.

Bu kapsamda:

Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicinin

doğrudan alması engellenecektir. Ekmek, ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri aşağıda belirtilen 3 şekilde satışa sunulabilecektir.

1- Hazır ambalajlı olarak

2- Ambalaj malzemesi içerisinde: Ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.

3- Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler: Bu ürünler sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir.

Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali bilir 2020-03-26 13:08:27

Ekmeği veren elinde eldiven heryere değiyor parayıda eldivenli elinle alıyor bunada dikkat çekerseniz kasada ayrı biri dursun ekmeği baskası versin