Manisa ulaşımında rekor rakam

Manisa 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, Manisa’da şehir içi toplu taşımayla ilgili önemli rakamlar paylaştı.

Manisa ulaşımında rekor rakam

Manisa 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, Manisa’da şehir içi toplu taşımayla ilgili önemli rakamlar paylaştı.

17 Eylül 2019 Salı 16:40
Manisa ulaşımında rekor rakam

Manisa S.S. 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, yeni açılan hatlar, yolcu sayısı hakkında bilgiler verdi.  168 tane halk otobüsünün bulunduğunu kaydeden Akatmacı, yeni açılan hatlarla birlikte hat sayısının 14’e yükseldiğini açıkladı. Okulların açılmasıyla birlikte günde 65 bin ila 68 bin kişi arası toplu taşımayı kullandığını belirtti.

Önceleri 5 numaralı hattın Manisa’yı çok gezdiğini ifade eden Akatmacı, “Ulucami-Horozköy. Onu ayırdık. 5 numarayı Horozköy’den Şehir Hastanesine bağladık. Güzelyurt’tan çarşıya gidip yolcularımız zaman kaybetmesin diye Güzelyurt’tan bir hat koyduk. Lale Meydanı’na geliyor 2. Bölgeden Mimar Sinan Bulvarı’ndan Merkezefendi Hastanesi’nin yanından eski Garaj, oradan Manisa Lisesi önünden Avni Gemicioğlu Caddesi, eski Emniyet Müdürlüğü, Deva Tıp Merkezi, eski Devlet Hastanesi yanından Mehmetçik Caddesi’nden Şehir Hastanesine gidiyor. Bu hattı insanlarımız bir yerden bir yere daha çabuk gitsin diye koyduk. Okullar kapanmadan evvel koyduk. Günden güne de çok güzelleşti. Gerçekten de güzel bir hat” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kırmızı şerit uygulamasının otobüsler çok iyi olduğunu vurgulayan Akatmacı, “Geçen yıl öğrenci biniyordu hükümetten veya Alaybey’den 45 dakikaya çocuk hastanesine varamıyordu. Şimdi o 45 dakikalık, 40 dakikalık yollar 20 dakikaya düştü. Çünkü trafik akıyor. Çok da iyi oldu. Vatandaşlarımızda da memnuniyet var. Ben gerçekten Manisalıların toplu taşımayı daha çok kullanmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü eskiden köprü çalışması vardı, insanların üzüldüğü Öğretmenevin yanındaki köprü. Şerit uygulaması yoktu. Elektrikli otobüslerle birlikte gerçekten çok güzel bir uygulama oldu. Zaten insanlarımızın da en büyük şikayeti bir yerden bir yere zamanında varamıyoruz diyorlardı. Onu da düzelttik. Elektrikli otobüslerde yoğun saatlerde, okulun yoğun saatlerde faydaları oluyor. Yol çok sıkışmıyor” diye konuştu.

2 yıldır öğrenci binişlerinde zam yapmadıklarını aktaran Akatmacı, “25 kuruş zam yaptık. Bize yakın Aydın, Muğla bunlarda öğrenci 2,5 TL, 3 kusur tam. Bizim öğrenci U geliri yok diye UKOME de pozitif ayrımcılık yaptık. Bizde öğrenci 40 sefer yapsa 80 TL tutuyor. Eh ucuz. En ucuz servis 200 TL, 225 TL. Bizim arabalarımız daha ekonomik. 14 hatta sabaha 06.30 ila 07.00 arası başlıyoruz. 23.30-24.00’a kadar devamlı hizmet ediyoruz. Bu dönem yolcu şikayetlerimiz azaldı. Memnuniyet arttı. Biz her zaman söylüyorduk yolların sıkışıklığından vatandaşlarımız hep sıkıntı yaşıyordu. Bir araba bir yerden bir yere gidemiyordu. Bizim elimizde değildi ama şimdi düzeldi. Hizmetin kalitesi de arttı. Bugün Güzelyurt’tan gelsin, sanayiden gelsin 20-25 dakikaya merkeze varıyoruz” dedi.

Yazın günlük ortalama 50 bin insanın toplu taşımayı kullandığını, bu sayının okulların açılmasıyla 65 bin- 68 bin civarına yükseldiğini belirten Akatmacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun 14-15 bin civarı öğrenci, 4 bin engelli, 10 bin civarı da 65 yaş. Gerçekten de vatandaşımız da haklı.  Devletimiz bir hak vermiş ama gerçekten de çok gereksiz de kullanılıyor. Günlük 13-14 bin ücretsiz biniş var. Geçen mayıs ayında aylığa baktık. 347 bin kişi. Tüm Manisa’nın Merkez nüfusu bir ay bir kere binmiş kadar rakam oluyor. Bunun içinde ihtiyacı olup binenler var, suiistimal edenlerde var. Böyle olunca hizmetin kalitesi de düşüyor. Yoğun saatlerde işi olmayanlarda gitti mi vatandaşları sıkıntı yapıyor. Bizde süre yok 15 kere binen var. Bu konuda hükümetten bir düzenleme bekliyoruz. Bütün Türkiye’nin sorunu oldu. Yani ücretsiz binişler. Parasına gelince devlet otobüs başına bin TL ödemek yapıyor. 2 ortak 500’er yüz lira. Aracımız 5 bin liralık yolcu taşıyorsa bin lira devletten para geliyor. Bu da ne oluyor. Vatandaş paranı almıyor musun diyor. 5 bin lira hak eden biri bin lira alınca paranı almıyor musunuz oluyor mu? Biniş sayısına göre ücretin ödenmesi gerekir. 5 yıl oldu böyle gidiyor inşallah düzelir.”

168 otobüsün yeterli olduğunu ifade eden Akatmacı, “Özellikle Kuyumcular Çarşısında çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Kuyumcular Çarşısıyla ilgili büyükşehir belediye başkanımıza söyledik. Ya biraz daha genişletmeyi önerdik ya da daraltmayı. Ayrıca Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e bildirdik. Ulaşım daireye bildirdik. Herhalde daraltma kararı verecekler. Çünkü genişletince bu sefer kamyonetlerde duruyor. Gerçekten diyorum Manisa’nın Karaköy’ü çözüldü, Malta Doğu Caddesi çözüldü. Sadece Kuyumcular Caddesi’nde tıkanıyoruz. Bizim tıkandığımızda yerde arkada özel arabaları da tıkıyoruz. Geçemiyoruz, her gün arkadaşlarımız arıyor. Büyük bir ihtimalle yakın bir zamanda kaldırımda bir çalışma yapılacak ve trafik rahatlayacak. Hem Büyükşehir Belediyesi, hem Şehzadeler Belediyesi Kuyumcular Çarşısını çözecek” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Zahide 2019-09-18 14:01:29

Şöförlere bişey sormaya korkuyorum köpek gıbı hepside insanı azarlıyorlar bıde üst üste milleti dolduruyor kokudan bayılacak gıbı oluyor insan ekran duraklarda gozukse İyİ olur..

Avatar
Kirmizi elektrikliler bombos 2019-09-17 22:23:13

Kirmizi elektrikli otobusler zarar 4-5 kisi icin koca otobus gidyor vAllahi yazik vAllahi haram..mavi otobusler tiklim tiklim böyle sacmalik olmaz..güzergah yanlis bombos gidip geliyor..cengiz ergün e de yaziklar olsun..

Avatar
Roni 2019-09-18 07:59:31

Merhaba manisa gibi küçük ve düz bir alan da taşımacılık yapılıyor indi bindi ücreti aynı neden uzun ve kısa mesafe ücret alınmıyor.bu konu da herkes rahatsız. Araçlarda temizlik sıfır yazın insanlar otobüslerde pişiyor. Manisa sıcak bir ilimiz. Bunu düşünerek araçların kılımalari yenilen Melo..

Avatar
Yunus Emre Turhan 2019-09-18 09:04:19

Şaka mı yapıyorsun sen ya Manisa yı yaşanmıycak hale getirdiniz kırmızı otobüsler de 5 kişi oluyor Allah aşkına ne içiyorsanız bize de verin :)

Avatar
Tamer yilmaz 2019-09-18 08:10:40

Yakın il fiyatlarını yazmissiniz ama birde ızmir fiyatlarını yazın. Manisa ulaşım ne kadar pahalı olduğu gorulsun

Avatar
Mihriban 2019-09-18 11:23:35

22 numara tıklım tıklım o kadar şikayet edildi hic bişey yapılmadı yazıklar olsun milletten para almayı iyi biliyorsunuz

Avatar
Melis 2019-09-18 11:50:08

Manisa'nın ulaşımı BEERBAT ! Binlerce öğrenci var Manisa'da, Celal Bayar Üniversitesi bulunan bir şehir ya burası !! Küçücük otobüslerde bir sürü öğrenci sıkış tepiş geliyor kampüse ! Koskoca elektrikli otobüs bomboş geziyor merkezde ! Buna çözüm getirin artık.

Avatar
Melis 2019-09-18 11:51:15

Manisa'nın ulaşımı BEERBAT ! Binlerce öğrenci var Manisa'da, Celal Bayar Üniversitesi bulunan bir şehir ya burası !! Küçücük otobüslerde bir sürü öğrenci sıkış tepiş geliyor kampüse ! Koskoca elektrikli otobüs bomboş geziyor merkezde ! Buna çözüm getirin artık.