Festival ödül töreniyle son buldu

Manisa Valiliği’nin 4 yıldır sürdürdüğü, çocuklara yönelik kodlama projesi Kodla(Ma)nisa bu yıl Vestel City’de düzenlenen festivalle sona erdi.

Festival ödül töreniyle son buldu

Manisa Valiliği’nin 4 yıldır sürdürdüğü, çocuklara yönelik kodlama projesi Kodla(Ma)nisa bu yıl Vestel City’de düzenlenen festivalle sona erdi.

13 Haziran 2019 Perşembe 11:36
Festival ödül töreniyle son buldu

20 ilden 300 öğrenci 47 stantta ortaya çıkardıkları teknolojileri sergiledi.  

Vestel City, Manisa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 4 yıldır sürdürdüğü Kodla(Ma)nisa projesinin bu yılki ‘Benim Fikrim Benim Teknolojim’ temalı kapanış festivaline ev sahipliği yaptı. Türkiye’de bir fabrika içinde yapılan en büyük organizasyon özelliği taşıyan bu festivalde Manisa başta olmak üzere 20 ilden 300 öğrenci kendi yazdıkları kodlarla hayata geçirdikleri projelerini sergiledi.

 Kodla(Ma)nisa Festivali, düzenlenen proje yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 49 yerel ve 24 ulusal proje olmak üzere toplam 73 projenin değerlendirildiği yarışmada; ulusal yazılım kategorisinde Isparta Nazmiye Demirel Ortaokulu’ndan Beril Pekmez, ulusal robotik kategorisinde Mersin Yenişehir Final Okulları’ndan Mustafa Akay, Kodla(Ma)nisa yazılım kategorisinde Akhisar İlçesi, Kodla(Ma)nisa robotik kategorisi ve Kodla(Ma)nisa tasarım kategorisinde Şehzadeler İlçesi hazırladıkları projeler ile 1. oldu.

 Ayrıca yarışmada hazırladıkları projeler ile Ulusal yazılım kategorisinde Şanlıurfa, ulusal robotik kategorisinde Düzce, Kodla(Ma)nisa yazılım kategorisinde Yunusemre İlçesi, Kodla(Ma)nisa robotik kategorisinde Akhisar İlçesi, Kodla(Ma)nisa tasarım kategorisinde Salihli İlçesi Vestel Özel Ödülü aldı. Dereceye giren 12 öğrenci Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim bursu ile ödüllendirildi.

 Manisa Valisi Ahmet Deniz, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "3 yıldır yerelde gerçekleştirdiğimiz Kodla(Ma)nisa Festivali’ni bu yıl ulusal olarak gerçekleştirdik. Kodlama çok özel bir proje ve 4 yılda ciddi mesafeler alındı. Çocuklarımızın üretim maharetlerini, inovatif düşüncelerini ve tasarılarını üretime dönüştürme istek ve çabalarını görünce Türkiye Cumhuriyeti’nin Allah’ın izniyle geleceğe damga vuracağını düşünüyorum" dedi.

Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında; Manisa’nın 17 ilçesindeki 292 okulda toplam 81 bin 505 öğrenci algoritma, code.org, Scratch eğitimleri aldı, bunların yanı sıra çeşitli kodlama platformları (kodu, small basic, app inventor vs.) kullanmayı öğrendi. Manisa Valiliği’nin projesini örnek alan 20 ilde de çocuklara kodlama eğitimleri verildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol