Bayram öncesinde kurbanlıklara sıkı denetim

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Manisa’ya gelen ve Manisa’dan giden kurbanlık hayvanların denetimlerine aralıksız devam ediliyor.

Bayram öncesinde kurbanlıklara sıkı denetim

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Manisa’ya gelen ve Manisa’dan giden kurbanlık hayvanların denetimlerine aralıksız devam ediliyor.

09 Temmuz 2021 Cuma 11:34
Bayram öncesinde kurbanlıklara sıkı denetim

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, hayvanların hastalıklardan korunması ve vatandaşların sağlıklı gıda tüketebilmeleri adına kurban bayramı bitinceye kadar denetimleri aralıksız sürdüreceklerini söyledi.

Manisa Canlı Hayvan Borsasını ziyaret eden İl Müdürü Metin Öztürk, Kurban Pazarını gezerek hayvan satıcılarıyla bir araya geldi. Metin Öztürk, burada yaptığı açıklamada;

“Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de COVİD-19 salgını tehlikesi devam etmektedir. Bu nedenle her alanda olduğu gibi kurbanlık hayvan alımı ve bayramda kurban kesimi esnasında da tedbirlere riayet etmek, insan ve toplum sağlığı açısından da büyük bir önem taşımaktadır.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İlimizde “Kurban Hizmetleri Komisyonu” toplanmış, COVİD-19 kapsamında alınması gereken tedbirler de göz önünde bulundurularak Kurban Satış ve Kurban Kesim Yerlerini belirlemiştir. Komisyonca, İlimizde toplam 17 Kurban Satış Yeri ve 34 adet Kurban Kesim Yeri belirlenmiş olup bu yerler İl Müdürlüğümüz web sitesinde ilan edilmiştir. Kurban Satış Yerlerine hayvan girişleri başlamış olup İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bizler de satış ve kesim noktalarında denetimler yaparak hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığını koruma, zoonotik hastalıklara karşı gerekli önlemleri alma noktasında hizmet vermekteyiz.

2020 yılında İlimizde 24.531 adet büyükbaş, 99.750 adet küçükbaş Kurbanlık hayvan kesilmiş olup, 2021 yılı için İlimizde hâlihazırda 21.660 adet büyükbaş, 105.880 adet küçükbaş Kurbanlık hayvanımız bulunmaktadır. Bununla birlikte diğer İllerden de İlimize kurbanlık hayvan sevkleri olmaktadır. Dolayısıyla İlimizde 2021 yılı Kurban Bayramı için kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanmayacaktır.

Bakanlığımız, “HaySag” ve “Türkvet” isimli mobil uygulamaları ve https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ sitesini aktif olarak kullanıma açmış olup, vatandaşlarımız bu uygulamalardan kurbanlık hayvanlarının tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerine ulaşabilirler.

Kurban Bayramı ile ilgili posterler ve el broşürleri hazırlanmış olup, İl genelinde yaşayan vatandaşlarımızla, üreticilerimizle ve yetiştiricilerimizle paylaşmak adına İl ve İlçe Müdürlüklerimiz vasıtasıyla dağıtımı sağlanmış bulunmaktadır.

Ayrıca Kurban Kesim yerlerine konulmak üzere Manisa Ticaret Borsamız ile birlikte “Kurbanlık Hayvan Kulak Küpesi Toplama Kutuları” yaptırılmış olup vatandaşlarımızın kestikleri kurbanlık hayvanların küpelerini bu kutulara atmalarını rica ediyoruz. Bu kutularda biriken küpeler bizler tarafından Bakanlığımızın kayıt sistemlerinden düşülecek ve hayvancılık istatistiklerimiz güncel tutulacaktır. Manisa Ticaret Borsamıza da katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Vatandaşlarımız Kurbanlık hayvanlar ile ilgili her türlü bilgi için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirler. Tüm Vatandaşlarımızın Kurban Bayramlarını en kalbi duygularımla kutluyorum” dedi.

Manisa Canlı Hayvan Borsasında gerçekleşen incelemelere; Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İl Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ile konu sorumlusu teknik personeller katıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112