Başkan Ergün’den su kesintisi yorumu!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, son zamanlarda yaşanan su kesintileri ve su ücretlerine ilişkin açıklama yaptı. ‘Pahalı su’ iddialarına da değinen Başkan Ergün, “Suya zam yapıldığı gerekçesiyle açıklama yapıyorlar. 20 metreküp üzerinden fiyatlandırmada 30 büyükşehir içinde 6. sıradayız” dedi.

Başkan Ergün’den su kesintisi yorumu!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, son zamanlarda yaşanan su kesintileri ve su ücretlerine ilişkin açıklama yaptı. ‘Pahalı su’ iddialarına da değinen Başkan Ergün, “Suya zam yapıldığı gerekçesiyle açıklama yapıyorlar. 20 metreküp üzerinden fiyatlandırmada 30 büyükşehir içinde 6. sıradayız” dedi.

11 Ağustos 2020 Salı 19:01
Başkan Ergün’den su kesintisi yorumu!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ağustos ayı Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nın sonunda su faturaları ve kesintilerle ilgili MASKİ Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan siyasi polemiklere yanıt verdi. Başkan Ergün, “Öngörülemeyen sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bu sorunları yaşatmamak için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün’ün başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin oylanmasının ardından son günlerde kamuoyunu meşgul eden su faturaları ve kesintileri ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Ergün, konunun özellikle sosyal medyada şov haline getirilmesinin hoş olmadığını dile getirdi. Başkan Ergün, yaşanan sorunlar ile ilgili bazı detayları meclis üyeleri ile paylaştı.

“ÖNGÖRÜLEMEYEN SIKINTILI BİR SÜREÇ YAŞADIK”

Son günlerde yaşanan su kesintilerinin öngörülemeyen bir şekilde gerçekleştiğinin altını çizen Başkan Ergün, “Son günlerde su ile ilgili bazı sorunlarla karşı karşıya geldik. Maalesef öngöremediğimiz sıkıntılı bir süreç yaşadık. Mevcut Gürle hattından gelen ana hattımızda başka bir firma çalışması esnasında patlak meydana geldi. Bütün depoları besleyen 15-16 kilometrelik bir hat patlak olduğu zaman ilk önce suyu boşaltmak zorundasınız. Sonra da tamirini gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar suyun verilmesi ve deponun dolması 3-4 günlük bir süreci alıyor. Bu sürecin ardından Gürle hattında yeni montajını yaptığımız vana conta sıyırıyor. Bahsettiğimiz devasa bir vana. Sonuçta kul yapısı ve ne yazık ki bozulabiliyor. Mecburen tamirini yapmak zorundasınız. Suyu boşaltıyorsunuz, gereken çalışmayı yaptıktan sonra suyun dolması yine 3-4 günlük bir süre alıyor. Sonuç itibariyle istemediğimiz bir süreci yaşadık” dedi.

“ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUN YARATTI”

Yaz aylarında klima kullanımının çok yoğun olduğunu, trafolara yüklenmenin elektrik kesintilerini beraberinde getirdiğini belirten Başkan Ergün, “Yazın ortasındayız. Trafolara aşırı yüklenilmesi elektrik kesintilerine yol açıyor. Bu da bizden kaynaklı değil. Ama şehre 2 saat suyu veremezseniz, mevcut depolar su kullanımının zirve yaptığı bir zamanda maalesef su kesintilerine neden oluyor. Bu sorunlar elde olmayan nedenlerle yaşanıyor. Kırsalda da 30-40 tane mahallede itfaiye tankerleri ile depolara su taşıyoruz. Muhtarlarımızdan aldığımız cevaplar, gözlemlerimiz ve su tahakkuklarından yaptığımız tespitler ile günde 200 ton su kullanan bir köyde 800-1000 tona kadar su kullanımına çıkılmış. Neden olmuş bu? Vatandaş bahçesini sularken, içme suyunu kullanıyor. Bu da büyük bir sorun” dedi.

“11 SENELİK BELEDİYE BAŞKANLIĞIMDA BÖYLE BİR SIKINTI GÖRMEDİM”

Su seviyelerinin son dönemlerin en düşük seviyelerinde olduğuna da dikkat çeken Başkan Ergün, “Bazı alanlarda 50-100 metrede çektiğimiz sondajların su seviyelerinin muazzam seviyede düşmüş olması, 300-500 metreye kaçan sularımız var. Maalesef bazı sondajlarımız da devre dışı kalıyor. Kış aylarında Manisa’da Gürle’de kış aylarında normalde saniyede 600-700 litre arasında su veriyorduk. Şu an hattan gelen su miktarı saniyede 27 litreye düşmüş durumda. Sonuç itibari her şeye çare bulmak görevlerimiz arasında. 11 senedir belediye başkanıyım. Böyle bir sıkıntı yaşamadık. Su seviyelerinin bu kadar düştüğü bir dönem görmedik. Bu noktaya geleceğini ve bu kadar kurak geçeceğini hesap edemedik. Gerekli olan ne varsa yapacağız” dedi.

“BU SORUNLARI YAŞATMAMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

Bu süreçte bazı ilçelerde de su sorunu yaşandığını belirten Başkan Ergün, “Bu sadece Manisa merkez için değil 17 ilçemiz için geçerli. Alaşehir ve Kula’da da sıkıntılarımız var. Bu sorunları yaşatmamak için ne gerekiyorsa yapmaktayız, yapacağız. Gelecek sene en azından Haziran-Temmuz-Ağustos’ta bu sıkıntıları yaşamamak için yapılması gereken ne varsa ivedi olarak yapacağımızdan şüpheniz olmasın” dedi.

“SU KONUSUNUN SİYASİ POLEMİK HALİNE GELMESİ HOŞ DEĞİL”

Başkan Ergün, “Sadece 5 senede ilin genelinde 600’e yakın sondaj açtık. 1088 mahalle var. Aşağı yukarı yarısını yapmışız. Hepsinden su çıkıyor gibi bir sonuç tabi aklınıza gelmesin. Bunu kimse siyasi polemiklere, şovlara sosyal medyalara taşınması hoş değil. Sonuç itibariyle biz rakamlarla konuşuruz. Suya zam yapıldığı gerekçesi ile açıklama yapıyorlar. 20 metreküp üzerinden fiyatlandırmada 30 büyükşehir belediyesi içerisinde 6. sıradayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 11,70 küsur suya zam yaptı. Bizi eleştirenler onları da eleştirsinler. Bizim binalarımızın önünde eylem yapanlar İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde de yapsın. 30 büyükşehir belediyesi içerisinde 13 belediye TÜFE oranında su artışlarını uyguluyor. Sorsunlar, İzmir’e, Ankara’ya, İstanbul’a, Mersin’e, Adana’ya. Sonuçta Büyükşehir Meclisi bu kararları aldı ve bunlar da uygulanıyor. Bu kararları tek başımıza almış değiliz. Bunların da bilinmesini istedim” dedi.

Son Güncelleme: 11.08.2020 22:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yaziklar olsun 2020-08-11 20:34:58

Peki bahaneler bahaneler..vatandaş ödemesini küt pandemide suyunu kestiniz..kendinize gelicen elektrik kesildi boru patladı çatladı..gerçek bı büyükşehir bu bahanelere siginmaz..bı vana açmaya 3 Maski elemanı gidiyor..ekip cahil ve bilinçsiz ekipte usta yok vasıfsız adamlarla 36 saatte sürer 5 günde sürer..bari çık özür dileriz de. Yazıklar olsun..

Avatar
Zillet 2020-08-11 21:02:31

Bu su zamları ve alınan haksız paralar onlar bitirecek sizi

Avatar
Murat 2020-08-11 21:29:36

Başkanım Allah askina o kadar servet içinde biz düşük.seviyeli esnafları yaşıyan aileri nerd3n biliosun izmirde ayri manosada ayri uncubozköydr olan ayrı evlerin var bizim.ise pandemi dönemini atlatmaya çalişan bir ber ber dükkanı ve bir evim var 10 aylik.evliyim senin gibi tirilyonlarla değil ay sonu liralarla geçinmeye çalışan insanin alllah aşkına şimdiden istifa et belediye başkanlından siyaset kişilik.değiştiren bir kavram sen bari fazla değışme ama hayattta tek bir söz çok.güzel TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ sen anlıyamassın başkanım Allah bir gün bizi bizim.gibileri inşAllah sana ýaşatır duam budur

Avatar
Esnaf 2020-08-12 00:47:42

Doğru, suyun fiyatı ucuz aslında. Esas sıkıntı, her ay bakım ücreti, onarım ücreti, zart ücreti, zurt ücreti diye zorla toplanan haraçlar.

30 liralık su kullanıyosun, 90 lira fatura geliyor. Bakıyorsun nedir bu diye, bi 30 lira maski, bi 30 lira da belediye eklemiş su faturasına.

Ha eklenen bu paralar hakikaten bakıma onarıma altyapıya harcansa neyse, anca cengonun kişisel şovu için manisa belediyespora, çapulcu topçulara harcanıyor.

Neyse yapacak bi şey yok. Şehri bunun gibi çapsızlara layık görenler utansın. Ekmek bedirin su hıdırın, yiyin kudurun, için kudurun.

Avatar
YozgatlıApo 2020-08-12 01:12:36

Allahtan deprem olmuyor Manisada.Su patlağı bilw böyleyse afet anında ne olur Allah bilir.Ulaşım su ve kira pahalılığında Fransa Nice gibi.Çocuklarımızı düşünelim.Uygun hedaplı hoş şehir olsun.Makyajlı değil

Avatar
Tüüüüü 2020-08-12 07:24:07

Valla benim sokağımda bi nokta var 6 ayda 9 defa patladı. Fatura ödeyemeyince bahaneler geçerli değil ama suyu kesince bahane geçerli. Neyse fazla da konuşmak istemiyorum

Avatar
MEHMET 2020-08-12 08:04:45

Alaybeyde gün içerisinde 2 veya 3 kez su kesintisi gerçekleşiyor hemen hemen her gün ve aynı sokakta yer altı borularının değişmesi gerktiğini borular bildiriyor artık birde bilgilendirme mesajı geliyor şu saat lerde şu kesintisiyapılacak diye ama mesaj geldiğisaate bakıyor um şu kesinti saati 2 veya 3 dakika önce kesilmiş niye mesaj atıyorsunuz ozman bir çağdaşı olmuyor.

Avatar
Sayın başkanm 2020-08-11 20:38:05

Sayın başkanım küçük sanayiinde su şebekesi değiştiğinden bu yana hergün şu patlaması oluyor son 2 yıldır hergün 5 ,6 yerde sızıntı var bu işin ihale ve kontrol sisteminde sıkıntı olabilir bilginize

banner112