banner72

Yeni askerlik sistemi yasalaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay vermesi halinde yeni askerlik sisteminin iki hafta içerisinde Meclis'e sevk edilerek 23 Haziran seçimleri öncesi yasalaşması planlanıyor.

Yeni askerlik sistemi yasalaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay vermesi halinde yeni askerlik sisteminin iki hafta içerisinde Meclis'e sevk edilerek 23 Haziran seçimleri öncesi yasalaşması planlanıyor.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:10
Yeni askerlik sistemi yasalaşıyor

Yeni askerlik sisteminin Nisan ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyordu. Ancak yerel seçimler nedeniyle TBMM çalışmalarının ertelenmesi ve düzenlemeyle ilgili hazırlıkların devam etmesi nedeniyle yeni askerlik sistemi Nisan ayında Meclis’e gelmedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemiyle ilgili yaptığı son açıklamada düzenlemeyle ilgili çalışmaların devam ettiğini ancak kısa süre içerisinde Meclis gündemine geleceğini söylemişti.

Alınan bilgilere göre; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan, partisinin bazı bugün MYK üyeleri ile kabine üyesi bakanlarla bir araya gelecek. Toplantıda, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hazır bulunacak. Ve askerlik sistemi çalışmasını anlatacak. Erdoğan'ın onay vermesi halinde yeni askerlik sisteminin iki hafta içerisinde Meclis'e sevk edilerek 23 Haziran seçimleri öncesi yasalaşması planlanıyor. Toplantıda ayrıca İstanbul seçimlerine ilişkin çalışmalar ile önümüzdeki süreçte atılacak adımlar da masaya yatırılacak.

ASKERLİK DÜŞECEK Mİ?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili sorulan soruların başında “Askerlik düşecek mi?” sorusu yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile birlikte eğitim farkı gözetmeksizin zorunlu askerlik 6 aya düşecek. İlk bir ay temel eğitim 5 ay ise zorunlu askerlik hizmeti olarak geçecek.

Ancak 12 ay uzun dönem askerlik yapmak isteyenlerde ise üniversite mezunu olanlar yedek subay, lise ve ön lisans mezunları ise yedek astsubaylık yapabilecekler.

BEDELLİ ASKERLİK SÜREKLİ OLACAK

Yeni askerlik sisteminin getireceği bir diğer düzenleme ise kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi… Söz konusu düzenleme ile birlikte yaş farkı gözetmeksizin isteyen her Türk genci bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan 1 aylık zorunlu eğitim bedelli askerler için de geçerli olacak.

BEDELLİ ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol