Şehzadeler Pandemi Kurulu duyurdu!

Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara başkanlığında Şehzadeler İlçe Pandemi İlçe İdare Kurulu Covid-19 kapsamında yapılan toplantıda 29 Mayıs’ta yeniden ibadete açılacak olan camilerle alınacak tedbirler ele alındı.

Şehzadeler Pandemi Kurulu duyurdu!

Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara başkanlığında Şehzadeler İlçe Pandemi İlçe İdare Kurulu Covid-19 kapsamında yapılan toplantıda 29 Mayıs’ta yeniden ibadete açılacak olan camilerle alınacak tedbirler ele alındı.

26 Mayıs 2020 Salı 19:10
Şehzadeler Pandemi Kurulu duyurdu!

Şehzadeler ilçesinde 31 cami ve mescitte Cuma namazı cemaatle kılınacak. Bu cami ve mescitlerin toplam kapasitesi 3 bin 894 kişi olarak belirlendi. 

103 cami ve mescide öğle ve ikindi namazları kılınacak. Bu cami ve mescitlerde 9 bin 69 kişi cemaatle namaz kılabilecek.

ALINAN KARARLAR

1) Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır.

Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

2) Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları konusunda Müftülük, Belediye ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli uyarılar/bilgilendirmeler yapılacaktır.

3) Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacaktır.

4) Cuma namazı kılınan yerlerde belediye tarafından haftalık dezenfekte işlemleri yapılacak, cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek ve temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecektir.

5) Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacaktır.

6) Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler/uyarılar yapılacaktır.

7) Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi/bez maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir. Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacaktır.

8) Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.

9) Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri ve cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler ilçe sağlık müdürlükleri ve müftülüklerden temin edilerek bütün cami ve mescitlere asılacaktır.

10) Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri sağlanacak, Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımıza seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecektir.

11) Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacaktır.

12) Cami ve mescit girişlerinde ve cami/ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi İmkanlar ölçüsünde belediye tarafından sağlanacaktır.

13) Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatin bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

14) Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacaktır.

15) Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecektir.

16) Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir.

17) Jandarma ve Emniyet görevlileri ile Belediye zabıtası tarafından Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılacak ve özellikle cuma namazı sonrasında sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. ürün satışına izin verilmeyecektir.

18) Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz kılınabilmesi için;

a) Cami görevlileri ve Cuma heyetince namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenen diğer alanlarda, bir kişinin en az 60x110 cm'lik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde ek-1 de gönderilen şekle uygun zeminde işaretleme yapılacaktır.

b) (a) bendine göre belirlenecek cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacaktır.

İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum bu alanlara giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacaktır.

19) Cuma Namazı

a) Yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan ek-2 listedeki camilerde kılınabilecektir.

b) Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı ve yakınında uygun avlu olan cami olmadığı için ihtiyaç duyular (1) Alaybey mahallesinde Alaybey Camii, Çatal Camii, İmamoğlu Camii, Hüsrevağa Camii cemaatleri için Alaybey Pazar yeri ; (2) Aşağıçobanisa mahallesinde Aşağıçobanisa Mh. Merkez Camii, Fevzi Paşa Camii ve Hacı Salih Çalışkan Camii cemaatleri için Aşağıçobanisa Pazar yeri ve (3) Sancaklıbozköy mahallesinde Merkez Camii, Muhammediye ve Yeni Camii cemaatleri için Sancaklıbozköy İlköğretim Okulu avlusunda (4) Çeşnigir Cami cemaati için Bedesten Meydanında

c) alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınacaktır.

e) Camilerin kapalı alanları cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.

f) Cuma namazı kılınacak alanda sesin rahat duyulması ve hutbe okunurken hatibin cemaat tarafından görülebilmesi için gerekli tedbirler alınacaktır.

g)Ek-3 listede Cuma namazı kılmak için belirlenen açık alanların namaz öncesi ve sonrası, belediye ile işbirliği içerisinde temizlenmesi/dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.

h) Cuma namazı kılınacak cami ve açık alanlarda görev yapmak üzere oluşturulan Cuma Heyetleri Ek-4 listede belirtilmiştir. Bu Cuma Heyetleri tarafından, Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya düzeni takip edilerek son saf dolana kadar bu sıranın takibi yapılacaktır.

Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacaktır.

Cuma Heyetinin Görevleri

i) Cuma Heyeti; görevlendirilecek kolluk personeli ile koordineli şekilde cemaatin belirtilen şartlar dahilinde namaz kılınacak alanlara girmesi (ellerin dezenfekte edilmesi, maske kullanımının kontrolü, seccade getirilmesi vb.), saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun bir şekilde anlatılması ve cemaatin namaz sonrası sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacaktır.

j) İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığınca belirtilen kuralların uygulanması, özellikle de cemaatin namaz kılınacak yerlere sosyal mesafeyi sağlayacak bir düzen dahilinde alınması, namaz kılınacak alanlara belirlenen kapasite üzerinde cemaatin girmemesi, içerideki kapasite dolduğu zaman dışardaki cemaatin bilgilendirilmesi, sosyal mesafeyi ihlal edecek şekilde kalabalık oluşmaması konularında doğrudan sorumlu olacak kolluk personeli görevlendirilecektir. Kolluk birimleri görevlerini Cuma Heyetleri ile koordineli olarak yerine getirecektir.

k)Kolluk birimlerince cuma namazı kılınacak Ek-3 açık alanlarda cemaatin giriş/çıkışlarının kontrollü bir şekilde sağlanması için gerektiğinde akordiyon bariyer, bariyer, renkli kordon/şerit, plastik duba vb. fiziki engellerden yararlanılacaktır.

l)Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır.

m) Alınan kararlar İlçe Müftülüğü tarafından din görevlilerine; merkez mahalle muhtarlarına ve ilgililere İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, dış mahalle muhtarlarına ve ilgililere de İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından tebliğ edilecektir.

Yukarıda belirtilen iş ve işlemlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi hususuna oy birliği ile karar verildi.

Son Güncelleme: 26.05.2020 19:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol