Otobüs kazalarının önlenmesi için toplandılar

Manisa Valiliği tarafından, meydana gelen otobüs kazalarının önlenmesi ve otobüslerle yapılan şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla toplantı düzenlendi.

Otobüs kazalarının önlenmesi için toplandılar

Manisa Valiliği tarafından, meydana gelen otobüs kazalarının önlenmesi ve otobüslerle yapılan şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla toplantı düzenlendi.

21 Şubat 2020 Cuma 17:25
Otobüs kazalarının önlenmesi için toplandılar

Manisa Valiliği tarafından, meydana gelen otobüs kazalarının önlenmesi ve otobüslerle yapılan şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla toplantı düzenlendi.  Manisa Valisi Ahmet Deniz Başkanlığında Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya Manisa Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç ve şoför esnafı katıldı.

Otobüs kazalarıyla ilgili bilgiler veren Manisa Emniyet Müdür Yardımcısı Hamit İlker Çakmak, Manisa'da 2019 yılında tescilli araç sayısının 594 bin 118 olduğunu belirterek, otobüs sayısının 7 bin 30 adet ile yüzde 1,2'sini oluşturduğunu kaydetti.  Manisa'da 2019'da 6 bin 124 kazanın meydana geldiğin, bunların 186'sını otobüs kazalarının oluşturduğuna dikkat çeken Çakmak, "Toplam tescilli taşıtların yüzde 1,2'sini oluşturan otobüsler yüzde 3 ile kazaya karışma oranı en yüksek taşıt türüdür. 2018/2019 il geneli trafik birimlerince yapılan denetimlere göre otobüslerde denetim sayısındaki artış yüzde 56'dır. Trafik kazalarındaki artış-azalış oranı ise yüzde 22 gibi çok yüksek rakamdır. Otobüs kazalarının yüzde 34'ü yandan çarpma, yüzde 26'sı arkadan çarpamadan meydana geldi. Manisa'da 2019'da 122 bin 87 otobüs denetimi gerçekleşirken, 2019'da bu rakam yüzde 41'lik artışla 172 bin 332'ye yükseldi. Yaralanmalı trafik kazalarında yüzde 24'lik artış yaşanırken, ölümlü trafik kazalarında ise yüzde 50 azalma oldu. Kazaların yüzde 98'i insan kaynaklı meydana geliyor.2019 yılında il genelinde 9 bin 91 otobüste emniyet kemeri denetimi yapılırken, 433'üne ceza kesildi.  Radar denetiminde 7bin 169 otobüs denetlenirken, 530 otobüse ceza yazıldı" dedi.

Kazaların önlenmesine yönelik bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını ifade eden Manisa Valisi Ahmet Deniz, "İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde toplantı yapılmasına karar verildi. Türkiye'de son yıllarda İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde alınan tedbirler, kararlar, uygulamalar neticesinde trafik kazalarında, ölüm sayılarının azalmasında düşüşler var. Ama gördük ki otobüs kazalarında bir artış var. Burada eksiğimiz var. Bu işin özünde öncelikle saygı var. Kendimizi saygı duyacağız, karşımızdakini saygı duyacağız. Otobüs şoförlerine onlarca kişi emanet. İlimizde otobüs sayısı yüzde1,2 olmasına rağmen kaza sayısı yüzde 3'lerde. Neredeyse 2 katından fazla bu bizi üzüyor. Hep beraber bu işi hep beraber azaltacağız" dedi.

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, bu toplantıların şoför esnafı adına faydalı olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 21.02.2020 17:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol