Manisa için korkunç iddia

Eskişehir Çevre ve Koruma Derneği Başkanı Sadık Yurtman, Murat Dağı'nda yapılacak olan siyanür ile altın ve gümüş arama sonucu Kütahya ve Eskişehir’in yanı sıra Ankara, Adapazarı, Bilecik, Uşak, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir illerinin de içme-kullanım ve tarımsal sularının zehirleneceği iddiasında bulundu.

Manisa için korkunç iddia

Eskişehir Çevre ve Koruma Derneği Başkanı Sadık Yurtman, Murat Dağı'nda yapılacak olan siyanür ile altın ve gümüş arama sonucu Kütahya ve Eskişehir’in yanı sıra Ankara, Adapazarı, Bilecik, Uşak, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir illerinin de içme-kullanım ve tarımsal sularının zehirleneceği iddiasında bulundu.

29 Haziran 2019 Cumartesi 13:05
Manisa için korkunç iddia

Kütahya'nın Gediz İlçesi sınırları içerisinde bulunan Murat Dağı'nda Anadolu Export Maden Sanayi A.Ş. tarafından siyanürle altın ve gümüş araması yapılacak. Yapılacak olan arama sonucu çıkacak olan ağır metaller içme suları ve ovaları kirletecek. Eskişehir Çevre ve Koruma Derneği Başkanı M. Sadık Yurtman Kütahya ve Eskişehir yanı sıra Ankara, Adapazarı, Bilecik, Uşak, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir illerinin de içme ve kullanım sularının zehirleneceği iddiasında bulundu.

“SU KAYNAKLARI ZEHİR KAYNAKLARI OLACAK”

Yurtman, “Murat Dağı'nda yapılacak olan siyanür ile altın ve gümüş arama işi yer altı sularının ve nehirlerle sulanan ovalardaki toprakların zehirlenmesine neden olacak. Bu zarar sadece Kütahya ve Eskişehir illerini değil Ankara, Adapazarı, Bilecik, Uşak, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir illerinin de içme, kullanım ve tarımsal sularını da zehirleyecektir. Murat Dağı'nda yapılacak siyanürle altın ve gümüş çıkarma işlemi başta Porsuk Çayının beslediği Sakarya Nehri ile geçtiği yerlerdeki su kaynaklarını zehir kaynakları haline dönüştürecektir” dedi.

“ASİTLİ VE ZEHİRLİ SULAR DENİZLERE KARIŞACAK”

Murat Dağından çıkan su kaynaklarının Porsuk, Gediz, Banaz Çayları şehirlerin içme suyu, kullanma ve tarımsal sulama ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Yurtman, “Porsuk Çayı Sakarya Nehri ile birleşerek Ankara, Bilecik, Adapazarı üzerinden Karadeniz'e dökülmektedir. Banaz Çayı ise Büyükmenderes Nehri ile Uşak, Denizli ve Aydın illerinden geçerek Ege Denizine dökülmektedir. Gediz Çayı, Gediz Nehri ile birleşerek Manisa- İzmir üzerinden Ege Denizine dökülmektedir. Asitli ve zehirli sular bu yolla denizlere de karışacaktır. Burada yapılacak çalışmalarda atık toplama havuzlarında biriktirilen siyanürlü suyun buharlaşma ve yer altı sularına sızma yoluyla tüm temiz su kaynaklarını ve doğayı zehirleyecektir” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 01.07.2019 08:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Smmm şahin hılmaz 2019-06-29 19:25:28

Ben Manisa ili kula ilçesi kslınharman mahellesine kayıtlıyım çocuk luğum burda geçti gediz nehri mahallesine 2 km mesafede gediz nehri geçer o nehir okadar temiz diki suyu bahçeler sulanır kula ilçessinin meyve sebze sini karşıllardı bölge insanının balık ihtiyacını karşılsrdı.Ams uşak sanayisinde bulunan deri ve diğer fabrikaların sanayi atkıları yıllarca mehre akıttı şimdi mahallenin kanalizasyonuda nehire verildi.Şimdi birde maden atıkları yazıklar olsun 40 YILDIR BU ÜLKEYİ YÖNETENLERE ÇIKARLARI İÇİN çevreyi katledenlere

Avatar
Doğacı 2019-06-29 20:51:42

Kesinlikle bu doğa katliamına izin vermeyeceğiz.insan sağlığı herseyden önce gelir..Yaptığınız insanlık için bir suçtur...

Avatar
Manisa 45 2019-06-29 22:53:43

Manisa bölgesel yapı olarak çukurda heyelan üzerinde olan hava sürkülasyonu olmayan bir şehir ve sanayi yönününden zengin, hal böyle olunca yeterince hava kirliliği, atıklar derken yaşamak mucize diyordum ki; birde üzerine bu maden atıkları!! İnsanlara ne yaşama hevesi ne de yaşam alanı bıraktınız Yazıklar Olsun ! Avrupadaki insan ve hayvan haklarına gıpta ediyorum. Kendi ülkemde avrupadaki hayvan kadar değerimiz yok.

Avatar
Hasan aslan 2019-06-29 23:24:26

Atıp tutmuşlar. Bilim var teknoloji var yapmayın Allahaskina. Milleti kandırmayın. Hiç etkilenmeyecek.

Avatar
Tarzan 2019-06-30 02:10:50

Manisa Türkiyenin en büyük tarım merkezidir Altın insan sağlığından ve temel gıda maddelerinden cok mu? Önemlidir.Birileri zengin olacak diye peşkeş cekilmesin.

Avatar
Sedat kolsuz 2019-06-30 05:39:19

Petrol çıkar ülkemizde kapatırız altın çıkar sudan bahane ararız doğal gaz Kıbrıs'a çıkar yunan Rum karşı çıkar bor çıkar dünya karşı çıkar yahu bu benim milletimin ülkemin suçu ne cumhuriyet kurulduğunu dan bu yana hiçbir zaman ileri gitmeyecek mi

Avatar
Yerli gavur 2019-06-30 08:16:28

Elin gavuru altını çıkarıp defolup gidiyor zehiri bize kalıyor. Memlekete siyasilere vedigi rüşvetlerdem başka 1 lira faydaları olmaya bu şirketlere HAYIR.

Avatar
Bülent 2019-06-30 11:57:07

Şahin hılmaz kardeşime kesinlikle katılıyorum