“Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz’’

CHP Manisa İl ve ilçe kadın kolları Türkiye’de son günlerde artan kadın cinayetlerine ve kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yaşanan tartışmalara tepki gösterdi.

“Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz’’

CHP Manisa İl ve ilçe kadın kolları Türkiye’de son günlerde artan kadın cinayetlerine ve kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yaşanan tartışmalara tepki gösterdi.

28 Temmuz 2020 Salı 13:38
“Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz’’

CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal başkanlığında düzenlenen basın toplantısına CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Olcay Şafak ve CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir’de katıldı.

“ÖLDÜRENİ DEĞİL, ÖLENİ SUÇLAYANLAR CİNAYETLERİN SORUMLUSUDUR’’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal yaptığı açıklamada, Türkiye’de son günlerde kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarının artış gösterdiğini dile getirerek,

“Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar,  boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için meclis’te komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.’’ dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, HUKUKİ GÜVENCEMİZDİR’’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Uysal, günlerdir kamuoyunda tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi’nin kadının hukuki güvencesi olduğunun altını çizerek, kadınlar için İstanbul Sözleşmesi’nin kırmızı çizgi olduğunu ifade etti.

CHP’li Uysal yaptığı açıklamada,

“Haftalardır, aylardır, yıllardır ‘Yasalar etkili uygulanmıyor, erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı’ diyoruz. Ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayanlar bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açıyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye,  birbirimizi yalnız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok. Biz yasta değil, isyandayız.’’ diye konuştu.

“KADIN GÜLÜŞLERİMİZİ ESİR ALMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ’’

Kadına yönelik artan şiddete karşı CHP’li kadınlar olarak her platformda mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Uysal açıklamasının son kısmında şu ifade yer verdi;

“Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız.

Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz.

Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz. biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz.

Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. Hayatımız sizin oyuncağınız değil. Hepinizden hesap soracağız.’’

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol