Büyükşehir tehlike saçan göleti kapattı

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü tarafından, Şehzadeler ilçesi Çınarlıkuyu mahallesindeki hayvan içme suyu göleti, yerleşim alanı içinde kalması ve tehlike arz etmesi sebebiyle kapatıldı.

Büyükşehir tehlike saçan göleti kapattı

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü tarafından, Şehzadeler ilçesi Çınarlıkuyu mahallesindeki hayvan içme suyu göleti, yerleşim alanı içinde kalması ve tehlike arz etmesi sebebiyle kapatıldı.

12 Ekim 2019 Cumartesi 20:30
Büyükşehir tehlike saçan göleti kapattı

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Şehzadeler ilçesinde yerleşim alanı içinde kalarak tehlike oluşturmaya başlayan hayvan içme suyu göleti kapatılarak, olası bir istenmeyen durumun önüne geçildi. 1970’li yıllarda hayvan içme suyu göleti olarak yapılan ancak mahalle yerleşim alanı içinde kalması, mal ve can güvenliği açısından tehlike oluşturmaya başlaması, gölet dolu savağından ve yıllar içinde dolma sonucu gölet gövdesinden taşarak vatandaşların evlerinde ve bahçelerinde hasar oluşturmaya başlaması, mahalle içinde kalması sebebiyle de kirlenme ve haşerat üretme nedeniyle, insan sağlığına zarar verebileceği, çocukların içine düşerek olası istenmeyen durumlara sebebiyet verebileceği öngörülerek gölette Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatma işlemi başlatıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Yılmaz Usta, göletin risk oluşturması sebebiyle ve mahalle sakinlerinden gelen talep üzerine yapılan inceleme sonucunda göletin kapatılmasına karar verildiğini söyledi. Usta, kapatılan göletin yerine, hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için belirlenen başka bir alana hayvan içme suyu göleti yapım çalışmalarının başladığını kaydetti. Usta, “Önümüzdeki günlerde ilgili kurumlardan gerekli yasal izinlerin alınması işlemlerinin tamamlanmasını müteakip yeni bir gölet yapılacaktır. Bu göletler çoğunlukla su kaynağı olmayan bölgelere otlamak için giden büyükbaş ve küçükbaş hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanabilmesini temin etmek amacı ile kış ve ilkbahar yağmurlarının depolanması esasına göre yapılan kazı tipi göletlerdir. Özellikle kırsal mahallelerde hayvancılık ile geçimini sağlayan üreticilerimiz için önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu göletler sadece çiftlik hayvanları için değil yaban hayatı ve yaba hayvanları içinde su kaynağı olmaktadır” dedi.

“İHTİYAÇ DUYULAN ALANLARA YENİ GÖLETLER YAPILACAK”

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman vatandaşların yanında olduklarını ifade eden Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Yılmaz Usta, “Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatları doğrultusunda yapılan teknik inceleme ve etüt çalışmaları neticelerine göre ihtiyaç duyulan alanlarda yeni HİS gölet’i yapımı veya mevcut göletlerin temizlenerek su tutma kapasitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreticilerimizin yanında olmaya ve onların ihtiyaçları doğrultusunda gelirlerini artırmak, refah düzeylerini yükseltmek ve kırsal kalkınmaya katkı sağlamak noktasında çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol