Büyükbelen’i neden sel basıyor?

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen Mahallesi, geçtiğimiz yıl 20 Haziran’da medyana gelen sel felaketinin ardından pazartesi günü de aynı kaderi yaşadı... Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, yaşanan sel felaketlerinin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan yol çalışmasından sonra meydana geldiğinin altını çizdi

Büyükbelen’i neden sel basıyor?

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen Mahallesi, geçtiğimiz yıl 20 Haziran’da medyana gelen sel felaketinin ardından pazartesi günü de aynı kaderi yaşadı... Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, yaşanan sel felaketlerinin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan yol çalışmasından sonra meydana geldiğinin altını çizdi

01 Haziran 2021 Salı 21:25
Büyükbelen’i neden sel basıyor?

Büyükbelen Mahallesi’nde pazartesi günü yaşanan sel felaketi, bazı iddiaları da beraberinde getirdi. Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin bir yıl geçmeden ikinci kez yaşanan ve evlerde su baskınlarına neden olan sel felaketinin, Orman İşlet Müdürlüğü’nün yaptığı bir çalışmadan kaynaklandığını iddia etti. Başkan Bilgin, “2019-2020 yılında Orman İşletmenin dağda yaptığı yol çalışması sırasında iptal edilen su kanalları su yatakları var. Buradaki su yataklarının sayısı azaltılmış ve şiddetli yağışlarda bu su yatakları suyu kaldıramıyor ve sele neden oluyor. Çözüm noktasında da bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Konu bizi aşıyor. Orman İşletme Müdürlüğü ve DSİ’yi ilgilendiren bir konu. Biz yine de konu bizi aşmasına rağmen elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. İşin bundan sonraki kısmı devletimizde. Gerek valimiz, gerek ilçe kaymakamımız konuya el atmalı.” dedi.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen Mahallesi'nde 23 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen sel felaketinin benzeri yine yaşandı. Bir sene bile dolmadan ikinci kez sel felaketini yaşayan mahalle adeta savaş alanına dönerken, selin ardından Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Saruhanlı Belediyesi ve MASKİ ekipleri mahalleye giderek çalışmalara başladı. 17 evin zarar gördüğü ve su bastığı mahallede sel sularının aktığı o anlar vatandaşlar tarafından cep telefonlarıyla kayıt altına alındı.

Bir yıl bile dolmadan ikinci kez yaşanan sel felaketinde herhangi bir can kaybı yaşanmadı ancak maddi anlamda büyük zararlar meydana geldi. Sel felaketinin ardından sosyal medyada yazılanlar ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in konuya ilişkin söyledikleri ise olaya yepyeni bir boyut kazandırdı.

Sosyal medyada sel felaketine ilişkin Büyükbelen Mahallesi’nden bir vatandaş, mahallenin yanında bulunan ve suların geldiği dereyi de içinde barındıran bölgedeki ağaçların kesildiğini, doğanın tahrip edildiğini ve bu yüzden son birkaç yılda sel felaketlerinin yaşandığını savundu.

BAŞKAN BİLGİN FELAKET BÖLGESİNDE

Sel felaketinin hemen ardından bölgeye giden Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, “Büyükbelen’de bir yıl olmadan yine bir sel felaketi yaşadık. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. 2019-2020 yılında Orman İşletmenin dağda yaptığı yol çalışması sırasında iptal edilen su kanalları su yatakları var. Buradaki su yataklarının sayısı azaltılmış ve şiddetli yağışlarda bu su yatakları suyu kaldıramıyor ve sele neden oluyor. Orman İşletme bir an önce dağda azaltmış olduğu su yataklarına çözüm bulmalı. Biz Saruhanlı Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Büyükbelenli hemşehrilerimize geçmiş olsun” dedi.

İDDİALARI DETAYLARIYLA ANLATTI

Başkan Bilgin, konuya ilişkin detayları www.manisakulishaber.com’a anlattı. Yaşanan sel felaketlerinin Orman İşletme Müdürlüğü’nün yaptığı yol çalışmasının ardından meydana gelmeye başladığını belirten Başkan Bilgin, “Büyükbelen Mahallemiz yüksek bir dağın eteğinde kurulu. Orman İşletme Müdürlüğü geçtiğimiz yıl orada bir yol genişletme çalışması yaptı. Su yatakları yaygın haldeyken bir araya toplandı. Sel baskınlarının sebebi de bu. Konuyla ilgili rapor da hazırlandı.” dedi.

“BÜTÜN KURUMLARDA RAPOR VAR”

50-60 yıldan beri yalanmayan su baskınlarının son birkaç yıl içerisinde yaşandığına dikkat çeken Başkan Bilgin, “Sorunun çözümü adına kaymakamımızın da bilgisi var. Yaklaşık 9-10 ay önce bölgeye gittik, yerinde tespitlerde bulunduk. Bütün kurumların elinde hazırlanan rapor var.” ifadelerini kullandı.

VALİ KARADENİZ’E ÇAĞRI YAPTI

Sel baskınlarıyla ilgili Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’le bir görüşme yapmadığını bildiren Başkan Bilgin, “Hem pazartesi günü yaşanan olayda, hem de öncekilerde bölgeye gittik yardımda bulunduk. MASKİ ekipleri oradaydı. Onlar da gerekli çalışmaları yaptı. Gerek Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri,  gerekse MASKİ ekipleri ilk andan itibaren oradaydı. Ancak mahalle halkımız yardım değil, konuya çözüm istiyor. Çözüm noktasında da bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Konu bizi aşıyor. Orman İşletme Müdürlüğü ve DSİ’yi ilgilendiren bir konu. Her yağmurda ölüm korkusu yaşıyor bu insanlar. Biz yine de konu bizi aşmasına rağmen elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Suların tahliye yönü değişmeli. Tek çözüm yolu bu. MASKİ yetkilileri de bu yönde görüş bildirdi. İşin bundan sonraki kısmı devletimizde. Gerek valimiz, gerek ilçe kaymakamımız konuya el atmalı. Biz belediye olarak üstümüze düşeni yaptık.” şeklinde konuştu.

MUHTAR VERYANSIN ETTİ

Öte yandan Büyükbelen Mahalle Muhtarı Etem İşler de yaşanan sel felaketinden Orman İşletme Müdürlüğü’nü sorumlu tuttu. 20 yıldır mahallenin muhtarı olduğunu ifade eden İşler, “Orman İşlet Müdürlüğü 1 yıl önce tomruk çekmek için yol açtı. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda bir yol. Yolu açtıktan sonra da dağdan gelen suyun akış düzeni bozuldu. Yani suyun akış güzergâhlarını toplayıp toplayıp tek yere verdiler. Ondan sonra da sel baskınları oluşmaya başladı. 20 yıldan beri sel basmayan mahallemizi 1 yılda 2 kez sel bastı. Yıllarca yağmurlar yağdı ama böyle sorunlar yaşamadık. Orman İşletme’den geldiklerinde ‘Sorumluluk bizde değil’ diyorlar. Kimin bu kardeşim? 4-5 yerden akan suyu bir yerde toplayıp oradan saldılar. Eskiden dağdan süzülerek gelirdi. 30 yerden gelen su şimdi 5 yerden geliyor. Böyle olunca da baskınlar oluşuyor. MASKİ ekipleri geldi, gerekli çalışmaları yaptı.” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112