Başkan Ergün Meclis’te duyurdu!

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı Kasım ayı 2. Olağan Genel Kurulu 2. Oturumu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Başkanlığında yapıldı.

Başkan Ergün Meclis’te duyurdu!

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı Kasım ayı 2. Olağan Genel Kurulu 2. Oturumu Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Başkanlığında yapıldı.

24 Kasım 2020 Salı 20:41
Başkan Ergün Meclis’te duyurdu!

Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantının ardından Manisa’nın 15 yıl önceki dönemde “50 yıllık içme suyu sorununu bitirdik” konusu gündeme geldi. Söz konusu içme suyu ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Ergün ise, içme suyu konusunda Manisa’nın kaderini değiştirecek açıklamalarda bulundu. Açıklamasında başta ülke genelinde olmak üzere Manisa’da da ciddi boyutlarda yaşanan kuraklık ile ilgili konuya değinen Başkan Ergün, “Manisa’nın bundan 30 sene öncesinde 60 bin nüfusu vardı. Bugün 440 bin nüfusu var. Yarın 750 bin olacak. Nüfus artıyor, Manisa gelişiyor. Her büyüyen alan yeni yatırımların gelmesi demektir. O yıllarda su depoları 60 bin nüfusa göre planlanmış veya ona göre sondaj çakılmış ama her geçen gün nüfusun çoğalmış olması yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Manisa’nın yaz döneminde yaşadığı sıkıntıyı biliyorsunuz. Kışın saniyede 550-600 litre suyun çıktığı Gürle’de yazın su kapasitesi saniyede 27 litreye düştü. 27 litre nerede 600 litre nerede.  Cazibeli suyumuz yok. Pompalarla su çekiyoruz. 50 metrede su çeken pompalar şimdi 400-500 metrelere indi. Bu sadece Manisa merkez için değil il genelinde 2 binin üzerindeki sondaj pompalarından bahsediyorum. Sonuç itibari ile yeni çelik borular ile 37 milyon yatırım yaparak Gürle hattından merkeze yeni bir sistem kurduk. Allah nasip ederse şimdi de Akpınar ve Ilıca üzerinden yeni bir hattın planlamalarına başladık ve  Manisa’nın tamamını kapsayacak çok büyük bir su deposunun yapılmasını planlıyoruz. Spil’in üzerinde sondaj çakımı noktasında çalışmalarımız var. Orman işletme müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer orada sondaj çakabilir ve suyu bulabilirsek, o zaman suyumuzu cazibe ile indireceğiz. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. Eğer oradan cazibe ile suyu getirebilirsek, işte o zaman Manisa’nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılarız. Nüfus 750 bine de gelse su sıkıntısı olmaz. Ama yatırım bitmez. Şimdi önümüzde imar çalışmaları var. Birkaç ay içerisinde yeni yılda meclise bu konuyu getirme noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Yeni alanlar, yeni imar planları noktaları açılacak. O zaman oraların alt yapılarını kim yapacak. MASKİ ile Büyükşehir birlikte çalışarak bu alanlara hizmet götürecek.” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sermet 2020-11-24 21:18:30

Spil dağına su yalıtımlı büyük dev havuzlar yapılmalı. Su sorunu için çare olabilir. Sondajı bizden sonraki nesil çare olarak kullansın.

Avatar
Almancı 2020-11-24 21:38:29

Arada patlayan boşa akan suları çözün bir de o yollara dikilen gereksiz ot ve çalı türü garip şeyler çevre yolları ve otobanlarda bir sürü araçlar var sulama yapan ve bir sürü çalışan var onların bakımıyla uğraşan bu zırvaya derhal son verilsin hem suyumuz hem paramiz cebimize kalsın

Avatar
Eski muhtar 2020-11-25 11:50:09

Bakın bu mujdelerin arkasında suya ve diyer o abuk subuk ek alınan paralara zam geliyor haberiniz olsun kaynak sağlam çıkıp müjde vereceksen bu pandemi sürecinden dolayı deyer li Manisalı lar önümüzdeki 2021 yılında su ve diyerleri ne zam yok de de görelim seni

Avatar
Aptullah 2020-11-25 13:48:37

Gelecek zamlara kılıf uydurma ya başladı

Avatar
Manisa45 2020-11-25 23:39:10

Almancı haklısın.

banner112