Açıklama MASKİ’den

Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV’de Özgür Hancıoğlu’nun sunumuyla gerçekleştirilen Gündem Özel programında su faturaları kademe aralıklarına ilişkin detaylı bilgi verdi

Açıklama MASKİ’den

Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV’de Özgür Hancıoğlu’nun sunumuyla gerçekleştirilen Gündem Özel programında su faturaları kademe aralıklarına ilişkin detaylı bilgi verdi

07 Eylül 2020 Pazartesi 17:20
Açıklama MASKİ’den

Manisa Büyükşehir Belediyesi, WEB TV ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programında su faturaları üzerinden uygulanan kademe aralıkları ile ilgili bilgi verildi. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Abone İşleri Dairesi Başkanı Talip Akbaş ile birlikte su faturalarındaki kademe aralıklarını anlattı, her ilde su tüketim alışkanlığının farklı olduğunu ve kademe aralıklarının da buna göre belirlendiğinin altını çizen Çevik, son dönemde oluşturulmak istenen ‘Manisa en pahalı suyu tüketiyor’ algısının yanlış olduğunu dile getirerek, “Biz su fiyatlandırmasında Türkiye ortalamasında ilk 5’de bile değiliz” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV’de Özgür Hancıoğlu’nun sunumuyla gerçekleştirilen Gündem Özel programında su faturaları kademe aralıklarına ilişkin detaylı bilgi verdi. Gerçek aboneler üzerinden faturaların görsellerinin de paylaşıldığı programda, her ilde su tüketim alışkanlığının farklı olduğunun ve kademe aralıklarının da bu şekilde belirlendiğinin altı çizilirken, Manisa’nın en pahalı suyu tükettiği algısı oluşturulmak istenmesinin yanlış olduğuna yönelik örnekler gerçek rakamlarla desteklenerek anlatıldı.

“KADEME ARALIKLARI SU KULLANIM ALIŞKANLIKLARA GÖRE BELİRLENDİ”

Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Manisa’nın 1089 mahallesine su hizmetini götürdüklerini belirterek, “1089 mahallenin 781 tanesi köyden mahalleye, 68 beldemiz de yeni mahalleye dönüştü. Büyük bir yüz ölçüme sahip. 1 Milyon 400 bin nüfusa su götürerek, vatandaşın sağlıklı su tüketmesini sağlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün 2014 yılında Büyükşehir yasası yürürlüğe girmesi ile birlikte, Manisalı vatandaşlarımızın su tüketim ortalamalarını çıkaralım, ne kadar su tüketiliyor? Bunun araştırmasını yapalım talimatı verdi. Çalışmamız sonucu, 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama su tüketiminin en az 12-15 metreküp ile 20 metreküp arasında olduğu, 1 metreküp su üzerinden hesap yapmanın bu nedenle bir mantığı olmadığını tespitlerimizle görme fırsatı bulduk. Ayrıca Manisalı vatandaşlarımızın ilçe merkezlerinde farklı, beldelerde farklı, köylerde farklı bir su tüketim alışkanlığının olduğunu tespit ettik. 30 tane Su ve Kanalizasyon İdaresi var. 30’unun da farklı uygulamaları var. İlçe merkezlerimizde kış ve yaz aylarında su tüketimi farklılaşıyor. Vatandaşlarımızın yüzde 90’ının hem yaz hem de kış aylarında 0 ile 20 metreküp arasında su tükettiğini tespit ederek buna göre bir yol haritası belirledik ve kademe aralığının 2014 yılında 20 metreküpe kadar olması gerektiğinin kanaatine vardık. İlçe merkezlerinde bu şekilde uygulanıyor” dedi. 

“TÜRKİYE ORTALAMASINDA İLK 5’DE BİLE DEĞİLİZ”

Son zamanlarda su faturaları üzerinden kuruma karşı acımasızca bir saldırı olduğunu belirten Çevik, suyun siyasete alet edilmesinin hiçbir faydasının olmayacağını dile getirdi. Çevik, “Geçtiğimiz günlerde kurumumuzun ve ilçe şefliklerimizin önünde bazı protestolar yapıldı. Her ilde su tüketim alışkanlığı farklıdır. Kademe aralıkları da bu şekilde belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse İstanbul İSKİ, nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu şehir. İstanbul’daki kademe aralığının 15 metreküpe kadar olduğunu görebiliyoruz. Buradaki fiyatlandırma 0-15 arası, 4,15 TL. 15 metreküpten fazla kullanan aboneler, 6,76 TL fiyat ödüyorlar. Muğla ve Mersin rakamları da 10 metreküpten sonra yükseliyor. Manisa’da ise 0’dan 20 metreküpe kadar sabit fiyat, 4,17 dir. Bu sadece merkez ilçelerimiz için geçerlidir. Her ilçede fiyatlarımız farklıdır. Suyun bence siyaseti olmamalı ‘Manisa en pahalı suyu tüketiyor’ algısı yaratılmaya çalışıldı. Ama hayır! Kademe aralıklarımız belli, uygulanan fiyatlar da belli. Biz su fiyatlandırmasında Türkiye ortalamasında ilk 5’de bile değiliz. Fiyatları belirlerken de, istatistiklerle, bilimsel verilerle, rakamlarla bunları ortaya koyduk” dedi.

KÖY VE BELDELERDE KADEME ARALIĞI DAHA YÜKSEK

Abone İşleri Dairesi Başkanı Talip Akbaş ise, Köy ve beldelerdeki kademeler ile ilgili bilgi verdi. Akbaş, “Köy ve beldelerde ilk kadememiz, 0-30 metreküp arasıdır. Köylerde fiyat 0,81 kuruş, Beldelerde 1.62 TL’dir. Son günlerde de basında sürekli işlendiği için, bu konuda soru işareti olan sağduyulu hemşehrilerimiz, bizlere başvurarak, müracaat ederek, gerçek bilgiyi aldılar. Vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Yuntdağı’ndaki vatandaşlarımız da geldi, Saruhanlı’dan vatandaşlarımız da geldi. Gerçeği görmüş oldular. Gerçek olmayan hesaplardan yalan paylaşımlarda bulunanlarında tezleri çürümüş oldu. Köy ve beldelerde su kullanım oranlarını paylaşan Akbaş, “Beldelerde vatandaşlarımızın yüzde 80’i 1.Kademe yani 0-30 arası su kullanıyor. Bu da belirlemiş olduğumuz rakamın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösteriyor. Merkez ilçelerimizdeki fiyatlandırmanın tüm köy ve beldelerle aynı olduğu algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunları da rakamlarla gösterdik. Bütün ilçelerimizde köy ve belde durumundan mahalleye dönüşen yerlerdeki su bedeli aynı fiyattır” dedi.

“SULARI YER ALTINDAN ALIYORUZ, BU DA MASRAFLARI ÇOĞALTIYOR”

Demirci, Köprübaşı ve Kırkağaç ilçelerinden örnek faturaları paylaşan Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, gerçek faturalar üzerinden örnek verdi.  Çevik, “ 1 metreküp kullanan abonemizden de 3.24 TL alınıyor, 10 metreküp kullanan abonemizden de 3.24 TL alınıyor, 10 metreküpte de 20 metreküpte de fiyatlar aynıdır” dedi.  Çevik, “Kurumumuzun giderleri, elektrik faturaları çok yüksek, bir de altyapı yapmamız gerekiyor, 1089 mahallemizin, 781 tanesine köy dedik. Köylerin altyapıları çok eski, ya hiç yapılmamış, ya da uzun seneler önce yapılmış. Doğal olarak buraların altyapısını yenilememiz gerekiyor. Buralar en düşük bedeli aldığımız mahallelerdir. Bu mahallelere hizmet götürmek kolay değil, hem personel maaşları hem elektrik giderleri gelirlerimiz ile karşılanıyor, diğer altyapı hizmetlerimiz için kredi çekmemiz gerekiyor. Su temin ederken, yüzde 90’lık bir nüfus yoğunluğuna yer altından temin ettiğimiz suları veriyoruz. Sondajla su veriyoruz. Bu da elektrik, sondaj ve pompa gibi giderlerimizin çok yükselmesine sebebiyet veriyor. Gizli saklı, kapalı kapılar ardında fiyat sistemi belirleniyor algısı da oluşturulmak isteniyor. İnternet sitemizden Manisa’daki ve Türkiye’deki vatandaşlarımız ücretleri nasıl aldığımızı ve hangi kararları ne zaman aldığımızı, hepsini çok rahatlıkla görebilirler” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Maekezli 2020-09-08 10:45:26

İlk defa bir işi layıkıyla yapmak için kötünün örnek alındığını görüyorum . Nasıl bir açıklama en kotu 5 in içinde değiliz demek. Neden en ucuz olanlardan örnek alınmıyor. Zihniyet kötü. Biraz daha cabalayin da o kötü olan beş il arasına sokun bari. Yazık Allah hepinizden sorsun inşAllah.

Avatar
Mustafa 2020-09-07 20:26:23

Sizden detaylı açıklama isteyen yok ki vatandaş indirim istiyor indirim yapmayacaksınız açıklama yapmanızda gerek yok

Avatar
Ayarci 2020-09-07 22:31:27

Her gün aldığınız intizar la intizar arsizi oldunuz

Avatar
Zeki 2020-09-07 22:39:36

Size artık soyliyecek bir şey bulamıyorum ben Allaha haval ettim

Avatar
Oğuzhan güngören 2020-09-08 00:46:10

Sn başkan, kontürlü telefona çevirdiğiniz, hiç bir şekilde olayımız alınmadan takılan kartlı sayaç lara ödediğimiz bedelleri ve 18 TL fatura öder iken 100 TL lik fatura gelmesini and olsun unutmayacağım. Hwlwki pandemi sürecinde vatandaşa olan desteğiniz ve içler acısı pazar yerleri VS çok şey var yazacak ama odanızda oturacağınıza yöneticilerinizi ve yaptıkları icraatleri tarafsız a araştırtmanızı öneririm

Avatar
Suleyman 2020-09-08 09:48:42

Hiç okumaya değer görmedim,yazılan açıklamayı,heryerde boru patlamaları ilgisizlik ,hizmet yok ama faturalar maşAllah masa başında yazılıyor sanırım.supersiniz.

Avatar
Bülent 2020-09-07 22:37:46

O abidik gubudik sorma ver paralarını kaldırın ondan sonra açıklama yapın

Avatar
ÇETÎN KÖPRÜLÜ 2020-09-08 03:40:43

Bunu böyle belirtmek için size mevki mi vaat ettiler akmayan musluktan katı atık bertaraf bedeli nedemek pandemi var ey! Soysuzlar.

banner112