Üzümde numara hilesi mi var?

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel’in sosyal medyadan paylaştığı fotoğraflar kafaları karıştırdı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), TARİŞ’in belirlediği üzüm numaralarını bir numara aşağıya çektiğini ve üreticiyi kandırdığını ifade eden Özel ateş püskürdü.

Üzümde numara hilesi mi var?

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel’in sosyal medyadan paylaştığı fotoğraflar kafaları karıştırdı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), TARİŞ’in belirlediği üzüm numaralarını bir numara aşağıya çektiğini ve üreticiyi kandırdığını ifade eden Özel ateş püskürdü.

20 Eylül 2019 Cuma 17:52
Üzümde numara hilesi mi var?

Manisa’nın en gözde tarım ürünü olan üzümün hasadı yapıldı, kurutulan üzümler satılmaya başlandı ancak polemiklerin ardı arkası kesilmiyor. Manisa’ya gelen ve üzüm rekoltesi ile taban fiyatı açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Üzüm 10 TL’nin altına düşmeyecek, düşerse Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) müdahale edecek” dedi.

Bu açıklamanın ardından rahat bir nefes alan üretici üzümünü satmaya başladı. İlk etapta güzel seyreden fiyatlar sonradan düştü. İşte tam bu noktada CHP’li vekiller konuyu gündeme taşıdı. Başta CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel olmak üzere Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen her fırsatta üreticinin yanına giderek fiyatları yakından takip etti.

Son olarak CHP’nin üç milletvekili Manisa’nın Salihli ilçesinde üreticiyle buluşup üzüm fiyatlarının 10 TL’nin altında olduğu gerekçesiyle basın açıklaması yaparak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye eleştirilerde bulundu. Çarşamba günü yapılan bu açıklamaların ardından Perşembe günü de hem AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, hem de TMO tarafından yapılan yazılı açıklamada Özel’in yaptığı açıklamaların yersiz ve asılsız olduğu savunuldu.

Bunun üzerine CHP’li Özel kendine ait sosyal paylaşım sayfası üzerinden fotoğraflar yayınladı. Fotoğraflarda çuvalın içindeki üzümler ve üzerlerine hem TARİŞ hem de TMO tarafından verilmiş numaraların bulunduğu notlar yer aldı. paylaşılan fotoğraflara göre TARİŞ’in 10 numara dediği üzüme TMO 9 numara, TARİŞ’in 9 numara dediğine TMO 8 numara diyerek fiyat verdiği ifadeleri yer aldı. TARİŞ tarafından 8 numara olarak belirlenen üzümün işse TMO’da numaralandırılmadığı ve alımı yapılmadığı ifade edildi.

CHP’li Özel, fotoğraflarla birlikte yaptığı paylaşımda hem AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli’ye hem de TMO’ya cevap verdi. Özel’in paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Bakan Bekir Pakdemirli bakalım şimdi ne diyecek? Bir üretici ve yanında milletvekilimiz Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TARİŞ'in numaralandırdığı üzümü senin talimatlandırdığın TMO’ya götürdü. Üreticiye yaptığınız haksızlık tescillendi. 10’a, 9 (9,7 TL), 9’a, 8 (9,2 TL), 8 numaraya ise ‘Bu üzümü biz alamayız.’ dedi. Bakanın açıklamalarına tek tek yanıt vermemiz gerekiyor... ‘10 TL'nin altında üzüm almayacağız’ diyen bakan, ‘Ortalamamız 9,8 TL’ diyerek büyük kısmının 10 TL'nin altından alındığını itiraf etmiş. Yanımızda Salihli TARİŞ ve Ziraat Odası başkanları ile kan ağlayan üreticiler var. TARİŞ, sadece Salihli’de TMO'nun tüm ülkede aldığının 3 katı alım yapmış. Son olarak atanmışın teki, seçilmiş vekillere yanıt verirken lafına, üslubuna dikkat edecek, haddini bilecek. Kandırdığın vatandaşın sorunlarını dile getirmeye ve çözüm aramaya devam edeceğiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol