Cumhurbaşkanı Erdoğan, 550 bin sığınmacının dönüş yaptığını açıkladı. Moskova ve Şam ile yürütülen sürece işaret eden Erdoğan, sayının artacağını söyledi.

TikTok kavgası cinayetle noktalandı... Canlı yayında itiraf etti TikTok kavgası cinayetle noktalandı... Canlı yayında itiraf etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı'nda konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki programda, Suriyelilerin geri dönüş süreciyle ilgili önemli bilgileri paylaştı.

Briket evlerin inşasıyla geri dönüşlerin hızlandığını belirten Erdoğan, "Terörden temizleyerek emniyetli hale getirdiğimiz bölgelere şimdiye kadar ülkemizden yaklaşık 550 bin sığınmacı geri dönmüştür." dedi.

Erdoğan, Rusya, Suriye ve Türkiye olarak bir süredir yürüttükleri diplomatik temaslar meyvesini verdikçe bu sayıların daha da artacağını vurguladı:

"Kapımıza gelip, ülkemize sığınan hiç kimseyi zorla geri göndermedik. Suriyeli Türkmenler kadar Kobanili Kürtlere, Halep'teki, Suriye'nin diğer bölgelerindeki Arap kardeşlerimize de sahip çıktı.

Suriye'deki çadır kentlerde hayata tutunmaya çalışan mazlumlara yardım götürürken kimsenin inancına, kökenine bakmadık.”