Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Beklenmedik tabloyla karşılaşırsak geçen yıl gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız.”

2023 yılı için geçerli asgari ücret miktarı belli oldu. Buna göre asgari ücret net 8,500 TL olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ihtimaller dahilinde geçtiğimiz sene yapıldığı gibi bir ara zam yapılabileceğini söyledi.

EYT düzenlemesi Genel Kurul'a geliyor EYT düzenlemesi Genel Kurul'a geliyor

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. İşçi ve işveren kesiminin uzlaşamadığı asgari ücret 2023 yılında net 8 bin 500 TL oldu.

Beştepe’de düzenlenen basın toplantısıyla 2023 yılı için geçerli asgari ücreti duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beklentilerin dışında bir durumla karşılaşılırsa geçtiğimiz sene yapılan ara zam gibi 2023 yılında da bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Beklenmedik tabloyla karşılaşırsak geçen yıl gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız.”

Beştepe'de basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda  çalışan ve işveren tarafları ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Elbette herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Ne emekçilerin hakkının yenmesine, ne de işverenlerin üzerine altından kalkamayacakları yükün binmesine rıza gösteririz. Makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için  samimi gayret sarfettik. Çalışan temsilcilerinin aramızda olmasını isterdik. Asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmiş yıllarda da hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Bu defa da öyle yaptık.

Açıklayacağımız rakam genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Bugün ülkemiz 34,7 milyonluk işgücüne karşılık 31,6 milyonluk istihdamla tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır. Kadınların işgücüne katılımı rekor kırdı. Küresel krizin gelişmiş ülkeleri dahi ciddi sarstığı süreçte Türkiye'nin kalkınmasını sürdürmesi ilgiyle takip edilmektedir.

Ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat reel olarak yüzde 142 artmıştır. Tüm gelirlerin asgari ücret kadar kısmını muafiyet kısmına dahil etmiştik. Yıl içinde enflasyondaki artış asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkarmaya yöneltti. Sırtımızda bu devletin küfesi var. Yıl içinde asgari ücrette ortalama yüzde 80 kümülatif yüzde 95 artış sağladık.