CHP 93 yıllık cumhuriyet dönemimizin kurulan ilk partisidir.
Devrim partisidir.
Atatürk'ün kurdurduğu partidir.
600 yıllık emperyal yapıdan cumhuriyet olgusuna geçme noktasında 27 yıl boyunca başarılı faaliyet yürütmüş,yapısal devrimlerin olgunlaşmasını sağlayan bir nevi "ara rejim partisi"dir.

Neden ara rejim?
Demokrasi sadece çok partili sistemde hayat bulur..
1950'den sonra kurulan siyasi sistemin adı "demokratik cumhuriyet"tir.
Tek partili iktidarlara örnek olarak Sovyet,Çin komünist partileri,Alman nasyonal sosyalist partisi,İtalyan faşist partisi ve İspanyol falanj partisini verebiliriz.
Saydığımız bu ülke liderleri proleter devrim yaptıklarından ve yönetsel tavırlarından dolayı diktatör olarak anılmalarına karşılık,Atatürk'ün burjuva devrimi yapması nedeni ile hiç bir zaman uluslararası kamu oyu tarafından "diktatör"sıfatı ile anılmamıştır.
Bu çok önemli bir ayrıntıdır..

*********
Kuruluşundan bu güne kadar yapılan 1921,1924,1961,1982 anayasalarımız ve üzerinde yapılan kısmi tadilatlara rağmen hepsinde CHP kuruluş tüzüğündeki ana maddeler aynen muhafaza edilmiştir.

Peki o zaman 27 yıl(1923-1950)boyunca muktedir olan CHP,neden 93 yıl boyunca,özellikle çok partili hayatımızın geçtiği 65 yıl boyunca çoğunluk halk oyu ile tek başına iktidar olamamıştır?
Bu sorunun yanıtı CHP çevrelerince hala muallakta tutulmaktadır..

Aslında sebebi bellidir.
Ama,CHP'li Allah'ın hiç bir kulu bunu açıklama cesaretine sahip olamamıştır.

*********
Biz soralım isteyen yanıtlar...

Kuruluş zamanının konjonktürüne uygun 6 ok doktrini günümüzde hala kabul görüyor mu?
Eğer görülüyor ise neden günümüz koşullarına göre revize edilmedi,edilmiyor?
Kaç tane anayasa yazıldı,tadilat gördü,revize edildi.
Parti tüzüğünün geldiği noktada neden teşkilatların ve sempatizan seçmenlerin kafası karışık?
Devrim ve dikta ikiz kardeştir.
Bir parti yıllarca hem devrimci,hemde devletçi kavramlara sahip çıkma ve sürdürme konusunda neden bu kadar tutucu,bağnaz ve muhafazakar davranır ki?
Neden "çağdaşlık"kelimesi icraatta kullanılmaz,sadece söylemde kalır?

*********
CHP'de liderlik yapmış liderlerin politik çizgilerine bakalım.
Devletçi ortanın solu....İ.İnönü...1965
Merkezi elitist sosyal demokrasi.....B.Ecevit..1973
Sosyalist enternasyonal....B.Ecevit..1977
Halkçı devlet.......N.Calp....1983
Devlet erklerini kutsayan Sosyal demokrat halkçı hareket...E.İnönü..1990
Demokratik sol.....B.Ecevit...1991
Milliyetçi Sosyal demokrasi...D.Baykal...1998
Mezhepsel ve ırkçı serbestli sosyal demokrasi....K.Kılıçdaroğlu..2007.
Ve de 45 yıllık "slogan siyaseti"...
Görüyorsunuz ne kadar karmaşık,kafa karıştırıcı ilkeler yumağı..

Konuyu çözmek için "siyaset bilim tahsili"yapmak bile yeterli gelmeyebilir..

**********

CHP 1950'den bu yana "devlet ve cumhuriyet elitleri partisi,yüksek yargı ve diğer bürokrasi erkleri,TSK partisi,sadece ihtilaller ve muhtıralar sonrası iktidar koltuğuna oturtulan parti"yaftasından bir türlü kurtarılamamıştır..
Adı "halk",ama kendisi "devlet" olan parti imajı..
Müthiş bir paradoks...
12 eylül öncesi aşırı sol örgüt ve fraksiyonlara destek vermesi,sempati ile bakması..
Erdal İnönü'nün Sosyal demokrat halkçı partisinin "meclise terör örgütü pkk'nın temsilcilerini sokan parti"görünümüne sokması..
Güneydoğu'da olan terör ve katliamlardan sadece mevcut hükumeti değil,aynı zamanda asker ve emniyet-jandarma güçlerini de,kısacası devlet erklerini de suçlu göstermesi..
Yüksek yargı için çelişki dolu suçlamalar..
"Ey devlet!Benden yana değilsen her şeyin kötü"yargısı..
Hatta c.başkanı Erdoğan'ı elimine etme uğruna devletin üzerinden tüm değerlerini yıpratma politikaları..
Kutsal ve ortak değer din olgusunun ülke genelinde halkın taleplerine uygun ne şekilde olması noktasında fikir ve eylem oluşturmak yerine, sadece"irtica ve rejim düşmanı"mazeretinin arkasına saklanan zayıf ve sığ siyaset anlayışı..
Say say,yaz,yaz bitmiyor.Siyasi söylem ve eylem hataları ucu uca ekleniyor,domino etkisi gibi birbiri ardına seçmen nezdinde itibar kaybettiriyor.

***********
13 Yıllık AKP iktidarı boyunca ana muhalefet görevini,değişen iki genel başkan ve sayısız kongrelerde yenilenen teşkilatlarından ve m.vekillerine rağmen yüzde 25 bandından yukarıya taşınamıyor ise bunu artık kişilerde değil,partinin güttüğü siyaset fikriyatında ve eylemlerinde aramak lazım..

***********
2016 yılı başında CHP'li seçmen,sempatizan analizini şöyle yapabiliriz..
Geleneksel CHP'liler..
Atatürkçü,devletine,bayrağına,vatanına,üniter yapısına sıkı sıkı bağlı,ırkçılıktan ve mezhepçilikten uzak "eğitimli-köylü karışımı gerçek Anadolu insanı"geniş bir kitle...
Nispeten daha az oranda ırkını ve mezhebini işin içinde zaman zaman kullanmaya çalışan,sosyal demokrasi ile sosyalizm arasında kafası gidip gelen bir seçmen gurubu.

Esasen gelelim işin özüne..

CHP'nin bütün kimyasını bozan,halkın gözünde imajını ve siyasi geleceğini mahfeden,yıpranan AKP'nin yerine"bir kerede bu partiyi deneyeyim"diyen insanımızı ürküten,zihnini bulandıran,önünü kesen parti içi guruptan bahsedeyim.

***********
12 eylül sonrası marjinal sosyalist sol gruplar ve fraksiyonlarına mensup militan kadrolar ağırlıklı olarak değişik basın ve yayın organlarında işlere girdiler.Çoğu sonra da karşımıza"aydın,akademisyen,yazar,gazeteci,televizyoncu,yorumcu,sanatçı,ucuz kahraman"olarak çıktılar.
30 yıl boyunca çeşitli isimler altında kurdukları partiler siyasi arena da boy gösterdiğinde bir neticeye varamayınca,iki partiyi hedef aldılar..
Birisi CHP,diğeri HDP...

HDP'nin canına minnet.
"Rejim,devlet ve devletin tüm değerlerine düşman,tüm sosyalist örgüt mensubu veya bireyleri olan "beyaz Türkler" HDP'yi "bölge partisi sıfatından,"ülke partisi"noktasına taşıdılar.

Ya CHP?....
Alevi-Kürt guruplarını sokaklara iten bu sosyalist marjinaller, gerçekten eylem,protesto ve gösteri yapmak,sadece sesini duyurmak adına sokaklara çıkan sağduyulu CHP'lilerin arasına karışıp,yandaş görüntü veriyor havasında resmen terör estirdiler.Terör örgüt propagandası yaptılar.Maalesef kurunun yanında yaş da(CHP)yandı.En canlı örneği ise amacından sapan gezi olayıdır.
CHP içinde kilit noktalara adamlarını yerleştirdiler.
Tıpkı AKP-GÜLEN CEMAATİ kaynaşması gibi...
AKP ayıldı,altını oymaya çalışan bu örgütten bir şekilde kurtulmaya çalışıoy.
Ya CHP??
Kocaman bir HİÇ.
CHP'li bazı vekiller oldu "HDP-PKK"savunucusu.. Tıpkı Sezgin Tanrıkulu gibi..HDP vekilleri ile kol kola protesto mitinglerine katılan Aylin Nazlıaka gibi.Devlet ve C.başkanı Erdoğan'ı aynı çuvalın içine koyup yerden yere vurmaya çalışan"pandomim sanatçısı"imajlı Haluk Koç gibi..

Millet her şeyin farkında.Kılıçdaroğlu'da farkında.Ama lider olmak başka,genel başkan olmak başka.Her ikisine de sahip olmak.Meselenin özü o işte..Genel başkanı dikkatli dinleyen tv izleyicisi her gün farklı fikir beyan eden bir Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya kalması ne büyük handikap..
"İnsan sevdiğinin kusurunu görmez"misali CHP'liler de şu anda aynı durumda...

********
Sizlere pazartesi günü gencecik CHP'li körpe siyasetçilerin verdikleri çelişkili demeçleri yazacağım.
Konu ve CHP'nin içine düştüğü siyaset yapamama krizi daha iyi anlaşılacak..
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol