25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle tüm illerde olduğu gibi Manisa’da da CHP il ve ilçe kadın kolları ortak basın açıklaması yaptı. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Yeşilok ve Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir ile birlikte yaptığı ortak basın açıklamasında toplumda kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade etti.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal yaptığı açıklamada, son iki yıl içerisinde kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarının artığını dile getirdi.  Son 10 ay içerisinde Türkiye’de 482 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken CHP’li Uysal açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır.”

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!”

Açıklamasının son kısmında feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne değinen CHP’li Uysal sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. ‘YaşamHak’ projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık. İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız.”

CHP'li Bakırlıoğlu: TÜRK-İŞ asgari ücret beklentisini düşürdü CHP'li Bakırlıoğlu: TÜRK-İŞ asgari ücret beklentisini düşürdü

 HABER MERKEZİ