2023 yılı için Bireysel Basınçlı Sulama Sistemlerine yüzde elli hibe desteği başvuruları başladı.

EYT için AK Parti'den açıklama! EYT için AK Parti'den açıklama!

Başvuruların 01 Ocak – 28 Şubat 2023 tarihleri arasında başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü (Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü) ne teslim edilerek yapılacağını belirten İl Müdürü Metin Öztürk; “Bakanlığımız, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklemesi Hibe Programı’nın uygulamasına 2023 yılında da devam etmektedir. Mevsim itibariyle yağışlar maalesef istenilen düzeyde olmamıştır. Buna bağlı olarak barajlarımızda su seviyesi oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır. Her geçen gün giderek artan su ihtiyacı ve yeterli rezervin olmaması nedeniyle suyu her alanda çok dikkatli kullanmamız gerekmektedir. Suyun en fazla kullanıldığı alan tarımdır ve dolayısıyla tarım kesiminde yeterli randıman alınabilmesi için gerekli sulamanın yapılması zorunludur. Bakanlık olarak tarım kesiminde modern sulama teknikleri kullanarak tarım arazilerimizde daha fazla alanda sulama yapılması için gerekli gayreti göstermekteyiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da Manisa’mızda basınçlı sulamaya geçmemiş olan çiftçilerimize ulaşarak, Bakanlığımızın % 50 hibe desteği kapsamında modern basınçlı sulama sistemleriyle sulama yapılmasını sağlayarak daha fazla arazimizi sulu tarıma açıp, sektörümüzde amaçladığımız su tasarrufunu sağlamış olacağız” dedi.

İl Müdürü Öztürk, Tarla İçi Damla Sulama Sistemi Kurulması, Tarla İçi Yağmurlama Sulama Sistemi Kurulması, Tarla İçi Mikro Yağmurlama Sulama Sistemi Kurulması, Tarla İçi Yüzey Altı Damla Sulama Sistemi Kurulması, Lineer Veya Center Pivot Sulama Sistemi Kurulması, Tamburlu Sulama Sistemi Kurulması, Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurulması, Tarımsal Sulama Amaçlı Güneş Enerji Sistemleri ve Akıllı Sulama Sistemleri konularında destek verileceğini, gerçek kişiler ile Türk Ticaret Kanununda tanımlanan kolektif şirket, limitet şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, kuruluş tüzük ve sözleşmelerinde belirtilen çalışma konularına uygun olması şartı ile tüzel kişilik olarak kendi arazileri yada kiralayacakları araziler için başvurabileceğini, Sulama Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabileceğini belirtti.

İl Müdürü Metin Öztürk; konu hakkında bilgi almak isteyen yatırımcıların Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünde oluşturulan İl Proje Yürütme Birimine bizzat başvurarak veya 231 46 05 (dahili 193) numaralı telefonu arayarak gerekli bilgileri alabileceklerini söyledi.