Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikalinden saatler önceki sağlık durumuna ilişkin doktor raporları ortaya çıktı. Raporda halkla, "Umumi ahval vahamete doğru seyretmektedir" bilgisi paylaşıldı.

Bugün, Milli Mücadelemizin önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 84. yıl dönümü. Atamızı hasret, saygı ve sevgi özlemle anarken, Ulu Önder'in son saatlerine ilişkin rapor yayınlandı.

DOKTOR RAPORU YAYINLANDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikalinden saatler önceki sağlık durumuna ilişkin doktor raporları, yayınlandı. İşte Ulu Önderimizin o anda yaşadıkları;

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon tahmini Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon tahmini

09-11-1938

1- Reis-i Cumhur Atatürk'ün sıhhi vaziyetleri hakkında müdavi ve müşavir tabibleri tarafından bu sabah saat 10'da verilen rapor ikinci maddededir:

2- Geceyi rahatsız geçirdiler. Umumi hallerindeki vaziyet ciddiyetini muhfaza etmektedir.

Hararet derecesi: 36.8

Nabız muntazam: 128

Teneffüs: 28'dir.

1-Reis-i Cumhur Atatürk'ün sıhhi vaziyetleri hakkında müdavi ve müşavir tabibleri tarafından bu akşam saat 20'de verilen rapor ikinci maddedir.

2- Bugünü yorgun ve dalgın geçirdiler. Umumi ahvaldeki ciddiyet biraz dha ilerlemiştir.

Nabız: Muntazam dakikada 124'tür

Teneffüs: 40

Hararet derecesi: 37.6'dır

1-Reis-i Cumhur Atatürk'ün sıhhi vaziyetleri hakkında müdavi ve müşavir tabibleri tarafından bu gece 24:00'te verilen rapor ikinci maddedir.

2- Saat 20'den itibaren dalgınlık artmıştır. Umumi ahval vahamete doğru seyir etmektedir.

Hararet derecesi: 37.6

Nabız: 132

Teneffüs: 33'tür