2023 yılı için geçerli asgari ücret miktarı belli oldu. Buna göre asgari ücret net 8 bin 506 TL olarak belirlendi.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. İşçi ve işveren kesiminin uzlaşamadığı asgari ücret 2023 yılında net 8 bin 506 TL oldu.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret belli oldu. 21 Aralık akşamı basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından bugün basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücret rakaımını açıkladı. Geçen yıl gibi ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız ifadelerini kullanan Erdoğan,  "8500 lira olarak aramızda mutabık kaldık."  sözleriyle yeni asgari ücreti duyurdu. Böylece asgari ücrette temmuza göre yüzde 55 artış yapıldı

Asgari ücretteki artış sonrasında birçok ödeme ve maaşta da artış yaşanacak.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Asgari ücretteki artış sonrasında birçok ödeme ve maaşta da artış yaşanacak.  65 yaş aylğı, engelli aylığı, işsizlik maaşı, staj ücretleri, askerlik ve doğum borçlanması, asgari ücretlilerin rapor ücretleri ve genel sağlık sigortası primleri asgari ücretteki artışla birlikte değişecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Beklenmedik tabloyla karşılaşırsak geçen yıl gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız.”

Beştepe'de basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İlçede imzalar işçiler için atıldı İlçede imzalar işçiler için atıldı

Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda  çalışan ve işveren tarafları ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Elbette herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Ne emekçilerin hakkının yenmesine, ne de işverenlerin üzerine altından kalkamayacakları yükün binmesine rıza gösteririz. Makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için  samimi gayret sarfettik. Çalışan temsilcilerinin aramızda olmasını isterdik. Asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmiş yıllarda da hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Bu defa da öyle yaptık.

Ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat reel olarak yüzde 142 artmıştır. Tüm gelirlerin asgari ücret kadar kısmını muafiyet kısmına dahil etmiştik. Yıl içinde enflasyondaki artış asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkarmaya yöneltti. Sırtımızda bu devletin küfesi var. Yıl içinde asgari ücrette ortalama yüzde 80 kümülatif yüzde 95 artış sağladık.