Evlilik sanıldığı gibi iki kişi arasında gerçekleşmez. Evet iki kişi resmi olarak evlenirler, ancak buna ek olarak ailelerde (her ne kadar bu kabul edilmese de) evliliğe dahil edilirler. Peki ya birde çocuk olunca… Sadece iki kişi mi bu süreçten etkilenir?

Cevap tabi ki hayır! Eşler arasındaki en sık karşılaştığımız problemlerden biri, birbirlerinin ailelerine uyumu. Bunu bir başka yazımda daha uzun ele almayı planlıyorum. Şimdilik söyleyebileceğim tek şey, herkes kendi ailesiyle muhattap olsun. Olumsuz kısımlara asla ama asla eş dahil edilmesin. Unutmayın onlar sizin aileniz ve siz olmasaydınız eşiniz ailenizi zaten tanımayacaktı.

Gelelim asıl konumuza; ailedeki iletişimden çocuklar gerçekten etkileniyor mu? Yoksa çocuk ne anlar mı? Çocuktur unutur mu?

Çocuklar hayatı ve duyguları (bağlanma, sevme, sayma, güven duygusu…) ailede öğrenirler. Çocuklar için anne baba her zaman modeldir. Her ebeveyn mutlaka elinden gelenin en iyisini yapma gayretinde. Ancak gözden kaçan bir husus var. Çocukların yanında kurulan iletişim!

Siz, eşinize ya da çevrenize nasıl hitap ederseniz; çocuğunuz sizden bunu gördüğü, bunu deneyimlediği için, aynısını yapacaktır. 

Anne baba tartışmasına şahit olan her çocuk korku, kaygı, endişe ve suçluluk hisseder. Çünkü anne babasının sesini yüksek perdeden duymuş ve kırıcı sözleri işitmiştir. Bu gibi durumlarda çocuklar genelde kendilerini suçlu hissederler.

Eşine her hangi bir sebeple kızan diğer eş, bazen öfkesini çocuktan çıkarabilmekte ve çocuğuna sesini yükseltebilmektedir. Bunlar sizin için geçici anlar olsa da, çocuklar için ciddi çocukluk travmalarına sebebiyet verebilmektedir. Çocuğunuz böyle bir konuşmaya şahit olduysa, en kısa sürede çocukla konuşulmalıdır. Birbirinizi sevdiğinizi, bazen yanlışta olsa seslerin yükseldiğini ve son olarak ikinizin de onu sevdiğini mutlaka belirtin.

Bazı ebeveynlerde çocuklardan taraf tutması istenmektedir. Unutmayın çocuklar anne ve babayı eşit sever. ‘’En çok  kimi seviyorsun? Anneni/babanı mı?’’ gibi sorular, çocuklar için oldukça zor ve karmaşık sorulardır. Onları bu seçimi yapmak zorunda bırakmayın.

Unutmayın çocuklar dış dünyaya açılmadan önce iletişim kurma becerilerini ailede öğrenirler. Çevresiyle iletişim kurma  becerilerini, ihtiyaçlarını dile getirebilmeyi ve sorun çözme becerilerini ebeveynlerinden öğrenirler.

Çocukla kurulacak sağlıklı iletişimin altın kuralı koşulsuz sevgidir. Koşulsuz sevilen çocuk, koşulsuz kabul edildiğinin farkındadır. Zaman zaman olumsuzluklarla karşılaştığı zaman kendisinin sevilmediğini değil, davranışın yanlış olduğunu farkeder.

Yaşı kaç olursa olsun dinleyin! Ancak pasif dinlemekten bahsetmiyorum. Küçük sorular sorarak ve ‘’buradayım, seni dinliyorum, benim için önemlisin’’ gibi sözlerle destekleyin. 

Ve asla ama asla duygularını küçümsemeyin! ‘’Bunun için ağlanır mı?’’ gibi cümleler kurmayın. Bu gibi durumlarda çocuklar duygularının önemsenmediğini, anlaşılabilir olmadıklarını hissederler. 

‘’Seni anlıyorum, bu durum biraz canını sıkmış olmalı.’’ gibi duygularını anladığınızı belirten cümleler kurun. Böylelikle kendilerini daha rahat ve daha iyi bir şekilde ifade edebilirler.

Zaman ayırmak çok önemli. Eğer o an dinleyecek vaktiniz yoksa baştan savma ‘’hı hı’’ demek yerine, şuan işinizin olduğunu ama ne anlatacağını çok merak ettiğinizi belirtin. Ve mutlaka anlatacağı zamanı da belirleyin.

Destekleyici sözleri kullanmaktan çekinmeyin.

-‘’Ödevlerini zamanında bitirdiğin için seninle gurur duyuyorum.’’

-‘’Tabağındaki yemekleri bitirdiğin için çok mutlu oldum.’’

-‘’Oyuncaklarını tek başına toplayıp, sorumluluklarını yerine getirdiğin için seni takdir ediyorum.’’

-‘’Bu konuda görüşün nedir? Sen ne düşünüyorsun?’’

-‘’Bu konuyu benimle paylaştığın için teşekkür ederim.’’

Gibi cümleler çocuk ve ebeveyn arasındaki bağı güçlendiren sihirli cümlelerdir. Ayrıca çocuğun kişilik gelişimine büyük ölçüde katkı sağlar.

Çocuklar, ebeveynlerini yansıtan canlı aynalardır. Son olarak Doğan Cüceloğlu hocamızın bir sözüyle bitirmek istiyorum.’’Anababa çocuğuna inanırsa, çocuk kendine inanır. Kendine inanana zamanla herkes inanır.’’ Sevgilerimle…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112