Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başörtüsü teklifi ilgili "Bu temel hakkı anayasal güvence altına alacağız" dedi. Erdoğan, üniversiteye girişte 35 yaş ve üzeri kadınlar için ek kontenjan verileceğini duyurdu.

Bakan Nebati'den EYT açıklaması Bakan Nebati'den EYT açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, başörtüsü düzenlemesine değindi. Bugün yapılacak Kabine toplantısında teklifin ele alınacağını söyleyen Erdoğan, "Anayasa değişikliği teklifimizi Meclis'e getireceğiz" dedi.

CHP'nin verdiği kanun teklifine de tepki gösteren Erdoğan, "Yasal güvenceye gerek yok. Samimiysen gel anayasa değişikliği yapalım. Bunu tamamen masadan kaldıralım" diye konuştu. Erdoğan, "Bu temel hakkı anayasal güvence altına alacağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca 35 yaş ve üzeri kadınlar için bir müjde verdi. Buna göre 35 yaş ve üzerindeki kadınlar için lisans ve ön lisans programlarında ek kontenjan tanımlanacak.