Bakan Nebati, gelir vergisi tarifesinin dilimlerindeki düzenlemeleri paylaştı.

Gelecek yıla ilişkin ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi belirlendi.

Açıklamayı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptı.

GELİR VERGİSİ TARİFESİNDE DÜZENLEME

Nebati, "Gelir vergisi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya, dördüncü dilimini ise 880 bin liradan 1,9 milyon liraya çıkarıyoruz." dedi.

Bakan Nebati, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, asgari ücrete yapılan yüzde 54,5 oranındaki artışın, gelir vergisi ve damga vergisi istisnasına da yansıdığını; böylelikle ücretli çalışanların ödeyeceği verginin azalmasının sağlandığını belirtti.

Motorinde peş peşe gelen indirimler araç sahiplerinin yüzünü güldürdü Motorinde peş peşe gelen indirimler araç sahiplerinin yüzünü güldürdü

GELİR VE DAMGA VERGİSİNDEN MUAF OLACAKLAR

"2023 yılında, uygulamaya devam ettiğimiz asgari ücret istisnası nedeniyle, tüm ücretli çalışanlar, yıllık 120.096 liraya isabet eden ücretlerinden gelir ve damga vergisinden muaf olacaktır." diyen Nebati, şunları aktardı:

"Diğer bir ifadeyle, ücret geliri elde eden her bir çalışandan, yıllık 16.916,32 lira gelir vergisi ile 911,53 lira damga vergisi olmak üzere toplam 17.827,85 lira vergiyi tahsil etmeyeceğiz.

YEMEK VE YOL PARASI, VERGİDEN İSTİSNA OLARAK ÖDENECEK

Ayrıca, bu yıl temmuz ayında 51 liraya çıkardığımız yemek parası istisna tutarını 110 liraya, 25,5 liraya çıkardığımız yol parası istisna tutarını da 56 liraya çıkarıyoruz.

Böylece, aylık 2.860 lira yemek parası ile 1.456 lira yol parası ödemeleri de vergiden istisna olarak çalışanlara ödenebilecektir. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun!"