Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Yavuz ELBİRLER
» TÜRK POLİSİ
7 Nisan 2017 Cuma


Necip, aziz Türk Milleti tarih sahnesine çıktığı ilk günden bu güne, birlikte, huzur içinde, hür olarak yaşamasının teminatı olarak, her çağda ve her coğrafyada iz bırakan devletler kurmuştur. Bir açıdan kurulan devletlerin hanedan ve idare değişiklikleri bir yana bırakılır ise adeta birbirinin devamı olduklarını rahatça ifade edebiliriz.

Tarihinin her döneminde devletsiz kalmayan Türkler, sınırları içinde güvenlik teşkilatlarını, dıştan gelebilecek tehdide karşıda ordularını kurarak her daim hazır tuttular.

Orta Asya dan Viyana kapılarına ve oradan Türkiye Cumhuriyeti ne geçen süreçte, Yasavul, Karakullukçu, Yasakçı adları ile güvenlik teşkilatları hep var idi.

Kabul edilen tarih ile bugünkü manada Türk Polis teşkilatı, 11 rebiyülevvel 1261 tarihli Polis nizamnamesi esas alınarak Zaptiye Nezaretine bağlı olarak kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuna müteakip, Emniyet Teşkilat Kanunu ve Polis Vazife ve Salahiyetleri Hakkında kanunlar, nizamnameler ve yönetmenlikler ile her gün çağın gereklerine uygun olarak gelişti.

Atatürk'ün emirleri ile kurulan Polis Enstitüsü ve Polis Koleji ile yönetici kadroları yetiştirildi. Uzun yıllar, siyasal bilgiler, hukuk fakülteleri mezunları ve emekli subaylar ile yönetilen Polis teşkilatı, zaman içerisinde, Polis Koleji, Polis Enstitüsü ve Polis Akademisi mezunlarınca yönetilir hale geldi.

1962 yılında Polis Koleji ve Polis Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Emekli Albay Cemal Alkan'ın çalışma ve gayretleri ile 10 Nisan 1962 gününden itibaren Polis Teşkilatının kuruluş yıl dönümü bayram olarak kutlanmaya başlandı.

Ankara’da, 1966 yılında Polis Koleji ve Enstitüsü toplantı salonunda yapılan 121’inci kuruluş yıl dönümü kutlama törenine, 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Senato Başkanı Şevki Atasagun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Ferruh Bozbeyli, Başbakan Süleyman Demirel ile İçişleri Bakanı Dr. Faruk Sükan katıldılar. Kutlamalar sırasında, zamanın Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Kutlama Komitesi Başkanı olan emekli jandarma Yarbay Rıfat Ergun, polis arması içinde 121 yazılı rozeti Cumhurbaşkanın göğsüne taktı.

Polis Teşkilatının her kuruluş günü, mensuplarımızca, milletimizin de haklı övgüsü ile her yıl daha da artan şevk ile gurur ile kutlanmaya devam edildi.

2000 li yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın Ankara da kuruluş yıl dönümü, Polis Koleji ve Polis Akademisi mezuniyet törenlerine katılmaları, polisimizi moral motivasyonu yönünden güçlendirdi.

Polis Koleji ve Polis Akademisi mezunları ile değişik fakülteler mezunlarından oluşan sıralı amir kadroları, çağın gerektirdiği teknoloji ve bilgiye sahip yepyeni, devletin emrinde ve halkın hizmetinde, Polisin Adaletin İlk Kapısı olduğu fikrinden hareketle, güvenliği sağlamanın yanı sıra olmaz ise olmaz diyerek halkın güvenini sağlamak, polis-halk ilişkilerini geliştirmek için üstün gayret sarf ettiler.

Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Devletini hedef alan dış odaklı-iç destekli veya iç odaklı-dış destekli şer güçler, polisi şahsi, ticari, siyasi menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyenler polisi ideolojik kamplara bölerek güvenlik hizmetlerini zaafa uğratmak istediler. Polis, direndi, suç ve suçlu ile mücadelesine devam etti ve devam edecektir.

Türk Polisi, tehdit unsuru karşısında Cumhuriyetimizin koruyucu kalkanıdır. Her bir mensubu, birer Uç Beyi misali, günün her dakikasında halkın hizmetinde, hukuka saygılı, milli kültürüne, manevi değerlerine, örf ve adetlerine bağlı, toplumun her bir ferdi ile sevinip üzülen, ülkemizin her hangi bir yerinde doğup büyümüş, aynı aile terbiyesini almış, aynı okullarda öğretim görmüş, her şartta halkının ırz, can ve malını korumak için bu göreve talip olmuşlardır.

Sayıları 200000'in üzerindeki polislerin, kötü yönetim, olaylar içerisindeki ruh halleri ve bazılarının tasvip edilemeyecek davranışlarının bu güzide mesleğin bütün mensuplarına mal edilmesi yanlıştır diye düşünüyorum.

Unutulmamalıdır ki çok zor şartlar altında görev yapan polisler de İnsandır ve bu ülkenin çocuklarıdırlar.

Ey! Devlet, Vatan, Bayrak, Millet diyerek binlerce şehit ve gazi veren vefakar ve fedakar Türk Polisi iyi ki varsınız.

Kuruluş yıl dönümümüz de bütün şehitlerimize ve hakkın rahmetine kavuşan meslek mensuplarımıza Allah tan rahmet, zor göreviniz de birlik, beraberlik ve başarılar ile ebediyete kadar var olmanızı diliyorum.

Allah sizlerden razı olsun.

 

 
Bu yazı 181 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
MANİSA'DA SİLAHLI SALDIRI: 1 ÖLÜ
Manisa'nın Soma ilçesinde iş yerinde silahlı saldırıya uğrayan kişi yaşamını yitirdi.
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
CİNSEL İSTİSMAR ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
MANİSA'daki parklarda, kız çocuklarına cep telefonundan porno görüntüler izletip, cinsel istismarda bulunduğu ve 9 yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırmaya çalıştığı ileri sürülen 36 yaşındaki Arif A., gözaltına alındı.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
CAMİ İMAMI CİNSEL İSTİSMARDAN TUTUKLANDI
Manisa'da cami imamı küçük yaşta çocuklara cinsel taciz yaptığı iddiası ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com