Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Yavuz ELBİRLER
» NE BAHSEDİYORSUNUZ? O, MİLLETİN PARASI...
14 Ocak 2017 Cumartesi
Ehli İslamı ehli salibe çiğnetmeyen Kaid-i Azam (büyük kumandan) Mustafa Kemal'e Allah rahmet eylesin.
Muhammed Ali Cinnah (Pakistan devletinin kurucusu ve ilk devlet başkanı)
---------
Pakistan'ın büyük kuruluş kongrelerinin sonuncu toplantısında Atatürk'ün vefat haberini alırlar. Atatürk'ü kendisine manevi lider kabul ettiğini her fırsatta dile getiren Muhammed Ali Cinnah, yanındakilerin gözleri önünde gözyaşlarını tutamayarak mendili ile gözlerini silerken ağzından "Ehli İslamı ehli salibe çiğnetmeyen Kaid-i Azam (büyük kumandan) Mustafa Kemal'e Allah rahmet eylesin" sözleri dökülür.
Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ''Ya İstiklal Ya Ölüm'' parolasıyla verdiği Milli Kurtuluş savaşı süresince, Hind Müslümanları, Anadolu'da savaşanlara yardım için para toplama işini Muhammed Ali Cinnah ve ekibindeki ünlü Türk dostu ve Mustafa Kemal hayranı Gazi Nazrul İslam'ın organizesiyle gerçekleştirmişlerdi. Bu para yardımları altı seferde Anadolu'ya -Ankara'ya- gönderilmişti. Ayrıca on ila 16 bin gönüllü fedailer Anadolu'daki Türk istiklal hareketine katılmak için toplanmıştı. Ankara'da Mustafa Kemal Paşa'nın kurduğu Hakimiyeti Milliye gazetesinin başına hem genel müdür hem de başyazar olarak getirdiği rahmetli Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu bu sıralar da vuku bulan bir olayı şöyle anlatır:
''Mustafa Kemal Paşa'nın henüz Çankaya Köşkü'ne taşınmadan önceki Ankara'nın ilk günlerinde İstasyondaki Direksiyon binasındaki ikametgahına çağrılır. Burada Mustafa Kemal Paşa, bankanın getirip kendisine teslim ettiği masadaki torbaları Nizamettin Bey'e göstererek;
-Bunlar Hind Müslümanlarının Anadolu mücadelesine yardım için gönderdikleri altın paralardır. Tam da zamanında ilaç gibi imdadımıza yetiştiler. Şimdi bunları al ve arabama atlayarak Taşhan'a git. Yanına alacağın 2 kişi ile bunları sayıp, zaptını tutup maliye vekiline teslim et. Makbuzunu alıp bana getir. Paraları sayarken kapıya 2 nöbetçi dikmeyi de unutma. Hadi marş marş...
Hemen dediklerini yaptım. Taşhan'ın özel odasında paraları sayarak 18 küçük torbaya doldurduk. Maliye vekiline teslim edip, makbuzunu aldık. Yine İstasyon'daki Mustafa Kemal Paşa'nın ikametgahına dönüp makbuzu kendisine teslim ettik.
Bu arada paraları sayarken bir tek altın sayım yaptığımız masadan yuvarlanıp zemindeki tahta döşemeler üzerindeki bir aralıktan kayıp bir alt kattaki at ahırlarına düşmüştü. Bunu basit görüp önemsememiş ve üstünde durmamıştık. Laf arasında Paşa'ya bundan bahsedince neye uğradığımızı şaşırdık. Paşa öfkeyle elini masaya vurarak şunları söyledi:
-Babanızın parasından mı bahsediyorsunuz?.. O, milletin parası... O para ile bir Mehmetçiğin hayatı kurtulacak.. Bir vatan parçası kurtulacak... Hemen gidin, o düşen parayı arayıp bulun. Torbasına koyun, maliye vekiline teslim edin. Makbuzu yeniden tanzim edin ve bana getirin.
Bu talimatının ardından önceki makbuzu bize verdi. Tekrar arabaya atladığımız gibi geri dönüp dediğini yaptık. Elimizde idare lambalarıyla hanın ahırına indik. Arayıp taradık ve o bir tek altın lirayı bulduk. Maliye vekiline teslim edip aldığımız yeni makbuzu Mustafa Kemal Paşa'ya götürdük. Paşa bize bir "Aferin" çektikten sonra ilave etti;
-Şimdi benim de size bir müjdem var: Bugünkü yemekte kuru fasulye ile pilav var...
Bu paralar gerçekten Ankara için ilaç olmuştu. Çünkü devlet 5 aydır memur maaşlarını veremiyordu. Keza mebuslar da maaş alamıyordu... Hey gidi günler...''
Selam ve Dua İle !
*

Bu yazı 203 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ÇİFTÇİ TÜTÜNDEN UMUTLU
MANİSA'da Yunusemre İlçesi Yuntdağı Bölgesi'nde sıcak havaya karşın gün ağarmadan tütün kırmaya başlayan çiftçiler, bu yılki üretimden umutlu olduklarını söyledi.
İSO İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNİ AÇIKLADI
İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının 2016 yılı sonuçları açıklandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com