Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» YAŞASIN, ZENGİN OLDUK!
29 Aralık 2016 Perşembe
Hemen herkesin hayallerini süsleyen yılbaşı büyük ikramiyesi 60 milyon TL. Bu yazıyı 2017'nin ilk günlerinde okuyor olsaydınız hemen büyük ikramiyeyle bir ilişki kurulduğunu düşünürdünüz. İşin aslı o değil tabi ki!
Pazartesi günü, çocukluk günlerimizin şarkılarında yer alan Anadolu'nun o yüce dağını delerek aşan Ilgaz Tünelinin açılışı vardı. Ankara'yı, Kastamonu'ya, Sinop'a ve Batı Karadeniz sahillerine bağlayan yolda sarp Ilgaz dağı virajlarını artık geçmeyeceğiz. Yapanlardan, emek sarf edenlerden Allah razı olsun. Darısı yılan hikayesine dönen Sabuncubeli tüneline. Açılış törenine Sayın Cumhurbaşkanı video konferans yöntemiyle katıldı ve artık, zenginler kulübüne girdiğimizi ilan etti. Konumuz bu.
Efendim, ekonomiyi takip edenler bilirler, milli gelir hesaplama yöntemi zaman, zaman değişir. Bunun nedenleri vardır, kimi zaman uluslararası yöntemlerle uyum sağlama gereğidir, çoğu zaman da ekonomik illüzyon için yapılır. Ekonomik illüzyon ya da yanılsama ekonomi biliminde ilk olarak 19. Yüzyılda İtalyan ekonomist Puviani tarafından kullanılmıştır. Günümüz ekonomisinde bunu daha anlaşılır hale getiren ise 1986 Nobel ekonomi ödülü sahibi Buchanandır. Her ikisi de bunu daha çok finansal illüzyon olarak kullanmışlardır. Ancak daha sonra illüzyonu ekonominin her alanında kullanan ekonomistler de olmuştur. Ülkemizde ise bunu en yaygın biçimde kullanan hatta harcama illüzyonu diye ekonomiye yeni bir kavram kazandıran eski Hazineci ekonomist Mahfi Eğilmezdir.
Ekonomik illüzyon totaliter ya da demokrasisi az gelişmiş ülkelerde sıkça baş vurulan bir yöntemdir. Amaç halkın gözünü boyamak, halkın zenginleştiği algısını pompalayarak toplumsal muhalefetin önünü kesmektir. Genellikle enflasyon sepetindeki maddelerle oynanarak enflasyonu düşük göstermek gibi bir amacı da vardır. Örneğin son değişiklikle pinpon topunun enflasyon sepetine girdiğini duymuş muydunuz?
Öyle ya ülkemiz masa tenisinde dünya lideri bir ülkedir. Her evde bir pinpon masası bulunur, çocuklarımız daha üç yaşında bu spora başlarlar, dolayısıyla ülkemiz de kişi başına pinpon topu tüketiminde dünya birincisidir. Pinpon topunu enflasyon sepetine koymayacağız da yumurta, domates, sivri biber ve patlıcanı mı koyacağız?
Gelelim asıl konumuza, nasıl oldu da kişi başı 9250 $ olan milli gelir bir gecede 11 bin $ üzerine çıkıverdi. Aralık 2015 ile Aralık 2016 mukayesesini yaptığımızda dolar kurundaki yükseliş yaklaşık %22. Milli gelir hesabı dolara endeksli olarak yapıldığına göre, aslında milli gelirimiz sabit olsa %22 oranında fakirleşmişiz demektir. Oysa yeni hesaba göre %19 dolayında zenginleşmişiz. Kurdaki hareketi de dikkate alırsak TL bazında yaklaşık %40 zenginleşmişiz olmamız lazım. Peki acaba hangimizin geliri bir yılda % 40 arttı, büyüme rakamları nedir, bu hesabın gerçek olduğunu ortaya koyacak başka hangi göstergeler vardır? Maalesef bu soruların hiçbirine olumlu cevap verebilecek durumda değiliz.
Üst düzey yöneticiler bir gün toplanmışlar, bir karar verecekler ama hesabın içinden çıkamıyorlar. Bir matematikçi çağırmışlar, problemi ortaya koymuşlar. Matematikçi uzun uğraşılardan sonra hesabı tamamlamış ve sonucu söylemiş. İçlerinden birisinin önerisiyle bir de istatistikçi çağırmışlar aynı soruyu ona da yöneltmişler. İstatistikçi problemi çözmeden önce bir soru sormuş: "Siz cevabın kaç olmasını istiyorsunuz?" İstatistik bilimi işte böyle bir şeydir, girdiğin veriler, baz aldığın kriterler, kıyas yaptığın yıllar değişirse sonuç da değişir.
Yeni milli gelir hesabı yönteminde de kıyas alınan yıl 2009 yılıdır, yani global ekonomik krizin olduğu yıl, gelirin nispeten düşük olduğu yıl. O yıl baz alınınca içinde bulunduğumuz yılın yüksek çıkması kadar da doğal bir şey olamaz. Türk ekonomisinde belirli sıçrama dönemleri vardır. 1925'den 1930'ların sonlarına kadar olan dönem, 1950-1960 dönemi, 1965-1971 dönemi, turizm ve ihracat patlamasının yaşandığı 1983-1987 dönemi.
Rakamlar yalan söylemez, o dönemlerdeki refahı, zenginleşmeyi bizzat yaşayanların anıları da ortadadır. Kağıt üstündeki sayısal zenginleşme maalesef, çarşı pazarla, sokakla örtüşmemektedir. Gerçeği görmek isteyenler, esnafın veresiye defterine, galerilerdeki borç yüzünden satışa çıkarılmış traktörlere, siftah yapmadan kepenk kapatan esnafımızın haline, protestolu senetlerin çokluğuna, hava karadıktan sonra pazarcı tezgahı artıklarını kollayan yoksulların haline, çaresizlikten umut arayan insanlarımızın oluşturduğu milli piyango kuyruklarına baksınlar. Gerisi lafı güzaftır, ekonomik illüzyondan ibarettir.
Ben ekonomik analiz yapmadım sadece halkın hissiyatına ve hali pürmelaline tercüman olmaya çalıştım. Bu konuda daha derin ve somut analiz arayan varsa Mahfi Eğilmez'in kendi resmi sitesi ve Seyfettin Gürsel'in T24 haber sitesindeki yazılarına baksın. Başkaları da vardır belki ama ben henüz okumadım.
2017 yılı hepimize huzur, refah, sağlık ve mutluluk getirsin. Gerçek manada zenginleşmeyi, refah ve saadeti yakalama dileğiyle kalın sağlıcakla.
Bu yazı 319 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
MANİSA'DA ARKA ARKAYA PATLAMA SESLERİ GELDİ
MANİSA'DA peş peşe duyulan patlama sesleri mahalle sakinlerini sokağa döktü. Bir evde üç kez patlama olduğu ve yangın çıktığı ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.
6 GÜNLÜK BAYRAM TATİLİ İÇİN 31 AĞUSTOS PERŞEMBE KRİTİK GÜN
KURBAN Bayramı tatilinin 6 gün olması için vatandaş ve turizmciler hükümetten 31 Ağustos Perşembe günü olan arifeyi de tam gün tatil ilan etmesini bekliyor.
3 BİN İŞÇİ ELEKTRİKLİ OTOBÜS İLE TAŞINACAK
MANİSA Büyükşehir Belediyesi'nin Organize Sanayi Bölgesi ile şehir içi trafiği rahatlatması amacıyla planladığı elektrikli otobüs projesi çalışmaları aralıksız sürüyor
YİNE YUNUSEMRE, YİNE AĞAÇ KATLİAMI
AKGEDİK bölgesine yapılan TOKİ konutları için foseptik çukuru açan Yunusemre Belediyesi, bunu ormanlık alanda yapmaya kalkınca köylülerin direnişiyle karşılaştı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSA'DA KORKUTAN DEPREMLER!
YAKLAŞIK 5 dakika içerisinde meydana gelen ve merkez üssü Şehzadeler İlçesi Hacihaliller Mahallesi olan depremler Manisalıları tedirgin etti.
ULUPARK'TA BIÇAKLI KAVGA!
MANİSA'DA meydana gelen bıçaklı kavgada 1'i kadın 2 kişi bıçaklanarak hastaneye kaldırıldı.
TEDAVİ İÇİN MANİSA'YA GELDİ
MANİSA'NIN Şehzadeler İlçesinde vatandaşlar dün sabah içler acısı görüntüyle karşılaştılar. Tedaviye gelen şahıs 27 günden beri köprü altında yatıyor.
DAVUTOĞLU'NUN MANİSA PROGRAMINDA OLAY
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu'nun Manisa programında, cami çıkışında Başbakan'a satranç takımı fırlattığı iddia edilen bir genç göz altına alındı.
25.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com