Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» ULUSLARARASI BİRİNCİ DEMİRCİ SEMPOZYUMU
6 Temmuz 2017 Perşembe


            Türkiye’nin gündemi yoğun. Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü, katılımlarla büyüyerek sürüyor. Belki de çok uzun aradan sonra ana muhalefet gündem belirlemede iktidarın önüne geçti. Katar ültümatomunun süresi doldu, az da olsa bir yumuşama ve diyalog kapısı açıldığı görülüyor. Almanya’ya nota vermişiz. İktidar ve MHP Meclisi ve milletvekillerini iyice güçsüzleştirme gayretiyle iç tüzük görüşmelerine başladı. Muhalefeti sağa, sola saldırmak zanneden yarı cahil bir köşe yazarının absürd yazısı da gündemdeydi.

            “Muhalefet Sanattır Meziyet İster” diye yazdım tınmadılar, “Kimin Değirmenine Su Taşıyorsunuz?” diye yazdım anlamazdan geldiler. Neyse ki kadim dostumuz, kader arkadaşımız, bakanımız Sayın Rifat Serdaroğlu gereken cevabı vermiş. Bugün bunlara değinecektim ama Sayın bakan hadlerini bildirmiş “Bitmeyen Kin” başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. (https://rifatserdaroglu.com/2017/07/05/bitmeyen-kin/) . Sayın Serdaroğlu öyle çok satan gazetelerde yazmıyor, yazılarını her gün kendi sitesinde cesurca yazıyor. Hakkında açılmış bir sürü dava var, kimseden korkmuyor, tek başına muhalefet ediyor. Yazıları çok sayıda internet sitesinde yayınlanıyor. Zincir mailler, guruplar yoluyla yüzbinlerce kişiye ulaşıyor. Solcusu, sağcısı, ulusalcısı, milliyetçisi, muhafazakarı, laiki, içinde biraz demokrasi kırıntısı taşıyan herkes tarafından beğeniliyor, paylaşılıyor. Eminim yazıları sadece kendisi gibi düşünenlerce okunan o malum yazardan çok daha fazla ve çok daha renkli kitlelere ulaşıyordur.

            Neyse bugün bunları yazacaktım ama gerek kalmadı, kısa bir değinmeden sonra esas konumuza geçebiliriz.

            Bazen dostlarımız “hep eleştiriyorsun, hiç mi güzel şey olmuyor?” diye soruyorlar. Sevgili dostlarım, elbette güzel şeyler de oluyor, yeri geldikçe de değiniyorum. Bugün de böylesi bir haber aldım ve diğer bütün konuları bir tarafa bırakarak ondan söz etmeye karar verdim.

            Tam bilgisayarımın başına geçmiş, yarın yayınlanacak yazımı hazırlıyordum ki; bir watsapp mesajı aldım. Gönderen Celal Bayar Üniversitesi, Demirci Meslek Yüksek okulu Müdürü İsmail Taşlı idi. Mesaj 12-14 Ekim tarihlerinde Demirci’de ilk defa uluslararası bir toplantı yapılacağını duyuruyordu.

            Hemen aradım. Sayın Taşlı benim de Uluslararası Demirci Sempozyumuna bir bildiri ya da bildirilerle katılmamı istiyordu. Gerçekten de CBÜ Demirci Eğitim Fakültesi ve MYO işbirliğinde düzenlenecek olan bu sempozyuma katılmak benim için de onurdur. Bu sempozyum belki de Demirci’nin Manisa’nın ilçeleri arasındaki geçmişteki önemli yerine tekrar kavuşabilmesi için bir vesile olacaktır.

            Önemli yer derken bunu biraz açmalıyım. Demirci Saruhan Sancağının en eski ve tarihi kazalarındandır. Bugün Manisa’nın yüzbinleri aşmış nüfuslarıyla il olabilme şansını yakalamış ilçelerinden çok daha tarihi ve kültürel bir geçmişe sahiptir. Bir başka özelliği de, Osmanlı döneminde diğer kaza merkezlerinden farklı olarak kısa süren kadılık yönetimi dışında hiçbir zaman Payitahttan yönetilmemiş olmasıdır. Kadılık döneminde Demirci ve köylerinin ahalisi ceberrut ve müstebit bir yönetim gösteren, haksız vergi toplayan Kadıya başkaldırmış ve alaşağı etmiştir. Padişah da Demirci halkını haklı bulmuş ve yönetimi merkezi idareden alarak beylere vermiştir. Böylelikle Demirci yüzyıllar önce yerel yönetim anlayışını ve katılımcılığı şiar edinmiştir. 1950 seçimlerinde Demokrat Partiye % 85 oy vererek Fethiye ile birlikte rekor kıran Demirci halkının demokrasi ve hürriyetlerine bağlılığı da buradan kaynaklanmaktadır.

            Bir başka husus da Manisa Yunan işgali altındayken Sancak Mutasarrıflığının Demirci’ye taşınmış olmasıdır. Bir başka deyişle Demirci Milli Mücadelede Saruhan Sancağının merkezi olmuştur. Bunda elbette ki Milli, Mücadelede Demirci’nin uzun süreli işgale uğramamış olmasının payı vardır. Bunun da sağlayıcısı, Demirci Akıncıları ve Kuvayı Milliye hareketidir.

            Sempozyum’un Demirci ve Manisamız için hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. Akademik ve entelektüel çevrelerin bildirileriyle katılım sağlamaları Demirci hakkında bilinmeyen birçok gerçeği de ortaya çıkaracaktır. Kalın sağlıcakla.   
Bu yazı 77 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
KARAYOLLARI'NDAN UYARI
KARAYOLLARININ yapım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
MANİSA'DA gece yarısı meydana gelen kazada otomobil takla atarken şans eseri can kaybı olmadı
ÇİFTÇİ TÜTÜNDEN UMUTLU
MANİSA'da Yunusemre İlçesi Yuntdağı Bölgesi'nde sıcak havaya karşın gün ağarmadan tütün kırmaya başlayan çiftçiler, bu yılki üretimden umutlu olduklarını söyledi.
İSO İKİNCİ 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNİ AÇIKLADI
İSTANBUL Sanayi Odası'nın (İSO) ‘Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının 2016 yılı sonuçları açıklandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSALI OYUNCU SÖZ DİZİSİNDE
MANİSALI oyuncu Aytaç Şaşmaz, Söz dizinde oynadığı rolüyle izleyicilerin beğenisini topluyor.
ŞOFÖRLERİN BEDAVA BİNİŞ İSYANI!
ŞOFÖR esnafının sürekli cepten yediğini dile getiren Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Erdoğan Akatmacı çok dertli…
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
20.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com